DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 48  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

„Nachodźcy” jako oręż wojny


Od zawsze jasnym było, że do rejestru największych nieszczęść, jakie spaść mogą na państwo i naród – obok, ma się rozumieć, kompletu plag egipskich i kataklizmu „siedmiu lat chudych” – należy niebezpieczeństwo obcego najazdu: Oto na was sprowadzę naród z daleka (…). Jest to naród niepokonany, naród starożytny, naród, którego języka nie znasz, ani nie rozumiesz, co mówi. Jego kołczan jest niby grób otwarty, wszyscy jego mężowie dzielni. Pochłonie twoje żniwa i twój chleb, pochłonie twoje córki i twoich synów, pochłonie twoje owce i twoje bydło, pochłonie twoje winnice i twoje drzewa figowe. Zniszczy orężem twoje miasta warowne, w których ty pokładasz nadzieję (Jr 5, 15–17). Niewątpliwie widmo niepowstrzymanych hord bezwzględnych przybyszów, którzy bez cienia litości dokonają gruntownej ekspropriacji i eksterminacji narodu wybranego, poruszało wyobraźnię w sposób tak bezpośredni, że właściwie trudno było wyobrazić sobie straszniejszy los. Ale było przynajmniej jasnePowyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

1885 – minister spraw wewnętrznych Prus nakazał władzom prowincjonalnym wysiedlić za granicę Niemiec wszystkich Polaków i Żydów mających obywatelstwo rosyjskie. W lipcu rozporządzenie rozszerzono na obywateli austriackich. Przy wysiedleniach stosowano brutalne metody, ludzi masowo gnano w stronę granicy. Żandarmi nie szczędzili przemocy. Odnotowano wypadki śmiertelne, gdyż wysiedlenia przeprowadzano także w okresie zimy.

 
 

Kościół w Szkocji obawia się, że przygotowywane przez władze tego kraju prawo dotyczące tak zwanej mowy nienawiści może włączyć do katalogu przestępstw czy wykroczeń wyrażanie katolickich poglądów na rodzinę, małżeństwo i płciowość.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał w poniedziałek dekret uznający władzę Izraela na Wzgórzach Golan – terytorium zagarniętym w trakcie wojny sześciodniowej w 1967 roku.

 

 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w wywiadzie telewizyjnym uznała obowiązujące prawodawstwo dotyczące życia poczętego za „kompromis” i „najlepsze rozwiązanie, w największym stopniu akceptowane” przez polskie społeczeństwo.

 

Po wyborach samorządowych w krakowskim nastąpiły zmiany. Urząd – za sprawą radnych - koalicjantów prezydenta Jacka Majchrowskiego – zamiast zajmować się ważnymi dla miasta sprawami – traci czas na promocję środowisk tęczowych oraz mityczną walkę z „mową nienawiści”. Czy tym właśnie powinni zajmować się miejscy radni?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.