DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

„Na Kresach pustoszeją kościoły z powodu nowinek liturgicznych”

„Na Kresach pustoszeją kościoły z powodu nowinek liturgicznych”

Rzymsko-katoliccy mieszkańcy Kresów dotyka laicyzacja, ale część odchodzi od Kościoła, bo źle odbierają nowinki liturgiczne – mówi w rozmowie z portalem Prawy.pl, Tomasz A. Żak, reżyser teatralny, twórca Teatru Nie Teraz.

 

Opowiadając o religijności Polaków na Kresach, Tomasz A. Żak zauważa, że tam, podobnie jak w wielu krajach Zachodu, rośnie średnia wieku na nabożeństwach. Ale nie zawsze jest to powodem laicyzacji.  „Ludzie źle (…) odbierają tzw. nowinki liturgiczno-obrzędowe wprowadzane przez młodych kapłanów (np. takie jak Komunia św. na stojąco), co skutkuje nawet odchodzeniem od Kościoła. Smutne to, bo przecież właśnie Kościół był zawsze dla tych ludzi egzemplifikacją polskości i patriotyzmu, ostoją życia rodzinnego. I dzisiaj tam także wciąż jeszcze najłatwiej spotkać Polaków koło świątyni lub przy różnych inicjatywach przez Kościół pilotowanych” – powiedział dla Prawy.pl, Tomasz A. Żak.

 

Żak zauważył również, że na Kresach nie ma czegoś takiego jak ekumenizm we współczesnej formie. – Na Kresach współczesny ekumenizm się nie sprawdza. Granica pomiędzy obrządkami jest bardzo wyraźna, a moskiewskie prawosławie ekspansywne i ortodoksyjne – powiedział.

 

Reżyser odniósł się też do słów, jakie zapisał w swojej nowej książce „Dom za żelazną kurtyną. Listy do pani S.”, że jeśli Polacy nie wrócą na Kresy, to „będzie nas ubywać, będzie ubywać Polski”. – Posłużę się porównaniem: niech każdy z nas wyobrazi sobie, że ze swej pamięci wyrzuca dziadka i babcię; że przy kolejnych domowych porządkach na śmietniku ląduje stary album ze zdjęciami naszych przodków; że w ramach jakiejś europejskiej mody zmienimy nazwisko na brzmiące bardziej z niemiecka lub francuska; i jeszcze, że w czas Wszystkich Świętych nie pójdziemy zapalić światełek na grobie naszych rodziców… Ot, i będzie nas ubywać, aż znikną jacyś Kowalscy czy Malinowscy. Znikną na zawsze. I dokładnie tak jest z Polską – powiedział.

 

 

Źródło: prawy.pl

ged


DATA: 2014-03-27 08:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szkoda ludzi, jednak bardziej mi żal kapłanów, którzy za te nowinki znajdą tylko wieczne potępienie, o czym mówią liczne objawienia prywatne, które oczywiście mogę, i nieraz są odrzucane. Jednak pociesza mnie fakt, że za jakieś 100-200 lat,a więc całkiem niedługo, większość z tych nowinkarzy i tak zniknie. Poprzez apostazję i odchodzenie od wiary "Nowy Ład", zniszczy sam siebie. Pozostanie ortodoksja i Tradycja. Jak już nie raz w ciągu wieków historii.
ponad 4 lata temu / Trad
 
Tak, gorzka ta prawda ...
ponad 4 lata temu / Soplica
 
Budowaliśmy nowy kościół z naszym dzielnym Proboszczem, wbrew komunie, i zbudowaliśmy. Przyszła nowoczesność i Proboszcz przypuszczalnie musiał wyrzucić balaski. Zrobiła się atmosfera w świątyni trochę jak w hali magazynowej. Zobaczymy co będzie dalej.
ponad 4 lata temu / co będzie dalej
 
O PCh24. Nigdy nie myślałem, że przeczytam za mojego życia o tej bolesnej prawdzie. To jest temat na habilitację. Ludność katolicka na Wschodzie za cenę najwyższych ofiar przechowała wiarę a duchowni z Zachodu( w większości) przynieśli jej truciznę. To zderzenie prawdziwe. Nieopisane. Huraoptymistyczne nastawienie do wiary katolików rzymskich na wschodzie nigdy nie uwzględniło ich duchowych potrzeb i marzeń o prawdziwej Mszy Świętej. Kończę, bo temat szeroki i bolesny niezwykle. Ale PCh24, Ty mnie znowu zaskoczyłaś!
ponad 4 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.