DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 7  >   Dossier: Czy Rosja się nawróciła?

Wojciech Grzelak

Na głębokiej prowincji


Wbrew nazwie partii Putina, zmierzającej do monopolizacji rosyjskiego życia politycznego, nie istnieje wcale „jedna” Rosja. Wciąż pozostaje ona krajem wyjątkowych kontrastów – gdzieniegdzie w oczy kłuje luksus, nawet zbytek, ale o wiele więcej w niej ubóstwa; tu najjaskrawsza jest dysproporcja pomiędzy Moskwą i Sankt Petersburgiem a prowincją. Podziałów takich można znaleźć więcej, w każdej nieomal dziedzinie. Sięgają one aż do umysłów, a może i nawet serc Rosjan. Takie schizofreniczne rozdarcie sprawia, że Rosja ma ciągłe problemy z resztą świata – i odwrotnie, oczywiście.

W czasach, gdy kształtowała się cywilizacja łacińska, ogromne przestrzenie ­Europy Wschodniej i sąsiadującej z nią Syberii autorzy śródziemnomorscy zaludnili fantastycznymi monstrami. Izolacja geograficzna, kulturowa, a potem także polityczna Rosji sprzyjała żywotności najdziwniejszych wyobrażeń o tej części świata. Posłowie moskiewscy nawet w barokowej Wenecji, znajdującej przecież upodobanie w maskaradach, sprawiali cudaczne wrażenie w swoich dziwacznych kołpakach i ciężkich szubach. Ta rzucająca się w oczy odmienność zrodziła na Zachodzie przekonanie o istnieniu jakichś unikalnych właściwości rosyjskiej duszy i Rosji w ogóle. W umacnianiu tego mitu niemałą rolę odegrali jego bohaterowie; poeta Mikołaj Niekrasow pisał półtora wieku temu o niemożliwym do objęcia kategoriami racjonalnymi fenomenie rosyjskości. Istotnie, nawet Rosjanom trudno zrozumieć samych siebie. Ich mentalność, w stopniu decydującym ukształtowana – a może raczej: spustoszona – przez eksperyment zapoczątkowany w 1917 roku, znajduje się bowiem ciągle w konflikcie z wartościami uniwersalnymi.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Prezydent Andrzej Duda miał wykonany test na obecność koronawirusa, wynik okazał się pozytywny, prezydent czuje się dobrze” – to oficjalna informacja przekazana przez Błażeja Spychalskiego, rzecznika prasowego prezydenta.

 
 

Spalenie dwóch kościołów w stolicy Chile – na tydzień przed kluczowym dla tego kraju referendum konstytucyjnym – jest wyrazem chrystianofobii radykałów „nowej lewicy,” ale także frustracji większości społeczeństwa, które chce odejść od neoliberalnej spuścizny gen. Pinocheta i „zrównoważonego rozwoju” wdrażanego przez rządzącą elitę.

 

Rewolucjoniści zawsze uważali, że szerzenie rozpusty jest najlepszym mechanizmem na przygotowanie gruntu pod nową rewolucyjną rzeczywistość, nowy świat i nowego człowieka stworzonego przez rewolucję. Rozpusta jest wielkim resetem niszczącym wszystko, co dotychczas było – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk podczas konferencji „Utopia tęczowej rewolucji”.

 

Siły Obronne Izraela (IDF) utworzyły w zeszłym roku nową, elitarną jednostkę, która ma zrewolucjonizować pole bitwy. Składa się ona z piechoty, komponentu pancernego i wsparcia powietrznego. Jednostka ma być w stanie operować w dowolnym miejscu na świecie w celu szybkiego lokalizowania i nisczenia wroga.

 

Niektórzy sądzą, że myśl o grzechu zanadto obciąża życie chrześcijańskie. Chcieliby ją usunąć krzepiącą myślą o Odkupieniu przez Chrystusa, o naszym dziecięctwie Bożym. Myśl o grzechu nie powinna być oczywiście głównym czynnikiem w naszym życiu religijnym. W takim razie nie Bóg, ale nasze własne ja byłoby ośrodkiem życia. Ale świadomość grzechu, który tyle razy zakłóca stosunek między Ojcem w niebie a dzieckiem na ziemi, nie powinna zniknąć z naszego życia i naszej modlitwy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.