DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 49  >   Prawda, dobro, piękno

Jerzy Zemanek

Muzyczna działalność jezuitów w XVII i XVIII wieku

#KOŚCIÓŁ    #MUZYKA    #SZTUKA    #RELIGIA    #JEZUICI

Towarzystwo Jezusowe przez bardzo długi czas było głównym ośrodkiem upowszechniania form muzycznych, a przez to – związanej z muzyką religijności i uduchowienia.

 

 

Muzyka od zawsze stanowiła część nabożeństw jezuickich. Wspomagając działalność duszpasterską i ewangelizacyjną zgromadzenia, z jednej strony dodawała liturgii powagi i mistycyzmu, z drugiej zaś rozwijała kulturę muzyczną. W działalności misyjnej zakonu częstokroć wykorzystywano talent i umiejętności artystów autochtonicznych. Jezuici bowiem nie bez racji byli przekonani o budującym, wręcz mistycznym oddziaływaniu muzyki na tubylców. Znakomitego przykładu w tej materii dostarczali ewangelizowani przez nich Indianie Ameryki Południowej, którzy pomimo nierzadko krwiożerczej natury, wobec muzyki nie tylko łagodnieli, ale i ulegali jej czarowi. A misjonarze chętnie wykorzystywali naturalną skłonność Indian do tańca, śpiewu i barwy.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Jak to jest możliwe: jeden w trzech osobach? Troista jedność? Jednolitość w trójosobowości? Coś jak trylogia? I w jakim to celu – czyżby dlatego, że omne trinum perfectum? No i wreszcie: gdzie w tym wszystkim monoteizm?

 
 

Jak to wyżej wykazaliśmy, człowiek może rozumem przyrodzonym dojść do poznania Boga li tylko ze znajomości stworzeń. Stworzenia zaś wiodą do poznania Boga tak, jak w ogóle skutek wiedzie do poznania przyczyny. Wynika z tego, że tego tylko możemy dowiedzieć się o Bogu przyrodzonym rozumem, co przysługuje Mu jako początkodawcy wszelkiego bytu. Na tym też fundamencie oparliśmy podane wyżej nasze rozważania o Bogu. Siła zaś stwórcza Boga jest wspólna całej Trójcy; dotyczy przeto jedności istoty, a nie odrębności Osób.

 

Już w XVII w.  polskość zaczęto utożsamiać z katolicyzmem. Kościół katolicki, który stanowił najstabilniejszą instytucję w I Rzeczypospolitej, odegrał bardzo ważną rolę zwłaszcza w wieku XIX. Zaborcy, których celem ostatecznym było zlikwidowanie państwa polskiego, mieli świadomość, że muszą doprowadzić do dezintegracji życia kościelnego.

 

1457 – podczas wojny trzynastoletniej król Kazimierz IV Jagiellończyk wjechał triumfalnie na wykupiony od czeskich najemników zamek w Malborku. Żołnierze czescy otrzymali go od Krzyżaków jako zastaw za zaległy żołd. Dotychczasowa siedziba wielkiego mistrza na trwałe pozostała w rękach polskich. Dopiero w 1772 r. Malbork padł łupem Prusaków.

 

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy narzucone przez Londyn prawo pozwoliło zabić 129 nienarodzonych z Irlandii Północnej. Najważniejsza brytyjska organizacja obrońców życia podkreśla, że kraj ten jest traktowany niczym kolonia.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.