DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Na pożegnanie Grzegorza Eberhardta (1950–2014)


Trudno przeszacować tę stratę. W jego osobie ponosi ją nie tylko polska publicystyka, pisarstwo historyczne i dokumentalistyka, ale znacznie szerzej: polskie życie publiczne – po prostu: Polska traci na nieobecności Grzegorza Eberhardta. Umarł bowiem człowiek dociekliwy – jak mało kto. Także jak mało kto pracowity w spisywaniu rezultatów swych dociekań, jak mało kto rzetelny w wyciąganiu wniosków i jak mało kto szczodry w dzieleniu się nimi.

 

Jego Pisarz dla dorosłych – to bezdyskusyjnie jedna z najważniejszych polskich książek ostatniego ćwierćwiecza. Jak bez samego Józefa Mackiewicza nie da się poważnie mówić o polskich sprawach naszej epoki – tak skalę jej zakłamania nie sposób docenić bez Grzegorza Eberhardta. Gdybym miał polecić komuś JEDNĄ książkę, której lektura najlepiej wprowadza w historię Polski XX wieku – i najgłębiej odsłania korzenie ideowe PRL‑u i Post‑PRL‑u – to byłaby to właśnie ta wspaniała „cegła”, która z wydania na wydanie rozrastała się o kolejne rozdziały i przypisy. Jest to bowiem dzieło życia Autora – rzecz, do której uzupełnienia i kolejne przyczynki wciąż czujnie wyławiał z codziennej prasówki i z niezliczonych lektur relacji świadków i dokumentów epoki.

 

Jako filmowiec pozostanie także autorem (wspólnie z Jackiem Petryckim) jednego z najważniejszych dokumentów naszych czasów: Czternaście dni. Prowokacja bydgoska (1981/2008). Ten pasjonujący film – na który złożyły się materiały zarejestrowane w 1981 roku, a potem utajnione na ponad ćwierć wieku – to jedno z podstawowych źródeł do dziejów „Solidarności”. Udało się w nim zarejestrować kulisy manipulacji prowadzącej do przetrącenia kręgosłupa Związku, a kto wie, czy nie całego pokolenia tamtych lat. Wymowa ekskluzywnego materiału zarejestrowanego podczas zamkniętych obrad liderów „S” jest porównywalna chyba tylko z „momentem prawdy” jaki pamiętamy z filmu Nocna zmiana. Rzecz zmontowana została z wyczuciem rytmu filmowego, ale także z pietyzmem i starannością, jakich wymaga praca z archiwaliami, bez zapoznania się z którymi – powtórzę raz jeszcze – nie sposób rzetelnie pisać historię pierwszej „Solidarności”...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie protestowali przed jego siedzibą przeciw wyrokowi Trybunału w sprawie aborcji. Protest odbył się z rana, przed rozpoczęciem dyżuru.

 
 

„W Wołominie chłopak ochraniający kościół został zlinczowany przez tłum, w którym obecni byli posłowie Lewicy i Platformy Obywatelskiej”, poinformował w mediach społecznościowych Tomasz Kalinowski, wiceprezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

 

"Proszę Boga, aby obudził w sercach wszystkich szacunek dla życia naszych braci, zwłaszcza najsłabszych i bezbronnych, i dał siłę tym, którzy je przyjmują i troszczą się o nie, także wtedy, gdy wymaga to heroicznej miłości" – powiedział papież pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

 

Eskalowanie napięcia przez proaborcyjną lewicę i niedostateczna stanowczość policji w walce z anarchistycznym buntem może wkrótce doprowadzić do zbrodni. Po serii obrzucania obrońców kościołów butelkami we wtorkowy wieczór doszło w Poznaniu do fizycznej napaści z użyciem gazu, noży, metalowych pałek i trzonków siekier. Jedna osoba odniosła obrażenia.

 

Pracownice jednego z warszawskich przedszkoli integracyjnych przyłączyły się do akcji promowania „prawa” do zabicia niepełnosprawnego dziecka. Przypomnijmy, że przedszkole integracyjne to przedszkole, do którego uczęszczają również… niepełnosprawne dzieci.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.