DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Na Kubie poświęcono pierwszy kościół od 1959 roku. Nowy początek dla kubańskich katolików?

Na Kubie poświęcono pierwszy kościół od 1959 roku. Nowy początek dla kubańskich katolików?
Hvd69 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons
#KUBA    #KOŚCIÓŁ    #KOMUNIZM    #FIDEL CASTRO    #RAUL CASTRO    #WATYKAN    #FLORYDA    #USA    #DONALD TRUMP

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sandino to pierwsza katolicka świątynia wybudowana na Kubie od 1959 r. - momentu wybuchu kubańskiej rewolucji. Ceremonia konsekracji kościoła odczytana została jako znak nadziei na poprawę stosunków na linii Havana-Waszyngton.

 

Świątynia parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sandino, to jeden z trzech kościołów, które otrzymały autoryzację od reżimowych władz. Było to możliwe dzięki ociepleniu watykańsko-kubańskich stosunków w ostatnich latach. Jest to pierwszy kościół, którego budowa wkrótce się zakończy. Znaczna część środków (95 tys. dolarów) została przekazana przez parafię św. Wawrzyńca z Tampy (Floryda).

 

W kontekście zaostrzenia stosunków Stanów Zjednoczonych z kubańskimi komunistycznym reżimem, wybudowanie kościoła odczytywane jest jako „most pomiędzy Tampą a Kubą”. Donald Trump zapowiedział nałożenie na wyspę sankcji, jeżeli ta nadal będzie wspierać dyktaturę Nicolasa Maduro w Wenezueli.

 

Kościół na Kubie wiele wycierpiał z rąk komunistycznego reżimu. Podczas rewolucji w 1959 r. był jednym z najgorętszych przeciwników sił komunistycznych. W 1990 r. Fidel Castro zapowiedział religijną odwilż na Kubie. Od tego czasu zarówno Jan Paweł II, Benedykt XVI oraz Franciszek odwiedzili tamtejszych katolików.

 

Konsekracja nowego kościoła ma także wymiar symboliczny. Znajduje się on bowiem w rejonie Escambray, gdzie rezydenci jeszcze kilka lat po rewolucji prowadzili walkę z nowymi władzami. „To historyczne wydarzenia dla Kościoła” – mówił ks. Hidalberto Hernandez. „Wiele rodzin i ich potomkowie porzucili wiarę dlatego, ze nie mieli kościoła, w którym mogliby się modlić” – dodał.

 

Źrodło: cruxnow.com

PR

     

 


DATA: 2019-01-28 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wiadomości nieścisłe Dwa lata temu konsekrowano już kościół w jednej z diecezji Kuby. Na chwilę obecną trwają przygotowania do konsekracji k9lejnej świątyni. Warto dopytać sie u źródeł.
ponad 1 rok temu / Wierny
 
Szanowna Redakcjo, ...poprawę stosunków na linii Havana-Waszyngton? Dobrze, że w budowie nowego kościoła nie miał udziału Watykan i biskup Rzymu Bergolio.
ponad 1 rok temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.