DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Na Jasną Górę docierają kolejne pielgrzymki „na czarno”. To one w tym roku będą dominować

Na Jasną Górę docierają kolejne pielgrzymki „na czarno”. To one w tym roku będą dominować
źródło: Twitter / Jasna Góra News

W czwartek na Jasną Górę pięć z dwunastu pielgrzymek pieszych reprezentowanych było tylko przez biskupów, kapłanów i kleryków – z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, drohiczyńskiej, rzeszowskiej, sosnowieckiej i paulińskiej parafii we Vranovie nad Topľou na Słowacji. „To wielka modlitwa za lud i za nas, byśmy uczyli się od Maryi prawdziwej bliskości z Chrystusem”, podkreślali duchowni.

 

Kapłani ofiarowali modlitwę i trud także w intencji ustania pandemii, w duchu pokuty za profanowanie wartości, miejsc i przedmiotów kultu, prosili Boga o powrót wszystkich wiernych do świątyń i do uczestnictwa w Najświętszej Eucharystii.

 

Bp Krzysztof Włodarczyk z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który też jako reprezentant diecezji szedł trzynaście dni, nazwał to pielgrzymowanie „Camino”. – Szliśmy z całym ekwipunkiem w plecaku, niosąc jeszcze intencje modlitewne, które wielką radością zabraliśmy – opowiadał biskup. – To morderczy czas, ale błogosławiony. Przed pielgrzymką przeczytałem „Opowieści pielgrzyma”, i ta nieustanna modlitwa Jezusowa była dla mnie motorem, niosła mnie. W tę modlitwę wkładałem wszystkie intencje ekspiacyjne i błagalne – opowiadał biskup.

 

Główną była ta o powołania kapłańskie. Bp Włodarczyk podkreślił też wielka potrzebę modlitwy o ducha ewangelizacji, w intencji parafii, by były rzeczywiście wspólnotami, o wolność w sercach ludzi, „bo ten czas pandemii też troszeczkę sparaliżował życie, relacje, a jednocześnie zniechęcił do Kościoła, w sensie lęku. Trzeba więc prosić o wolność w sercach ludzi, o otwarcie na życie w relacji z Panem Bogiem” – wyjaśnił.

 

Z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wraz z biskupem Włodarczykiem wędrowało jeszcze trzech kapłanów.

 

Ks. Marcin Kościński zwrócił uwagę na mocny charakter pokutny i błagalny; wielu rodziców prosiło o modlitwę o wiarę dla dzieci, wiele dzieci prosiło o zgodę i trzeźwość w rodzinach.

 

Gdy tak szliśmy, z kilkunastokilogramowymi plecakami, całym pielgrzymkowym ekwipunkiem – wielu kierowców zatrzymywało się z propozycją podwiezienia – mówił o spotykanej życzliwości ks. Kościński.

 

Natomiast diecezję drohiczyńską na pielgrzymim szlaku reprezentowała dwunastoosobowa delegacja kapłańsko-klerycka.

 

Ks. Zenon Czumaj wyraził radość, że ciągłość pielgrzymowania z diecezji nie została przerwana. – Już od ponad 20 lat jest tak w naszej diecezji, że są pielgrzymi piesi i są pielgrzymi duchowi, w tym roku tylko się zmieniły proporcje, ale pielgrzymka tak samo się odbyła – stwierdził duchowny.

 

To było niesamowite doświadczenie – opowiadał z kolei ks. Daniel Drozd, który przeszedł w całości trasę pielgrzymki diecezji rzeszowskiej. Towarzyszyło mu jeszcze dwóch kapłanów, a pozostałych ponad dwudziestu szło sztafetowo.

 

Rzeszowscy kapłani przeszli pątniczy szlak w ciszy, z modlitwą i z krzyżem w ręku. – Niektórzy witali nas ze łzami, niektórzy mówili, że przygnębiający widok, że sami księża idą, niektórzy z radością nas witali, niektórzy, muszę to powiedzieć, też przeklinali, tośmy im błogosławili – relacjonował ks. Drozd. Przyznał, ze tegoroczna pielgrzymka miała wyjątkowy wymiar pielgrzymowania też w głąb siebie.

 

W czasie tych nietypowych rekolekcji w drodze Matka Boża zapraszała nas do bycia wyraźnym znakiem Chrystusa i Jego miłości we współczesnym skłóconym, obrażającym uczucia religijne świecie – podkreślił kapłan.

 

Jeden odcinek drogi pokonał bp Edward Białogłowski, biskup pomocniczy, wieloletni pieszy pielgrzym jasnogórski.

 

Taka skromna i ascetyczna pielgrzymka była trudniejsza niż poprzednie. Brakowało nam wiernych i bardziej dało się zauważyć nasze ograniczenia i słabości. Ważnym znakiem jest to, że to właśnie my kapłani jeszcze bardziej poznawaliśmy Eucharystię – powiedział bp Białogłowski.

 

Także trasę pielgrzymkową diecezji sosnowieckiej przeszli tylko kapłani. Wieczorem wracali do domów i następnego dnia wracali na kolejny etap.

 

Bp Grzegorz Kaszak ordynariusz sosnowiecki, który także przeszedł pielgrzymi szlak, podkreślił, że ta pielgrzymka była także wyrazem modlitewnej wdzięczności za warszawska wiktorię, Cud nad Wisłą sprzed stu lat.

 

Kapłańskie reprezentacje na Jasnej Górze witali przybyli do Częstochowy pielgrzymi duchowi.

 

Kapłani-pielgrzymi podkreślali, że tegoroczne pielgrzymowanie to także wielka nauka tajemnicy Wieczernika, by w nim trwać, zostawiając strach i lęk, a napełniać się nadzieją, radością i odwagą.

 

KAI

TK


DATA: 2020-08-13 18:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"za lud" "bliskości" - gadanie! pokazaliście że nie jesteście pasterzami zostawiając ludzi bez sakramentów!
1 miesiąc temu / !
 
Pielgrzymki idą z błędnymi intencjami: najczęściej o "ustanie epidemii covida", a powinni się modlić o "ustanie epidemii strachu" szczególnie dla kapłanów.
1 miesiąc temu / nicki
 
@ ojciec nie zgadzam się że to subtelny atak na Eucharystię, bo moim zdaniem ten atak jest bezczelny, brutalny, kłamliwy i diabelski. A co do pielgrzymek, to sami biskupi rozmontowali pielgrzymki, zniszczyli tradycję pielgrzymowania, która była w Kościele obecna prawie zawsze w różnej formie, nie pozwolili iść wiernym do Matki, to najlepiej żeby nie narzekali! Ja naprawdę chciałabym pójść w pielgrzymce jeszcze chociaż raz i uwazalabym to za szczęście, a oni narzekają! Było nie likwidować pielgrzymek, ludzie poszliby z radością!
1 miesiąc temu / Polka
 
Czy purpuraci i prałaci przyrzekli Matce Jasnogórskiej, że zaprzestaną rozdawać Ciało Jej Syna do łap gawiedzi, która nawet nie chodzi do spowiedzi? Reszta opowieści o ciężkich plecakach można zostawić na harcerskie pogaduszki.
1 miesiąc temu / jestem
 
Narasta ilość szokujących zdarzeń bo czas, w którym aktualnie żyjemy jest wyjątkowy - obyśmy nie przegapili znaków czasu. Wszędzie wokół nas już zgliszcza chrześcijaństwa, ku nam rzucił wszystkie siły piekielne, padają zewsząd oskarżenia, mnożą się ciosy, poranieni chwiejemy się na nogach, upadamy, z trudem ale jeszcze jesteśmy w stanie się podźwignąć...tak, nasze obecne położenie przypomina mi położenie Jezusa. Na przestrzeni wieków stawaliśmy już nie raz w podobnej sytuacji. Pan do siostry Faustyny powiedział: "...Polskę szczególnie umiłowałem, jeśli będzie mi wierna ..." a więc "Stawam na placu z Boga ordynansu ... niech nas nie ślepią światowe ponęty, dla Boga brońmy wiary Jego świętej" - sursum corda ! Proszę nie upadać na duchu, doświadczamy działania złego, ale Chrystus zostawił nam nadzieję: "To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat" /J16, 33/ Króluj nam Chryste !
1 miesiąc temu / tak tylko
 
Mieszkam 50 km od Częstochowy. Każdego roku 10 sierpnia przybywała do naszej miejscowości rzesza ludzi z pielgrzymki zielonogórsko - gorzowskiej. W tym roku szło tylko trzech kapłanów w sutannach. Był to bardzo smutny widok. Łzy same napływały do oczu.
1 miesiąc temu / Gość
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.