DZIŚ JEST:   15   LUTY   2019 r.

Św. Klaudiusza la Colombiere
Bł. Michała Sopoćki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   CYWILIZACJA

Aleksander Stralcov-Karwacki

Na równi pochyłej


Dostępny w Polsce zestaw informacji o Białorusi przekazuje zazwyczaj wiedzę mocno ograniczoną i nieprecyzyjną. Mówi się o gnębiącym własny naród dyktatorze, którego opozycja od lat bezskutecznie próbuje usunąć, w wyniku czego jedynie narastają represje, prześladowania dysydentów i emigracja Białorusinów. Czy taki obraz jest pełny? Pytanie raczej retoryczne, bo w rzeczywistości Białorusi nie zna dobrze nie tylko przeciętny Kowalski, ale także (a może zwłaszcza) chełpiące się mianem „czwartej władzy” media. Niewiedza ta wynika z jednej strony z braku rzeczywistego zainteresowania sprawami Białorusi, z drugiej zaś – z dość głębokiej samoizolacji Białorusi i przeciętnych Białorusinów, którzy, bywając w Polsce, niespecjalnie różnią się od Rosjan, a i nie wypowiadają się na tematy związane z polityczną sytuacją własnej ojczyzny.
 

Czy Białorusinom źle się żyje na Białorusi? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością nie tak źle, jak podają zachodnie czy krajowe media, ale również nie aż tak dobrze, jak przekazują programy państwowej telewizji białoruskiej (a w Polsce np. „Myśl Polska”). Przede wszystkim należy określić, co rozumiemy pod pojęciem „dobra” i „dobrego życia”? Jeżeli wyłącznie dobrobyt materialny, to do niedawna był on na całkiem przyzwoitym poziomie, jak na warunki postsowieckie.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Zakończona w Warszawie konferencja bliskowschodnia wywołała komentarze zagranicznych mediów. Część z nich krytykuje postawę Donalda Trumpa. Pojawiła się także krytyka służalczej postawy polskich władz.

 

Pod płaszczykiem „dobra pacjenta” dwie lewicowe partie z Holandii forsują pomysł prowadzący do zmniejszenia liczby osób starszych. Za fałszywym współczuciem kryje się chęć ograniczenia wydatków na służbę zdrowia – podaje serwis „Adoptuj kościół w Holandii”.

 

Grafika w postkomunistycznym tygodniku „Polityka” sugeruje, że Kościół jest dla Polski ciężarem. A jak jest naprawdę? W programie „Między Newsami” odpowiada redaktor Michał Wałach.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.