DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Nabożeństwo ekumeniczne z okazji szczytu klimatycznego. Facebookowi czytelnicy „Gościa” oburzeni

Nabożeństwo ekumeniczne z okazji szczytu klimatycznego. Facebookowi czytelnicy „Gościa” oburzeni
Centralne nabożeństwo ekumeniczne COP24. Źródło:Katedra Katowice/YouTube

W niedzielę, 9 grudnia, w katowickiej katedrze Chrystusa Króla miało miejsce Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne. Powodem zorganizowania wydarzenia stał się szczyt klimatyczny COP 24. Pod opublikowaną na facebookowym koncie „Gościa Niedzielnego” informacją na ten temat znajdziemy wiele krytycznych komentarzy. Użytkownicy sieci są niezadowoleni zarówno z motywu przewodniego spotkania jak i uczestnictwa w wydarzeniu przedstawicieli innych wyznań.

 

Modlitwie w trakcie ekumenicznego nabożeństwa przewodniczył metropolita katowicki. Abp Wiktor Skworc wygłosił także homilię. Nie był on jednak wtedy jedynym kaznodzieją – głos zabrał także „arcybiskup” Anders Wejryd – prezydent na Europę Światowej Rady Kościołów oraz emerytowany luterański prymas Szwecji. Z kolei, jak podaje serwis katowice.gosc.pl, zebranych w katolickiej katedrze w Katowicach powitał ewangelicko-augsburski „biskup” Marian Niemiec. „Udział w nabożeństwie wzięli również katowiccy biskupi pomocniczy, duchowni różnych wyznań i przedstawiciele Światowej Rady Kościołów” – czytamy na stronie katowickiego „Gościa”.

 

Wydarzenie nie spotkało się z ciepłym przyjęciem większości komentatorów na facebookowym profilu Gość Niedzielny.

 

 

„Znowu ekumeniczne i znowu za ziemię. Niedługo kanonizują Matkę Ziemię - co za bełkot lewacki. Boże miej w Swojej Opiece Kościół Święty!” – pisze pod informacją o ekumenicznym nabożeństwie jeden z użytkowników FB. „Rozumiem, że ziemia ma duszę? I modlitwy były o jej zbawienie?” – pyta z kolei w kontekście COP24 inny użytkownik. Pewna czytelniczka proponuje zaś inny temat modlitwy: „Za przesladowanych chrzescijan niech się pomodlą”. Na Facebooku Gość Niedzielny znajdziemy także inne propozycje połączone z żalem z powodu braku modlitwy w poważniejszej sprawie: „Szkoda że w obronie życia nienarodzonego nie organizują takich modlitw. Przypadek?”.

 

„To jakiś ekologiczny bełkot. W kazaniu mowa trawa. Kościół powinien jasno określić co rozumie przez niszczenie ziemi i co jest wg kk grzechem. Niesegregowanie odpadów? Za dużo wody przy goleniu? Jedzenia e mięsa? Czy może wyrzucenie papierka? Spalanie węgla żeby mieć prąd jest grzechem? Od kiedy? Od teraz czy za sw. Jana Pawła II już był grzechem? Obecnie KK bełkocze razem z protestantami i onztem nie dając jasnych wskazówek. Ekologia i czyste powietrze w Europie ale za jaką cenę? Gdzie wydobywane i przetwarzane surówce na budowę pseudoekologicznych technologii zniszczą środowisko i ludzkie życie? W Afryce? W Azji? Nic w przyrodzie nie ginie a człowiek jeszcze nie wynalazł ekologicznego źródła energii więc to wszystko są bajki dla ubogich. Oczywiście, są sfery życia gdzie można zmienić nawyki ludzi ale to wszystko jest tylko kropla w morzu potwornych zanieczyszczeń. Kościół obecnie nie naucza, nie nawraca ale bawi się w coś co jest dla mnie niezrozumiałe” – zauważa komentator. „Za Polskę jak się modla to znaczy za Polaków, jak sie modla za ludzi na świecie to wiadomo za mieszkańców swiata a jak sie modla za Ziemię ? To za czym sie modla? Za morzem? Za oceanami? Za lasami sie modlą? Bełkot ot to... Lewackie new ageowskie bujdy” – pisze internauta.

 

Największe kontrowersje wzbudziła jednak tematyka udziału protestantów w wydarzeniu. „Dlaczego heretycy zostali dopuszczeni do jakiegokolwiek nabożeństwa w kościele?” – czytamy we wpisie jednego z internautów. „Modlitwa za Ziemię bardzo ok. Natomiast kto modli się z heretykami, ten sam jest heretykiem. Quo Vadis, Kościele?” – pyta internauta. „Kto modli się z heretykami - sam staje się heretykiem św. Agaton Papież” – przypomina czytelniczka. „Nie lepiej byłoby odprawić Katolicką Mszę Świętą i nawrócić niewiernych???” – pyta inny.

 

„To nie chrześcijanie tylko jakcyś post chrześcijańscy poganie. By móc określać się mianem Chrześcijanina konieczne jest wyznawanie określonych prawd naszej wiary. Do członków Kościoła w rzeczywistości zaliczać trzeba tych tylko ludzi, którzy sakrament odrodzenia na Chrzcie św. przyjęli i wyznają prawdziwą wiarę, a nie pozbawili się sami w niegodny sposób łączności z Kościołem, ani też władza prawowita nie wyłączyła ich z grona wiernych za bardzo ciężkie przewinienia. W jednym bowiem duchu, mówi Apostoł, wszyscyśmy w jedno ciało ochrzczeni, czy to Żydzi czy poganie, czy niewolnicy czy wolni (I. Kor. 12, 13). Jako więc w prawdziwym zgromadzeniu wiernych jedno mamy ciało, jednego ducha, jednego Pana i jeden chrzest, tak też możemy mieć jedną wiarę, tak iż kto Kościoła słuchać się wzdryga, ten ma być, według rozkazu samego Chrystusa, uważany za poganina i jawnogrzesznika (Efez. 4, 5; Mt. 18,17). Dlatego też ci, co wiarą i rządami są od siebie oddzieleni, nie mogą być w takim jednolitym Ciele i w jego jedynym Boskim duchu. PIUS XII, Mystici corporis” – przypomina internauta.

 

Pewna, acz mniejszościowa, grupa czytelników facebookowej strony Gość Niedzielny broniła wydarzenia, motywu przewodniego ekumenicznego nabożeństwa oraz wspólnej modlitwy z przedstawicielami innych wyznań.

 

„Wspaniała modlitwa. Ci, którzy sugerują, że protestanci są heretykami zapomnieli, że mamy XXI wiek, a z protestantami modlił się również Jan Paweł II. Za ziemię trzeba się modlić koniecznie. Człowiek grzeszy emitując nadmiernie CO2 czy używając tony plastików” – przekonuje jeden z internautów. „A ja uważam, że Msza św.byla potrzebna i kazanie wygłoszone przez abp Wiktora Skworca ,piękne. Więcej miłości a mniej nienawiści do drugiego człowieka, bo Polska i Ziemia jest tylko jedna ...” – pisze czytelniczka.

 

 

Źródło: Facebook / gosc.pl / nettg.pl

MWł

 

  


DATA: 2018-12-12 09:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@kumaty. Chyba nie kumasz. Gdyby wierzyli nie odprawiali by Mszy Świętej z heretykami, którzy nie wierzą w rzeczywistą obecność Jezusa w Eucharystii. To chyba logiczne. Jeśli to zrobili to znaczy to ni mniej ni więcej tyle, że są tym heretykom co najmniej równi i tak jak oni w rzeczywistą obecność Jezusa w Eucharystii nie wierzą, jeśli w ogóle wierzą. To też raczej logiczne. A że 1+2 to 3 a nie 8 to logiczne też jest, że Profanacja jak najbardziej zaistniała ale, Mszą Świętą to tego nazwać nie można.
ponad 1 rok temu / agricola
 
Biskup Skworc od dawna idzie z "postępem", był ponoć TW, tak jak i jeden z gł?ównych redaktorów " Geścia", TW "Muzyk".
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Pomijając samą intencję rozumiem, że abp Skworc zaproponował modlitwę Różańcową. Czyżbym się pomylił ?
ponad 1 rok temu / Antylewus
 
Herezja, herezja, herezja.
ponad 1 rok temu / emk
 
Boże ulituj się nad nami obłudnikami, faryzeuszami, judaszami i nad "nowoczesnymi" lewacko - liberalnymi pomysłami!
ponad 1 rok temu / Mirosław Kubicki
 
Msza św. z heretykami, którzy nie wierzą w rzeczywistą obecność Jezusa w Eucharystii? Przecież to jest profanacja.
ponad 1 rok temu / kumaty
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.