DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Myślenice zawierzone macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Panny Pani Myślenickiej

Myślenice zawierzone macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Panny Pani Myślenickiej
Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Mach240390 [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

Podczas nadzwyczajnej sesji myśleniccy radni przyjęli specjalną uchwałę, w której zawierzyli miasto i gminę „Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej”. Następnie na miejskim rynku zawierzenia dokonał metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski. W tym roku przypadła 50. rocznica koronacji cudownego obrazu przez kard. Karola Wojtyłę.

 

Podczas nadzwyczajnej sesji myślenickiej rady gminy, która odbyła się 19 sierpnia, okolicznościową uchwałę poparło 20 osób (1 nie brała udziału w głosowaniu). Sesja została zwołana z okazji zakończonego już tygodnia, podczas którego obchodzono rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Pani Myślenickiej. Tego aktu dokonał 24 sierpnia roku 1969 metropolita krakowski ksiądz arcybiskup Karol kardynał Wojtyła.

 

„Burmistrz i Rada Miasta i Gminy Myślenice, świadomi bogatego dziedzictwa duchowego i kulturowego Ziemi Myślenickiej oraz wzorując się na przykładzie św. Jana Pawła II, który ze swoim zawołaniem Totus Tuus często zawierzał Maryi Świat, Polskę i siebie, pragniemy uroczyście upamiętnić Jubileusz 50-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Pani Myślenickiej” – głosi uchwała rady gminy.

 

„Ponadto wsłuchując się w głosy mieszkańców postanawiamy uroczyście powierzyć dalsze dzieje i losy miasta Myślenice oraz gminy Macierzyńskiej opiece i trosce Bogarodzicy Maryi Pani Myślenickiej, a przez jej wstawiennictwo Trójjedynemu Bogu. Symbolicznym wyrazem tego aktu będzie ceremonia uroczystego zawierzenia Miasta i Gminy Myślenice Pani Myślenickiej podczas obchodów 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej czczonego od XVII wieku w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia” – czytamy.

 

Za podjęcie uchwały podziękował ks. Zdzisław Balon, proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach. – Myślę, że to co Państwo zrobiliście dzisiaj, to dziejowa sprawiedliwość. To się Matce Bożej od nas należy. Dziękuję za podjęcie tego gestu, bo ta uchwała zostanie w pamięci historii – powiedział.

 

Z kolei dokładnie w 50. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej – w sobotę 24 sierpnia – na tamtejszym rynku odbyła się Msza święta stanowiąca kulminacyjne tygodniowych obchodów. Wtedy też metropolita krakowski „dokonał aktu zawierzenia parafii Matce Najświętszej i poświęcił kopie obrazu” – podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

 

„W uroczystej Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem abp Salvatore Pennacchio wzięli dziś [w sobotę – red.] udział m.in.: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, kard. Stanisław Dziwisz, abp Józef Kowalczyk, abp Wacław Depo, abp Stanisław Nowak, bp Kazimierz Górny, bp Józef Guzdek, bp Leszek Leszkiewicz, bp Jan Zając, bp Jan Szkodoń, bp Damian Muskus, ks. prał. Andrea Francia, księża infułaci: Bronisław Fidelus, Władysław Gasidło, Jakub Gil, Franciszek Kołacz, Stanisław Olszówka, a także przedstawiciele władz świeckich” – informuje KAI.

 

O homilii arcybiskupa Jędraszewskiego można przeczytać TUTAJ.

 

Źródło: myslenice.pl / miasto-info.pl / KAI

MWł


DATA: 2019-08-26 13:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chwała Panu!
ponad 1 rok temu / Ola
 
"Szukajcie Boga, a On uzdrowi waszą ziemie"
ponad 1 rok temu / Second
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.