DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 12  >   Dossier

Bogdan Dobosz

Na drodze do kalifatu


Szwajcarskie referendum zakazujące budowy minaretów zostało ostro skrytykowane przez większość polityków francuskich, pomimo że w ich kraju – z podobnych powodów – przygotowywany jest zakaz noszenia przez kobiety islamskich strojów zakrywających twarze, czyli tzw. „burek”. Islam jest już drugą religią zarówno Szwajcarii, jak i Francji, a jego wyznawcy sprawiają coraz więcej kłopotów, przestając się integrować. O ile jednak w Bernie mówi się wprost o ochronie wartości cywilizacyjnych kraju, Francuzi, zapewne nie bez obaw o bunt swoich islamskich obywateli, „dyskryminują pozytywnie”, czyli występują w obronie laickości swojego republikańskiego systemu.


Redukując krytykę islamu do obrony laickiego charakteru państwa, Paryż ma problemy z określeniem francuskiej tożsamości. Spadkobiercy rewolucji, zwanej „wielką”, nie mogą i nie chcą odwoływać się do chrześcijańskich korzeni Francji. Z drugiej strony, samo życie i postępy islamu wymuszają jakieś kontrdziałania. Poletkiem doświadczalnym stały się więc nad Sekwaną islamskie stroje kobiet zakrywające twarz. Na razie pracuje specjalna komisja, a jej wnioski stanowić będą wstęp do podjęcia prac parlamentarnych nad zakazem noszenia takich ubrań.
Francuski minister imigracji i tożsamości narodowej, Eric Besson twierdzi, że strój taki jest sprzeczny z wartościami tożsamości narodowej i jako taki jest nie do zaakceptowania. Tymczasem w komisji parlamentarnej ujawniły się spore różnice zdań dotyczące głównie motywów wprowadzenia takiego zakazu. Pokazują one pewną bezsilność laickiej Republiki.


Od lewicy po centrum padają głosy dość zgodne. Powołują się przede wszystkim na mającą charakter symbolu potrzebę opieki państwa nad kobietami i ochronie ich przed barbarzyńską ideologią, na fundamentalne prawa kobiet i poszanowanie republikańskiego modelu społeczeństwa. Centroprawicowi politycy rządzącej UMP mają jednak więcej wątpliwości. Dyskutują między innymi o tym, czy zakaz publicznego noszenia islamskich strojów ma obowiązywać ze względu na obronę godności kobiety, czy też z powodu obrony laickości państwa? Obawiają się też, że wprowadzenie zakazu zostanie odebrane przez wyznawców islamu jako dyskryminacja religijna i wywoła skutek odwrotny do zamierzonego, czyli manifestacyjny wzrost ilości kobiet noszących burki. Niektórzy wątpią nawet, czy w związku z tym istnieje w ogóle sens wprowadzania takiego prawa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Powiedzcie, ojcowie i matki, czy szukacie tak pilnie zbawienia swych dzieci, jak to czynił św. Jan? Czy porzuciliście wszystko i naraziliście się na śmierć, by ocalić i uratować ich dusze? Czy ze łzami w oczach błagaliście Boga, by odpuścił im grzechy? Powiadacie, że wasze dzieci nie chcą służyć Bogu. Gdzież wasze łzy, pokuty i jałmużny? Gdzie wasze wysiłki, by je ratować z toni?

 
 

1977 – zmarł Dietrich von Hildebrand, filozof i teolog katolicki. Pochodził z oziębłej religijnie rodziny protestanckiej. W 1914 roku, podczas studiów filozoficznych przeszedł na katolicyzm. Jako gorący katolik i przeciwnik nazizmu musiał po dojściu Hitlera do władzy uciekać do Austrii. Po jej aneksji przez III Rzeszę wyjechał do Szwajcarii, stamtąd do USA, gdzie spędził resztę życia.

 

Trwa genderowy blitzkrieg Joe Bidena. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych powrócił do polityki Baracka Obamy i pozwolił pełnić służbę wojskową ludziom nieutożsamiającym się z własną płcią biologiczną.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości oczekuje na odpowiedzi władz brytyjskich oraz szpitala w Plymouth w sprawie pana Sławomira – naszego rodaka, który po uzyskaniu statusu dyplomatycznego ma powrócić do kraju na leczenie i rehabilitację. Zgodnie z niedzielną zapowiedzią, wiceminister Marcin Warchoł podjął w poniedziałek rano interwencję w Derriford Hospital – gdzie przetrzymywany jest pan Sławomir – oraz w brytyjskim resorcie spraw zagranicznych.

 

Świat po pandemii będzie zmierzał to zniszczenia niezależności, jaką cieszy się klasa średnia. Czeka nas coś na kształt "nowego komunizmu". Nadzieja jednak pozostaje: to Boża Opatrzność. Roman Kluska w rozmowie z Pawłem Chmielewski. Zobacz program "Jaka jest prawda?"


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.