DZIŚ JEST:   31   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Alfonsa Rodrigueza
Św. Wolfganga, biskupa
 
 
 
 

Na komunistycznych pomnikach w Szczecinie zawisną… tablice informacyjne

Na komunistycznych pomnikach w Szczecinie zawisną… tablice informacyjne
fot.David Wilmot/Hammer and Sickle/commons/creative

Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek znalazł sposób jak tymczasowo rozstrzygnąć problem komunistycznych pomników w mieście. Mają się na nich pojawić tablice informacyjne.

 

Na terenach wjazdowych do miasta stoją dwa komunistyczne pomniki – Wdzięczności dla Armii Radzieckiej i pomnik Sławy Armii Czerwonej. Grupa mieszkańców Szczecina zaapelował do prezydenta, by przenieść postumenty w mniej eksponowane miejsce.

 

I choć prezydent, Piotr Krzystek odpowiedział pozytywnie na apel mieszkańców, wszczynając stosowną procedurę w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, to jednak nie wszyscy są przekonani co do tego, czy ma on dobre intencje. Krzystka popiera bowiem nie tylko jego komitet i Prawo i Sprawiedliwość, ale również SLD. A politykom postkomunistycznej partii nie podoba się pomysł usuwania komunistycznych pomników. W dodatku na tak krok musi się też zgodzić rada miasta.

 

Do tego dochodzą przeszkody niezależne od wpływów środowisk politycznych. By pomniki można było rozebrać i przenieść w inne miejsce, konieczne są rozmowy z Rosjanami. Do porozumienia z nimi w tej sprawie obliguje umowa z tym krajem podpisana w 1994 r.

 

Na razie jednak prezydent wpadł na inny pomysł. Chce opracować tablice informacyjne dla wszystkich pomników poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej i oznakować je zgodnie z Systemem Informacji Miejskiej. Tablice mają powstać przy współudziale szczecińskiego IPN.

 

 

Źródło: rp.pl

ged


DATA: 2014-04-03 17:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

--->Rys & SO tylko ktos oplacany z Kremla, albo leniuch moze pisac takie propagandowe bzdety - prosze sobie przesledzic relacje Polski z Rzadem Bandytow od 1917 roku az po dzien dzisiejszy i wskazac choc JEDNO blogoslawienstwo, bezinteresowna pomoc, czy dobro ze strony mordercow Narodu Rosyjskiego i tylu innych. Wasze podejscie to: "ludzki pan - mogl zabic a tylko wybatozyl". Panowie do ksiag!
ponad 6 lat temu / razorrr
 
Gdyby nie pomoc zachodu dla Stalina, Armia Czerwona skończyłaby w obozach koncentracyjnych!!! Gdyby Stalin nie współpracował na początku z Hitlerem, Hitler tak łatwo by się nie rozkręcił!!! Armia Czerwona - wielcy mi wybawiciele, śmiechu warte!!! W gwałtach co po niektórzy nieźle się sprawdzili!!! Okupanci!
ponad 6 lat temu / Tomo
 
Do czciciela SO: a tak ,jedni skończyli w Katyniu inni na Syberii, w Kazachstanie,na Łubiance i w katowniach rozsianych po całej Polsce,a zwłoki bestialsko pomordowanych bezczeszczono.Innym do dzisiaj przeprowadza się odmużdżanie.
ponad 6 lat temu / ja1
 
Do "Rys" Warto również pamiętać, że bez armii sowieckiej Polska nie utraciłaby wschodnich województw na Kresach - lwowskiego, stanisławowskiego,poleskiego, tarnopolskiego, wołyńskiego, nowogródzkiego i wileńskiego. Nie mówiąc już o stratach ludzkich itd. ... Pamięć również nie jest cnotą łatwą, ani małą. Pozdrawiam
ponad 6 lat temu / RJCHK
 
Warto jednak pamiętać, że bez Armii Radzieckiej Polska nigdy by nie odzyskała Szczecina. Wdzięczność nie jest cnotą łatwą ani małą.
ponad 6 lat temu / Rys
 
SO - a może gdyby nie było komunizmu nie byłoby Oświęcimia? Bo i skąd Hitler brałby wzorce?
ponad 6 lat temu / Soplica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.