DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   CYWILIZACJA

Aleksander Stralcov-Karwacki

Na równi pochyłej


Dostępny w Polsce zestaw informacji o Białorusi przekazuje zazwyczaj wiedzę mocno ograniczoną i nieprecyzyjną. Mówi się o gnębiącym własny naród dyktatorze, którego opozycja od lat bezskutecznie próbuje usunąć, w wyniku czego jedynie narastają represje, prześladowania dysydentów i emigracja Białorusinów. Czy taki obraz jest pełny? Pytanie raczej retoryczne, bo w rzeczywistości Białorusi nie zna dobrze nie tylko przeciętny Kowalski, ale także (a może zwłaszcza) chełpiące się mianem „czwartej władzy” media. Niewiedza ta wynika z jednej strony z braku rzeczywistego zainteresowania sprawami Białorusi, z drugiej zaś – z dość głębokiej samoizolacji Białorusi i przeciętnych Białorusinów, którzy, bywając w Polsce, niespecjalnie różnią się od Rosjan, a i nie wypowiadają się na tematy związane z polityczną sytuacją własnej ojczyzny.
 

Czy Białorusinom źle się żyje na Białorusi? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością nie tak źle, jak podają zachodnie czy krajowe media, ale również nie aż tak dobrze, jak przekazują programy państwowej telewizji białoruskiej (a w Polsce np. „Myśl Polska”). Przede wszystkim należy określić, co rozumiemy pod pojęciem „dobra” i „dobrego życia”? Jeżeli wyłącznie dobrobyt materialny, to do niedawna był on na całkiem przyzwoitym poziomie, jak na warunki postsowieckie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Nie dajmy zwyciężyć złu i bądźmy narzędziami pokoju, którego tak bardzo wszyscy potrzebujemy” - napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki, komentując zamachy na Sri Lance.

 
 

Kardynał Malcolm Ranjith ze Sri Lanki w dosadnych słowach skomentował dzisiejsze zamachy, w których śmierć poniosło co najmniej 200 osób. „Ukarać bezlitośnie, bo tylko zwierzęta mogą zachować się jak winni tego zamachu” - podkreślił.

 

Polski były misjonarz na Sri Lance, o. Mariusz Michalik podzielił się swoją refleksją na temat zamachów terrorystycznych jakich doświadczyli tamtejsi chrześcijanie. Podkreślił, że taka skala terroru nie zdarzała się w azjatyckim kraju nawet w okresie wojny domowej (1983-2009).

 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej podczas Mszy rezurekcyjnej zaapelował o aktywną obronę wartości chrześcijańskich. Ostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z usunięcia Boga z przestrzeni publicznej, których efektem jest „akceptacja nawet największych wynaturzeń”.

 

Na Sri Lance w mieście Dehiwala, na południe od największego miasta Kolombo doszło do kolejnej, siódmej eksplozji, w której zginęły co najmniej dwie osób. Z kolei ósma eksplozja miała miejsce na przedmieściach największego miasta - Kolombo. Według najnowszych informacji w wybuchach zginęło ponad 180 osób, a 500 zostało rannych. Według miejscowej policji wśród ofiar znajduje się co najmniej 35 obcokrajowców.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.