DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Muzułmanie zwiększają swoje wpływy w Gruzji. Dostaną kolejne meczety

Muzułmanie zwiększają swoje wpływy w Gruzji. Dostaną kolejne meczety
By 23artashes (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
#GRUZJA    #ISLAM    #MECZET    #TBLISI    #CHRZEŚCIJAŃSTWO    #ARMENIA    #SUNNICI    #ALLAH    #MORZE KASPIJSKIE

Władze Gruzji przekażą muzułmanom 10 nowych meczetów w zachodniej części kraju. Obecnie w Gruzji jest już ponad 300 meczetów, a islam wyznaje co dziesiąty obywatel kraju, który przyjął chrześcijaństwo jako drugi w świecie jeszcze w VI wieku.

 

Dzisiaj Gruzja i Armenia są wyspami chrześcijańskimi, otoczonymi „morzem islamskim”. Choć w każdym z tych państw część społeczeństwa stanowią też muzułmanie, są oni mniejszością – w Armenii liczbę wyznawców Allaha szacuje się na ok. 2 proc., w Gruzji ok. 10 proc.

 

Wzrost znaczenia muzułmanów na Kaukazie ma swoje źródło nie tylko w samej ich liczebności, ale także w obecnej sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie i regionie Morza Kaspijskiego oraz Kaukazu. Dla Gruzji celem jest również odzyskanie kontroli nad częścią swojego terytorium, jakim jest Abchaska Republika Autonomiczna, będąca w rzeczywistości państwem nieuznawanym w społeczności międzynarodowej, ale uznawanym np. przez Federację Rosyjską.

 

W Abchazji ok. 16 proc. mieszkańców wyznaje islam sunnicki więc sposób traktowania muzułmanów przez władze w Tbilisi jest obserwowany przez separatystów z Abchazji. Rząd gruziński obawia się także dawania pretekstów do podburzania muzułmanów przez radykałów z zagranicy, infiltrujących od lat społeczności Azji Centralnej i Kaukazu.

 

Podana przez „Głos Islamu” informacja o przekazaniu przez gruzińskie władze 10 meczetów muzułmanom w zachodniej części państwa wskazuje na wykonanie gestu w rejonie leżącym właśnie przy zbuntowanej Abchazji. Dziesiątka nowych meczetów, które zostaną przekazane przez rządową instytucję Zarządowi Muzułmanów Gruzji, zwiększy liczbę meczetów administrowanych przez ZMG do 160 na ogólną liczbę ponad 300 meczetów w Gruzji.

 

JB

 

 

 


DATA: 2017-10-12 12:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.