DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   KOŚCIÓŁ I ŚWIAT

Rozmowa z ks. kardynałem Walterem Brandmüllerem

Na zawsze i nierozerwalnie – póki śmierć nie rozłączy


Małżeństwo jest sakramentem, przeto związek małżeński musi pozostać nierozerwalny. Bez żadnych „ale” lub „jeśli”. Kościół nigdy nie uczył inaczej – przypomina kardynał Walter Brandmüller, wybitny historyk Kościoła, emerytowany profesor Uniwersytetu w Augsburgu, były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych i autor licznych publikacji historiograficznych w rozmowie z Samuelem Cecottim, publicystą „Radici Cristiane”.

 

W eseju zatytułowanym Połączenie mocy i prawa podkreśla Wasza Eminencja bohaterską niezłomność, z jaką papież Mikołaj I opierał się pretensjom Lotara II w kwestii małżeństwa, stając w obronie sakramentalności i nierozerwalności związku małżeńskiego dwojga ochrzczonych. Z podobnym stanowiskiem Stolicy Apostolskiej spotkał się Henryk VIII. W obu przypadkach Katedra Piotrowa broniła prawdziwej nauki, sprzeciwiając się biskupom głosującym na synodach za kompromisem z żądzami monarchów. Czy wspomniane precedensy historyczne mogą rzucić światło na odbyty niedawno synod biskupów na temat rodziny?


– Wiążąca Kościół tradycja przejawia się nie tylko w dokumentach Magisterium, ale również w autentycznych działaniach. Przytoczone przez Pana przykłady nie mogą być przez następne pokolenia wyparte, gdyż są wzorcowe. Ponadto należy pamiętać, że synod biskupów to organ wyłącznie i czysto doradczy, który nie ma mocy prawodawczej, przez co sam z siebie nie może wpływać na Magisterium.


Czy zatem w całej dwutysiącletniej historii Kościoła znalazł się choćby jeden dokument soborowy lub papieski stwierdzający, iż dozwolone jest wstępowanie w nowy związek małżeński po rozwodzie?


– Nie będąc biblistą, nie mam pełnej wiedzy o aktualnej debacie na ten temat, jednak nie udało mi się znaleźć żadnego przypadku legitymizowania przez Magisterium tak zwanego „drugiego małżeństwa”, gdy małżonek z pierwszego, sakramentalnego związku wciąż żyje.


Warto za to przypomnieć nauczanie Soboru Florenckiego i Soboru Trydenckiego w tej kwestii...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

1521 - cesarz Karol V ogłosił edykt wormacki skazujący Lutra i jego zwolenników na banicję. Na jego podstawie spalono pisma Lutra i jego zwolenników oraz zakazano wydawania ich w całej Rzeszy.

 
 

Ulicami Gdańska przeszła manifestacja homoseksualistów i osób związanych z ruchem LGBT. W gronie uczestników znalazła się m.in. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Wśród transparentów, które niesiono w marszu były także te wyśmiewające katolików oraz profanujące wizerunek Matki Bożej.

 

Co najmniej piętnaście tysięcy osób wzięło udział w Marszu dla Życia w Zagrzebiu. Uczestnicy manifestowali poparcie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wydarzenie zostało uświetnione występem jednej z gwiazd chorwackiej muzyki rockowej, Marko Perkovica „Thompsona”.

 

Abp Wacław Depo odprawił na Jasnej Górze Mszę św. ekspiacyjną za akty profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, które obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach. Podczas kazania podkreślono, że wierni muszą powiedzieć „non possumus” wobec tego co wyszydza katolickie wartości.

 

Do niebywałego skandalu doszło w jednej z warszawskich szkół publicznych znajdujących się na Ursynowie. Środowiska homoseksualne zorganizowały turniej siatkówki LGBT. Każda osoba odwiedzająca w tym czasie szkołę, miała dostęp do niemoralnych treści, które znajdowały się przy stoliku rejestracyjnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.