DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Nadchodzą gorsze czasy dla złodziei. Dotychczasowe wykroczenia staną się przestępstwami

Nadchodzą gorsze czasy dla złodziei. Dotychczasowe wykroczenia staną się przestępstwami
Zdjęcie ilustracyjne. By Alina Zienowicz (Ala z), e-mail (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje zmiany w kodeksie wykroczeń. Zgodnie z nimi nastąpi zmiana „granicy” między wykroczeniami a przestępstwami. Tak zwany próg kradzieży zostanie obniżony z 500 do 400 zł. Ponadto planowane jest stworzenie rejestru sprawców wykroczeń.

 

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, kwalifikacja tzw. czynów przepołowionych, m.in. kradzieży, paserstwa czy niszczenia mienia jest uzależniona od wartości rzeczy. Oznacza to, że za zrabowanie lub zniszczenie przedmiotów o wartości nieprzekraczającej odgórnie wyznaczonej granicy, sprawca odpowiada za wykroczenie, a nie za przestępstwo.

 

Obecna „granica” między wykroczeniami a przestępstwami to 25 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli 500 zł. Jej coroczne zmiany utrudniają wyznaczanie tzw. progu kradzieży. Czyny, które jeszcze w grudniu zaliczało się do przestępstw, w styczniu często okazują się już tylko wykroczeniami.

 

Już pod koniec roku otrzymujemy z wydziałów wykonawczych stosy spraw, w których trzeba zmienić wyroki. Czasami jest to problematyczne, bo kara jest już wykonywana albo dany człowiek niedługo ma trafić do zakładu karnego – informuje w rozmowie z „Gazetą Prawną” sędzia Piotr Mgłosiek z Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Krzyków. Jego zdaniem obecne rozwiązania prawne są niewłaściwe i powodują wiele utrudnień.

 

Zgodnie z nowymi przepisami, co roku zmieniająca się kwota w wysokości 25 proc. najniższej pensji, zostanie zastąpiona stałą kwotą w wysokości 400 zł. Oznacza to, że każde zniszczenie mienia i kradzież o wartości powyżej 400 zł będzie przestępstwem. W związku z tym winowajcy będzie grozić kara od miesiąca do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

 

Planowane zmiany skomentował dr Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zdaniem progowe określenie kwoty między wykroczeniem, a przestępstwem jest lepsze niż dotychczasowy wyznacznik. Uważa on jednak, że każda sprawa powinna być rozstrzygana indywidualnie ze względu na społeczną szkodliwość czynu. – Wraz z upływem czasu i spadkiem siły nabywczej pieniądza coraz więcej błahych czynów będzie przestępstwami –zaznacza.

 

Nowe przepisy popierają również polscy handlowcy. – Wreszcie nasze argumenty zostały wysłuchane – czytamy w komunikacie Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Środowisko handlowców nie ukrywa, że z zadowoleniem przyjęłoby jeszcze odważniejsze obniżenie „granicy” między wykroczeniami, a przestępstwami.

 


Źródło: gazeta prawna.pl

TG
  


DATA: 2017-01-17 08:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

sumować kwotę wykroczeń aż przekroczy 400 zł. i stanie się przestępstwem
ponad 3 lata temu / jack
 
A już miałem nadzieję, że łapy będą odejmować, a w skrajnych przypadkach może nawet stryczek...
ponad 3 lata temu / John Galt
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.