3 października 2018

Na lekcjach katechezy w diecezji sosnowieckiej uczniowie usłyszą o ekologii

(Fot. P. Tumidajski/Forum)

 „Parafialny przewodnik ekologiczny” wydała diecezja sosnowiecka wspólnie z Ministerstwem Środowiska. Wydana w 30-tysięcznym nakładzie książeczka, zawierająca m.in. praktyczne wskazania na temat tego jak w parafiach dbać o środowisko naturalne, trafi w najbliższym czasie do wszystkich parafii w Polsce, a także jako pomoc katechetyczna do wszystkich szkół w Diecezji Sosnowieckiej.

 

Autorzy – ks. Michał Borda i ks. Michał Knapik odwołując się do encykliki „Laudato si” zachęcają księży i wiernych, aby m.in. nie palić w piecach węglowych opałem niskiej jakości, by inwestować w działania mające na celu oszczędzanie energii cieplnej i korzystać jak najczęściej z środków transportu publicznego zamiast z prywatnych samochodów. Polecają też zaangażowanie we wszelkie lokalne inicjatywy obywatelskie zmierzające do poprawy jakości powietrza oraz radzą, aby reagować na uzasadnione podejrzenie spalania w okolicy trujących odpadów, bo „należy bronić siebie i innych przed nieodpowiedzialnym truciem”. 

Wesprzyj nas już teraz!

Autorzy poruszają także zajmujący priorytetowe miejsce w nauczaniu Franciszka problem globalnego ocieplenia, a odwołując się do nauczania obecnego papieża, przedstawiają krótko i przystępnie kwestię „ekologicznego nawrócenia” – ważnego pojęcia w słowniku trwającego pontyfikatu. Na kartach swej publikacji księża wyliczają konkretne działania, które można i trzeba podjąć w parafiach, aby przyczynić się do ochrony świata stworzonego. Na zakończenie książki przedstawiają „ekologiczny dekalog” – „10 przykazań ekologicznych”. 
 
Książkę opatrzyli wstępem minister środowiska Henryk Kowalczyk i biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. „Jako chrześcijanie mamy (..) obowiązek dbać o wszystko czym zostaliśmy obdarowani przez Stwórcę z uwagi na cześć jaką jesteśmy mu winni oraz przez wzgląd na nas samych” – napisał m.in. gospodarz diecezji. „Jako minister środowiska cieszę się, że w nauczaniu Kościoła troska o nasz Wspólny Dom, to jest dbałość o otaczające nas środowisko, stanowi jedno z najistotniejszych zagadnień” – czytamy m.in. we wstępie autorstwa ministra Kowalczyka. 

„Kościół katolicki posiada globalnie 220 tysięcy parafii, z czego ponad 10 tysięcy w naszym kraju. Dlatego jako katolicy możemy mieć konkretny wkład w budowanie świadomości ekologicznej i dawanie przykładu ekologicznego nawrócenia” – tłumaczyli motywy wydania publikacji sosnowieccy księża.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram