Któż spośród osób wrażliwych na piękno nie odczuje zadowolenia, rzuciwszy okiem na ten obraz? Pewien francuski lekarz mówił, że piękno stanowi niewyczerpane źródło radości dla tego, kto umie je odkryć. A spotkać je można wszędzie (…) w sztuce malarzy, muzyków i poetów (…) we wschodzie słońca na morzu, w wysokogórskich zawieruchach zimowych. Ale przede wszystkim w duszy człowieka, ponieważpiękno moralne bardziej nas wzrusza od piękna przyrody lub piękna nauki.
Wzrok utkwiony gdzieś w dali, wpatrzony w bliżej nieokreślony punkt – ta młoda kobieta na obrazie odpoczywa z dala od codziennych obowiązków. Na przemian to czyta, to znów z roztargnieniem przez dłuższy czas spogląda na horyzont. Taki błogostan Włosi nazywają w charakterystyczny dla siebie sposób dolce far nienteczyli „słodka bezczynność”. W tej nadmorskiej ciszy niekiedy daje się słyszeć śpiew ptaka, który swym lotem przecina rozświetlony blaskiem słońca błękit nieba. Taras i meble wskazują na bogatą willę burżuazji z okresu belle epoque, wybudowaną tuż nad morzem. Elegancka kobieta trzyma parasolkę, która dostarcza jej przyjemnego cienia…
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Powiedzcie, ojcowie i matki, czy szukacie tak pilnie zbawienia swych dzieci, jak to czynił św. Jan? Czy porzuciliście wszystko i naraziliście się na śmierć, by ocalić i uratować ich dusze? Czy ze łzami w oczach błagaliście Boga, by odpuścił im grzechy? Powiadacie, że wasze dzieci nie chcą służyć Bogu. Gdzież wasze łzy, pokuty i jałmużny? Gdzie wasze wysiłki, by je ratować z toni?
1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych przeszedł na katolicyzm. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Po jej aneksji przez III Rzeszę wyjechał do Szwajcarii, stamtąd do USA, gdzie spędził resztę życia.
Trwa genderowy blitzkrieg Joe Bidena. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych powrócił do polityki Baracka Obamy i pozwolił pełnić służbę wojskową ludziom nieutożsamiającym się z własną płcią biologiczną.
Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje na odpowiedzi władz brytyjskich oraz szpitala w Plymouth w sprawie pana Sławomira – naszego rodaka, który po uzyskaniu statusu dyplomatycznego ma powrócić do kraju na leczenie i rehabilitację. Zgodnie z niedzielną zapowiedzią, wiceminister Marcin Warchoł podjął w poniedziałek rano interwencję w Derriford Hospital – gdzie przetrzymywany jest pan Sławomir – oraz w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych.
Świat po pandemii będzie zmierzał to zniszczenia niezależności, jaką cieszy się klasa średnia. Czeka nas coś na kształt "nowego komunizmu". Nadzieja jednak pozostaje: to Boża Opatrzność. Roman Kluska w rozmowie z Pawłem Chmielewski. Zobacz program "Jaka jest prawda?"
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI