DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   KOŚCIÓŁ I ŚWIAT

Rozmowa z ks. kardynałem Walterem Brandmüllerem

Na zawsze i nierozerwalnie – póki śmierć nie rozłączy


Małżeństwo jest sakramentem, przeto związek małżeński musi pozostać nierozerwalny. Bez żadnych „ale” lub „jeśli”. Kościół nigdy nie uczył inaczej – przypomina kardynał Walter Brandmüller, wybitny historyk Kościoła, emerytowany profesor Uniwersytetu w Augsburgu, były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych i autor licznych publikacji historiograficznych w rozmowie z Samuelem Cecottim, publicystą „Radici Cristiane”.

 

W eseju zatytułowanym Połączenie mocy i prawa podkreśla Wasza Eminencja bohaterską niezłomność, z jaką papież Mikołaj I opierał się pretensjom Lotara II w kwestii małżeństwa, stając w obronie sakramentalności i nierozerwalności związku małżeńskiego dwojga ochrzczonych. Z podobnym stanowiskiem Stolicy Apostolskiej spotkał się Henryk VIII. W obu przypadkach Katedra Piotrowa broniła prawdziwej nauki, sprzeciwiając się biskupom głosującym na synodach za kompromisem z żądzami monarchów. Czy wspomniane precedensy historyczne mogą rzucić światło na odbyty niedawno synod biskupów na temat rodziny?


– Wiążąca Kościół tradycja przejawia się nie tylko w dokumentach Magisterium, ale również w autentycznych działaniach. Przytoczone przez Pana przykłady nie mogą być przez następne pokolenia wyparte, gdyż są wzorcowe. Ponadto należy pamiętać, że synod biskupów to organ wyłącznie i czysto doradczy, który nie ma mocy prawodawczej, przez co sam z siebie nie może wpływać na Magisterium.


Czy zatem w całej dwutysiącletniej historii Kościoła znalazł się choćby jeden dokument soborowy lub papieski stwierdzający, iż dozwolone jest wstępowanie w nowy związek małżeński po rozwodzie?


– Nie będąc biblistą, nie mam pełnej wiedzy o aktualnej debacie na ten temat, jednak nie udało mi się znaleźć żadnego przypadku legitymizowania przez Magisterium tak zwanego „drugiego małżeństwa”, gdy małżonek z pierwszego, sakramentalnego związku wciąż żyje.


Warto za to przypomnieć nauczanie Soboru Florenckiego i Soboru Trydenckiego w tej kwestii...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

1492 – w Krakowie został koronowany na króla Polski Jan Olbracht. Syn Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki przyczynił się do wzmocnienia pozycji szlachty w państwie. Na sejmie piotrkowskim (1496) wydał postanowienia przeciwko zbiegostwu chłopów oraz ograniczające prawa mieszczan (m.in. zakazał im nabywania dóbr ziemskich). Za jego rządów skrystalizowała się instytucja dwuizbowego sejmu walnego z przewagą szlachty.

 
 

Organizacja Americans United for Life twierdzi, że reputacja zmarłej sędzi Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg, na zawsze będzie „głęboko kontrowersyjna” ze względu na jej „orzecznictwo przeciwko życiu”. Mimo to, organizacja pochwaliła zmarłą za wcześniejsze decyzje znoszące bariery prawne, utrudniające awanse społeczne i zawodowe kobiet.

 

Badania Public Health England wskazują, że ryzyko śmierci z powodu grypy i jej powikłań, jest dwukrotnie wyższe niż wskutek choroby COVID-19. Analiza dotyczy przypadków zachorowań osób hospitalizowanych w Anglii.

 

Kard. Willem Eijk, arcybiskup holenderskiego Utrechtu stwierdził, że obecnie jego kraj przeżywa jeden z największych kryzysów wiary w swej historii. Podkreśla, że obecna tragiczna sytuacja jest konsekwencją „postępowych dekad rewolucyjnego pokolenia ’68 roku”.

 

„Ultra zrzuca ubrania” to program wyprodukowany i publikowany przez duńską telewizję publiczną, w którym dorośli rozbierają się przed dziećmi. Skandaliczny program w teorii ma „edukować” dzieci i poruszać sprawy związane z ludzką seksualnością i budową ciała.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.