DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Na ulicach przybywa patroli. Słowacja podwyższyła stopień zagrożenia terrorystycznego

Na ulicach przybywa patroli. Słowacja podwyższyła stopień zagrożenia terrorystycznego
Bratysława By Justraveling.com (http://www.justraveling.com/free-photos-7/) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
#ULICE    #OCHRONA    #ZAGROŻENIE    #SŁOWACJA    #SŁUŻBY    #TERRORYZM    #ZAMACHY    #PATROLE    #FUNKCJONARIUSZE    #STOPIEŃ

W związku z ostatnimi atakami terrorystycznymi w Europie rząd Słowacji podwyższył stopień zagrożenia terrorystycznego na obszarze całego kraju. Na ulicach została zwiększona liczba patroli służb mundurowych oraz dokładniejszemu nadzorowi poddano miejsca użyteczności publicznej – centra handlowe, porty lotnicze i dworce.

 

Od środy 23 sierpnia od godziny 14.00 władze Słowacji wprowadziły wyższy, drugi stopień zagrożenia terrorystycznego. Z oficjalnych wypowiedzi szefa policji Tibora Gašpara wynika, że nie ma dowodów na bezpośrednie zagrożenie atakiem terrorystycznym ale „nie można go wykluczyć”. Jednym z oficjalnych powodów są planowane w końcu sierpnia imprezy masowe w całej Słowacji – kulturalne i sportowe związane z końcem wakacji oraz obchody Dnia Konstytucji Republiki Słowackiej (1 września) i rocznicy wybuchu Słowackiego Narodowego Powstania (29 sierpnia).

 

Argumentem za wprowadzeniem wyższego stopnia zagrożenia stały się ostatnie akty terrorystyczne w Hiszpanii, Finlandii czy Rosji. Jak podkreślają Słowacy, niebezpieczeństwo współczesnych metod działania terrorystów polega m.in. na tym, że w swoich zamachach posługują się powszechnie używanymi narzędziami czy samochodami. Stąd też jednym ze sposobów prewencji antyterrorystycznej jest zwiększenie środków ostrożności, obserwacji miejsc, gdzie gromadzą się ludzie i kontrola środków łączności. Słowacki portal „Sme” cytuje analityka ds. bezpieczeństwa Milana Żitnego, który wyjaśnia, że dla zwykłych ludzi zwiększenie stopnia zagrożenia terrorystycznego nie jest uciążliwe w normalnym funkcjonowaniu. Zwiększa się jedynie natężenie pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne.

 

Na stronie internetowej centralnej służby wywiadowczej – Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS - Slovenská Informačná Služba) w środę opublikowano opinię SIS o aktualnej sytuacji w kraju, którą oceniono na posiedzeniu Rady Narodowego Centrum Analiz Bezpieczeństwa, zwołanym po tragicznych wydarzeniach w Europie.

 

Słowacka Służba Informacyjna zasięgnęła również opinii w innych państwowych służbach wywiadowczych. Według słowackich służb zwiększenie ryzyka terrorystycznymi atakami pochodzi głównie od indywidualnych bojowników, małych grup lokalnych fanatyków i powracających z walk w innych państwach dżihadystów, których zachowania są trudne do przewidzenia. Problemem jest m.in. ich sposób działania, wykorzystujący różne metody – od prymitywnych po najbardziej wyrafinowane z zastosowaniem nowoczesnych technologii.

 

Jan Bereza


DATA: 2017-08-24 09:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A w Polsce kolejny meczet (czywiście nieformalny) - dokładnie naprzeciwko wejścia do świątyni katolickiej (ok 80-100m) w miejscowości Suchowola (związana z bł. x.Jerzym Popiełuszko). Dla kogo to miejsce skoro w Suchowoli nie ma machometanów (celowo "machometanów")? (1)
ponad 3 lata temu / Stroke
 
I co najważniejsze, pod koniec ub. roku przyjęli ustawę wykluczającą rejestrację islamu jako religii i tym samym nie ma mowy o budowie meczetów (na Słowacji nie ma ani jednego).
ponad 3 lata temu / Ruben
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.