DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 7  >   Dossier: Czy Rosja się nawróciła?

Wojciech Grzelak

Na głębokiej prowincji


Wbrew nazwie partii Putina, zmierzającej do monopolizacji rosyjskiego życia politycznego, nie istnieje wcale „jedna” Rosja. Wciąż pozostaje ona krajem wyjątkowych kontrastów – gdzieniegdzie w oczy kłuje luksus, nawet zbytek, ale o wiele więcej w niej ubóstwa; tu najjaskrawsza jest dysproporcja pomiędzy Moskwą i Sankt Petersburgiem a prowincją. Podziałów takich można znaleźć więcej, w każdej nieomal dziedzinie. Sięgają one aż do umysłów, a może i nawet serc Rosjan. Takie schizofreniczne rozdarcie sprawia, że Rosja ma ciągłe problemy z resztą świata – i odwrotnie, oczywiście.

W czasach, gdy kształtowała się cywilizacja łacińska, ogromne przestrzenie ­Europy Wschodniej i sąsiadującej z nią Syberii autorzy śródziemnomorscy zaludnili fantastycznymi monstrami. Izolacja geograficzna, kulturowa, a potem także polityczna Rosji sprzyjała żywotności najdziwniejszych wyobrażeń o tej części świata. Posłowie moskiewscy nawet w barokowej Wenecji, znajdującej przecież upodobanie w maskaradach, sprawiali cudaczne wrażenie w swoich dziwacznych kołpakach i ciężkich szubach. Ta rzucająca się w oczy odmienność zrodziła na Zachodzie przekonanie o istnieniu jakichś unikalnych właściwości rosyjskiej duszy i Rosji w ogóle. W umacnianiu tego mitu niemałą rolę odegrali jego bohaterowie; poeta Mikołaj Niekrasow pisał półtora wieku temu o niemożliwym do objęcia kategoriami racjonalnymi fenomenie rosyjskości. Istotnie, nawet Rosjanom trudno zrozumieć samych siebie. Ich mentalność, w stopniu decydującym ukształtowana – a może raczej: spustoszona – przez eksperyment zapoczątkowany w 1917 roku, znajduje się bowiem ciągle w konflikcie z wartościami uniwersalnymi.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Naukowcy z amerykańskiej firmy Ouroboros Steaks opracowali metodę „zrób to sam” produkcji mięsa z ludzkich komórek. Póki co, wynalazek jest jedynie protypem, ale planuje się jego komercjalizację.  

 
 

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej nie będzie tegorocznej wizyty kolędowej. Wierni będą zapraszani do parafialnych kościołów. W ich intencji będzie sprawowana Msza święta a po niej odbędzie się mniej formalne spotkanie: kolędowanie lub rozmowa. Swoje mieszkania wierni pokropią wodą święconą samodzielnie.

 

W politycznie poprawnej debacie publicznej od lat gości kilka tematów, o których się nie rozmawia. Zwyczajne TABU. A jeśli już porusza się taki temat, to czyni się to tylko w jedynie słusznym kontekście. Tak oto nie wspomina się o niektórych życiorysach, nie można zbyt wiele też powiedzieć o narodzie żydowskim, zgodnie milczy się także o prześladowaniach chrześcijan. W Polsce, do grona tematów zakazanych trafiło pojęcie „POLEXIT”. Tak oto nie jest możliwa nawet merytoryczna debata o alternatywnym scenariuszu dla Polski. Równocześnie dopuszczalne jest straszenie „POLWYRZUTEM”, który to stał się w lewicowych rękach dość skuteczną pałką do bicia politycznej piany.

 

Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos w sporze dotyczącym uzależniania środków unijnych od „praworządności”. Szef rządu określił też jaki jest plan Polski względem funkcjonowania w strukturach Unii Europejskiej.

 

Pracujemy nad tym, aby strumień odwiedzających najbliższych w święta Bożego Narodzenia był jak najmniejszy. Może pojawią się pewne zakazy – powiedział w poniedziałek na antenie TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.