DZIŚ JEST:   02   KWIETNIA   2020 r.

Św. Franciszka z Pauli
Św. Marii Egipcjanki
 
 
 
 

Na Westerplatte rozpoczęło się misterium zła

Na Westerplatte rozpoczęło się misterium zła
fot.Paweł Zdziarski/wikimedia.commons

- Są wydarzenia w dziejach narodów, które nie tylko kształtują historyczną pamięć, ale odwołują się do ludzkich sumień - mówił dziś o świcie na Westerplatte abp Sławoj Leszek Głódź podczas uroczystości upamiętniających 73. rocznicę wybuchu II wojny światowej.


Metropolita gdański dziękował też Bogu "za tych, co wtedy i później nie zwątpili w sens Ojczyzny, oddając swoje życie na siew wolności i pokoju".

 

Uroczystości państwowe rozpoczęły się od przypomnienia okoliczności wybuchu II wojny światowej i obrony Westerplatte, zaprezentowanego przez grupy rekonstrukcji historycznej.

 

- Przychodzimy na Westerplatte w godzinie tamtego świtu sprzed 73 laty - na czuwanie, wspomnienie, modlitwę - mówił abp Głódź. Jak dodał, "nie sposób zapomnieć tamtej godziny, nie sposób się od niej odwrócić, patrzeć na nią w sposób zimny, wyzbyty emocji".

 

- Są takie wydarzenia w dziejach ludzi i narodów, które nie tylko kształtują historyczną pamięć, ale odwołują się do ludzkich sumień - tłumaczył metropolita gdański. - Nasza obecność tutaj jest kolejnym odwołaniem się do sumień i musi się z tym zmierzyć każde pokolenie - zaznaczył.

 

Atak sił hitlerowskich na Westerplatte nie zaczął się o świcie jutrzenki, ale o świcie, który rozpoczął misterium zła - mówił dalej abp Głódź. - Pragniemy dziś podziękować Bogu za tych, co wtedy i później nie zwątpili w sens Ojczyzny, braterstwa, miłości, żołnierskiego etosu, oddając swoje życie na siew wolności, pokoju - na tylu frontach, w łagrach - podkreślił hierarcha.

 

- Dziękujemy dziś za ich bohaterstwo naszą ufną modlitwą - dodał abp Głódź.

 

W uroczystości tradycyjnie uczestniczyły kompanie honorowe wojsk, kombatanci i weterani II wojny światowej oraz związki ich zrzeszające wraz z pocztami sztandarowymi, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu. Odczytany został apel pamięci poległych, złożono wieńce u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

 

W południe metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odprawi uroczystą Mszę św. przy Pomniku Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2012-09-01 11:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na temat bandyckiego ataku na Wieluń mam swój artykuł w dziale : Zakamarki historii w Polsko-Polonijnej Gazecie Internetowej Kworum. Także mój wiersz na tenże temat jest publikowany w Dziale - Kworum poetów tej gazety. A oto adres elektroniczny:[email protected] Serdecznie zapraszam!
ponad 7 lat temu / JO
 
Do Wolny katolik i Olkers. W całości przyznaję rację,że należy sprawców napadu w 1939r nazywać po imieniu. A więc napadli na Polskę 1939r Niemcy,którzy zbrodniarza Hitlera dwa razy wybrali na swego kanclerza. Tak po prawdzie pierwszą ofiarą niemieckiego ataku był wtedy Wieluń,którego samoloty Luftwaffe zaatakowały o godz 4 trzydzieści nad ranem.To miasteczko liczyło wtedy 157OO mieszkańców. Bandyci z Luftwaffe zrzucili na Wieluń wiele bomb burzących i odłamkowych. Ich masa stanowiła ogółem 77OOO kg. Bezbronne miasteczko prawie zniknęło z powierzchni ziemi. W czasie tamtych ataków bombowych zginęło około 3OOO jego mieszkańców. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!!!
ponad 7 lat temu / JOr
 
Dokładnie! To byli Niemcy! Nie jacyś "hitlerowcy".
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 
Atak sił hitlerowskich na Westerplatte? Nawet tutaj nie potrafia powiedziec ze to byli Niemcy?
ponad 7 lat temu / olkers
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.