Trudno przeszacować tę stratę. W jego osobie ponosi ją nie tylko polska publicystyka, pisarstwo historyczne i dokumentalistyka, ale znacznie szerzej: polskie życie publiczne – po prostu: Polska traci na nieobecności Grzegorza Eberhardta. Umarł bowiem człowiek dociekliwy – jak mało kto. Także jak mało kto pracowity w spisywaniu rezultatów swych dociekań, jak mało kto rzetelny w wyciąganiu wniosków i jak mało kto szczodry w dzieleniu się nimi.
Jego Pisarz dla dorosłych – to bezdyskusyjnie jedna z najważniejszych polskich książek ostatniego ćwierćwiecza. Jak bez samego Józefa Mackiewicza nie da się poważnie mówić o polskich sprawach naszej epoki – tak skalę jej zakłamania nie sposób docenić bez Grzegorza Eberhardta. Gdybym miał polecić komuś JEDNĄ książkę, której lektura najlepiej wprowadza w historię Polski XX wieku – i najgłębiej odsłania korzenie ideowe PRL‑u i Post‑PRL‑u – to byłaby to właśnie ta wspaniała „cegła”, która z wydania na wydanie rozrastała się o kolejne rozdziały i przypisy. Jest to bowiem dzieło życia Autora – rzecz, do której uzupełnienia i kolejne przyczynki wciąż czujnie wyławiał z codziennej prasówki i z niezliczonych lektur relacji świadków i dokumentów epoki.
Jako filmowiec pozostanie także autorem (wspólnie z Jackiem Petryckim) jednego z najważniejszych dokumentów naszych czasów: Czternaście dni. Prowokacja bydgoska (1981/2008). Ten pasjonujący film – na który złożyły się materiały zarejestrowane w 1981 roku, a potem utajnione na ponad ćwierć wieku – to jedno z podstawowych źródeł do dziejów „Solidarności”. Udało się w nim zarejestrować kulisy manipulacji prowadzącej do przetrącenia kręgosłupa Związku, a kto wie, czy nie całego pokolenia tamtych lat. Wymowa ekskluzywnego materiału zarejestrowanego podczas zamkniętych obrad liderów „S” jest porównywalna chyba tylko z „momentem prawdy” jaki pamiętamy z filmu Nocna zmiana. Rzecz zmontowana została z wyczuciem rytmu filmowego, ale także z pietyzmem i starannością, jakich wymaga praca z archiwaliami, bez zapoznania się z którymi – powtórzę raz jeszcze – nie sposób rzetelnie pisać historię pierwszej „Solidarności”...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Skoro na COVID zmarło w Polsce w 2020 roku około 29 tysięcy osób, to skąd wzrost zgonów o kolejne 41 tysięcy?
Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu ub.r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne zabicie nienarodzonego dziecka do 14. tygodnia ciąży.
Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.
Wyjeżdżając na rodzinny urlop – tym razem spędzany na Dolnym Śląsku – Wojciech nie przypuszczał, że sprawy przybiorą taki obrót.
Zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych to wydarzenie większej wagi niż rewolucja październikowa. Kraje, w tym także Polska, powinny poważnie zastanowić się nad dalszymi kierunkami rozwoju cyfrowego – wynika ze słów Miłosza Lodowskiego, który był gościem PCh24TV.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI