24 października 2019

Sekretarz ds. komunikacji na synodzie amazońskim: dokument końcowy nie jest celem, a narzędziem

(fot.REUTERS/Tony Gentile / FORUM)

O. Giacomo Costa, S.J., sekretarz ds. komunikacji na Synodzie Amazońskim powiedział dziennikarzom 23 października, że ​​ostateczny dokument zgromadzenia „nie jest celem synodu, ale narzędziem do wspólnego działania naprzód”.

 

– W fazie opracowywania ostatecznego tekstu, jeśli synod jest wspólnym marszem, czyniąc razem te kroki dla Amazonii – i aby znaleźć nowe ścieżki dla Kościoła w ekologii integralnej – instrumentem, pomagającym w tej podróży, jest dokument końcowy – stwierdził. Komentarze o. Costy pojawiły się podczas konferencji prasowej, towarzyszącej Synodowi, który zakończy się 27 października.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ostateczny dokument Synodu Amazońskiego, będący zasadniczo zbiorem zaleceń udzielanych papieżowi Franciszkowi, zostanie poddany pod głosowanie w sobotę. By mógł być zaakceptowany, konieczne jest uzyskanie dwóch trzecich głosów poparcia ojców synodalnych i innych osób świeckich upoważnionych do głosowania. Nie potwierdzono jeszcze, czy uczestnicy Synodu będą głosować akapit po akapicie tekstu, tak jak w przeszłości, czy ostatecznie opowiedzą się za przyjęciem całego dokumentu. O. Costa zauważył, że końcowa wersja dokumentu „zostanie powierzona ostatniemu rozeznaniu papieża, a potem pojawią się kolejne kroki”.

 

Zdaniem o. Costy, praca uczestników synodu w ciągu ostatnich kilku tygodni polegała na „głębokim słuchaniu”, a nie szukaniu „mniejszości czy większości” w niektórych kwestiach. Dodał, że „pewnie liczby się liczą”, jednak „w tym wszystkim… wszyscy przyczynili się w oryginalny sposób do budowy, do ułożenia tych „kamieni”, by stworzyć wspólną ścieżkę”.

 

Okres redagowania i rewizji ostatecznego tekstu dokumentu końcowego Synodu Amazońskiego jest zatem „bardzo delikatną fazą, zasługującą również na pewien szacunek” – zaznaczył. Jezuita podkreślił, że „teraz z wiarą czeka na ostatni krok”.

 

Zespół pod przewodnictwem relatora generalnego synodu, kardynała Claudio Hummesa (brazylijskiego i emerytowanego członka Kongregacji ds. Duchowieństwa), jest zasadniczo odpowiedzialny za napisanie raportu końcowego. Członkiem komitetu redakcyjnego jest też kardynał Christoph Schönborn z Wiednia.  Na tej samej konferencji prasowej biskup Gilberto Alfredo Vizcarra Mori, Wikariusz Apostolski Jaén w Peru opowiedział o doświadczeniu, jakie miał przed synodem. Spędził on miesiąc z miejscową społecznością w części peruwiańskiej Amazonii.

 

Bp Vizcarra przyznał, że udał się tam, aby „chodzić z nimi w środku dżungli, rozmawiać z tymi społecznościami, aby żyć nie jako ktoś, kto będzie ich pouczał – nie możesz uczyć tam, gdzie musisz polegać na nich – by wejść i odkryć, jak to jest żyć w dżungli”. Biskup dodał, że po miesięcznym doświadczeniu z tubylcami „jest zaskoczony tym, jak daleko od nas jest ten świat, jak trudno jest zrozumieć kategorie, których używamy do zdefiniowania tego świata”. „Biom” jest pojęciem używanym przez większość ludzi, zaznaczył, „ale przebywanie w dżungli pozwala nam zrozumieć, czym ten biom jest”. – Tubylcy spędzają ze sobą jakąś część życia, które składa się z tak dużej różnorodności i jest takim cudem – ocenił hierarcha. Zaznaczył, że tubylcy nie uważają się za właścicieli czy posiadaczy ziemi, ale za część Amazonii. Synod, jego zdaniem, powinien sprawić, że katolicy lepiej zrozumieją relacje ludzi z otaczającym ich światem.

 

Biskup Ricardo Ernesto Centellas Guzmán z Potosí mówił o udziale kobiet w społeczeństwie i Kościele. Zauważył, że kobiety są bardzo aktywne, ale nie na poziomie podejmowania decyzji. W jego opinii, konieczna jest zmiana na szczeblu lokalnym. Dodał, że chce, aby rady duszpasterskie przyjęły charakter decyzyjny. – Chodzić razem to wspólnie decydować – zaznaczył.

 

Kardynał Oswald Gracias z Bombaju mu wtórował, podkreślając, że wielu biskupów tak uważa, iż należy włączyć kobiety do kierownictwa Kościoła. Bp Zenildo Luiz Pereira da Silva, prałat Borby odpowiedział na pytanie dotyczące różnych interpretacji Synodu Amazońskiego przez media, stwierdzając, że różnice te zawsze będą istnieć, ale dialog jest zawsze mile widziany. Dodał, że udział mediów, zarówno katolickich, jak i świeckich, jest konstruktywny.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 393 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram