DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   FELIETONY

Grzegorz Braun

Na pożegnanie Grzegorza Eberhardta (1950–2014)


Trudno przeszacować tę stratę. W jego osobie ponosi ją nie tylko polska publicystyka, pisarstwo historyczne i dokumentalistyka, ale znacznie szerzej: polskie życie publiczne – po prostu: Polska traci na nieobecności Grzegorza Eberhardta. Umarł bowiem człowiek dociekliwy – jak mało kto. Także jak mało kto pracowity w spisywaniu rezultatów swych dociekań, jak mało kto rzetelny w wyciąganiu wniosków i jak mało kto szczodry w dzieleniu się nimi.

 

Jego Pisarz dla dorosłych – to bezdyskusyjnie jedna z najważniejszych polskich książek ostatniego ćwierćwiecza. Jak bez samego Józefa Mackiewicza nie da się poważnie mówić o polskich sprawach naszej epoki – tak skalę jej zakłamania nie sposób docenić bez Grzegorza Eberhardta. Gdybym miał polecić komuś JEDNĄ książkę, której lektura najlepiej wprowadza w historię Polski XX wieku – i najgłębiej odsłania korzenie ideowe PRL‑u i Post‑PRL‑u – to byłaby to właśnie ta wspaniała „cegła”, która z wydania na wydanie rozrastała się o kolejne rozdziały i przypisy. Jest to bowiem dzieło życia Autora – rzecz, do której uzupełnienia i kolejne przyczynki wciąż czujnie wyławiał z codziennej prasówki i z niezliczonych lektur relacji świadków i dokumentów epoki.

 

Jako filmowiec pozostanie także autorem (wspólnie z Jackiem Petryckim) jednego z najważniejszych dokumentów naszych czasów: Czternaście dni. Prowokacja bydgoska (1981/2008). Ten pasjonujący film – na który złożyły się materiały zarejestrowane w 1981 roku, a potem utajnione na ponad ćwierć wieku – to jedno z podstawowych źródeł do dziejów „Solidarności”. Udało się w nim zarejestrować kulisy manipulacji prowadzącej do przetrącenia kręgosłupa Związku, a kto wie, czy nie całego pokolenia tamtych lat. Wymowa ekskluzywnego materiału zarejestrowanego podczas zamkniętych obrad liderów „S” jest porównywalna chyba tylko z „momentem prawdy” jaki pamiętamy z filmu Nocna zmiana. Rzecz zmontowana została z wyczuciem rytmu filmowego, ale także z pietyzmem i starannością, jakich wymaga praca z archiwaliami, bez zapoznania się z którymi – powtórzę raz jeszcze – nie sposób rzetelnie pisać historię pierwszej „Solidarności”...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Skoro na COVID zmarło w Polsce w 2020 roku około 29 tysięcy osób, to skąd wzrost zgonów o kolejne 41 tysięcy?

 
 

Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu ub.r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne zabicie nienarodzonego dziecka do 14. tygodnia ciąży.

 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Wyjeżdżając na rodzinny urlop – tym razem spędzany na Dolnym Śląsku – Wojciech nie przypuszczał, że sprawy przybiorą taki obrót.

 

Zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych to wydarzenie większej wagi niż rewolucja październikowa. Kraje, w tym także Polska, powinny poważnie zastanowić się nad dalszymi kierunkami rozwoju cyfrowego – wynika ze słów Miłosza Lodowskiego, który był gościem PCh24TV.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.