DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Na Wileńszczyźnie rozpoczynają się poszukiwania szczątków polskich patriotów

Na Wileńszczyźnie rozpoczynają się poszukiwania szczątków polskich patriotów
Zdjęcie ilustracyjne Fot. pbgot.pl

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN opublikowali apel  z prośbą o kontakt krewnych osób, które zginęły podczas wojen lub w latach stalinizmu na Wileńszczyźnie, a miejsce ich spoczynku nie jest znane. O kontakt z pionem poszukiwań IPN proszone są osoby mające informacje o nieznanych miejscach pochówków ofiar totalitaryzmu.

 

- Zajmujemy się poszukiwaniem i identyfikacją polskich obywateli, którzy zginęli w latach 1917–1956, a ich miejsca spoczynku są nieznane. Świadkowie tragicznych wydarzeń II wojny światowej i terroru stalinowskiego odchodzą, lecz my wierzymy, iż możliwości, jakie daje dzisiejsza nauka pozwolą w przyszłości na odnalezienie, identyfikację i godny pochówek ofiar spoczywających w nieznanych mogiłach - mówi dr Dominika Siemińska z IPN.

 

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN – Wydział Kresowy na Litwie zwrócili się więc w tej sprawie ze specjalnym apelem „Jeżeli są Państwo krewnymi osób, które zginęły podczas wojen lub w latach terroru stalinowskiego, a miejsce ich spoczynku jest nieznane, jeżeli posiadają Państwo informacje o nieznanych miejscach pochówków ofiar faszyzmu i komunizmu. Prosimy o kontakt”. Podano też adresy do osób, z którymi można się kontaktować:  dr Dominika Siemińska - e-mail: [email protected]; Michał Nowak - e-mail: [email protected]

 

W drugiej połowie maja pracownicy Wydziału Kresowego IPN wraz z grupą historyków przebywali na Litwie. Celem ekspedycji były przygotowania do prac poszukiwawczych na obszarze działalności okręgów AK Wilno i Nowogródek. Przeprowadzono rekonesans w miejscach zaplanowanych prac, w miejscach planowanych powtórnych pochówków oraz prowadzono poszukiwania i weryfikowano informacje dotyczące kolejnych miejsc  wymagających podjęcia ekshumacji. Kolejny etap prac prowadzony będzie od połowy lipca 2017.

 

Podjęte również zostały działania mające na celu rozpoczęcie współpracy z Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy w zakresie identyfikacji żołnierzy wileńskiej AK i polskiego podziemia antysowieckiego na Wileńszczyźnie zamordowanych i pochowanych na terenie wileńskiego Tuskulanum.

 

Również Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” prowadzi poszukiwania terenowe mogił partyzantów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na terenie Litwy, w rejonie Ejszyszek i Wilna. Podczas prac terenowych weryfikowane są zdobyte informacje na temat ukrytych grobów partyzanckich.

 

Na terenie obecnej Litwy, podobnie jak w innych częściach Polski, miejsca spoczynku pomordowanych przez komunistów żołnierzy znajdują się w różnych miejscach. Ciała partyzantów wrzucane były do studni, grzebane w przypadkowych miejscach w lasach i na polach.

 


Źródła – Kresy.pl, poszukiwania.ipn.gov.pl, AB

Adam Białous


DATA: 2017-06-27 13:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.