DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Muzeum Powstania Warszawskiego świętuje dziesięciolecie istnienia

Muzeum Powstania Warszawskiego świętuje dziesięciolecie istnienia
Ekspozycja w Muzeum Powstania Warszawskiego, Fot. Lukasz Sokol/Forum

Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów muzealnych w Polsce. W ciągu dziesięciu lat odwiedziło je ponad 4,5 mln osób. O fenomenie Muzeum, które przywróciło Warszawie należną jej dumę, czytamy w książce „Operacja Muzeum”, wydanej nakładem wydawnictwa Fronda.

 

Prezentacja najnowszej książki Agnieszki Sopińskiej-Jaremczak odbyła się w miejscu bezpośredniego powodu jej powstania – w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zgromadzeni wspominali pierwsze chwile i pomysły na ekspozycje, a także dyskutowali o dzisiejszej roli Muzeum, które swoją formą przyciąga ludzi z najdalszych zakątków świata. Szeroko omawiana była również nowowydana książka „Operacja Muzeum”, która opowiada o kulisach powstawania Muzeum poświęconego współczesnym bohaterom Stolicy.

 

Spotkanie rozpoczęto od emisji filmu dokumentalnego traktującego o historii budowy Muzeum, które powstało w podupadłych budynkach dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej. Rozmówcami prowadzącego spotkanie Witolda Banacha byli m.in. Elżbieta Jakubiak, wieloletni współpracownik prof. Lecha Kaczyńskiego, głównego pomysłodawcy i twórcy Muzeum, Maciej Rosalak, publicysta, a także Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin oraz Paweł Ukielski – dyrektorzy Muzeum.

 

- Na początku prac nad muzeum mieliśmy taką trochę dziecinną perspektywę, niewykraczającą poza zakończenie prac i kilka pierwszych miesięcy. Wydawało się nam, że frekwencja na poziomie 200 tys. zwiedzających rocznie będzie sukcesem. Rzeczywistość przekroczyła nasze wyobrażenia. Cieszy nas też fakt, że 60 proc. zwiedzających muzeum to osoby, które nie ukończyły 20. roku życia. Kiedy dwa lata temu prowadzono badania nad marką Warszawy, okazało się, że dla 41 proc. Polaków Muzeum Powstania Warszawskiego jest najważniejszą atrakcją turystyczną stolicy – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum.

 

Do najciekawszych ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego należą m.in. oryginalne nagrania filmowe, listy powstańców, mundury, broń, pamiętniki, a także specjalne eksponaty przedstawiające ostatnie dni walczącej Warszawy oraz te, ukazujące normalne życie cywilów w sierpniu i wrześniu 1944r.

 

4 mln 600 tyś osób zobaczyło wystawę i zrozumiało, że powstańcy warszawscy są bohaterami. Ale dla mnie bardzo ważne jest to, że zaopiekowaliśmy się samymi powstańcami, że oni dożyli czasów, w których są tak traktowani jak w ich dzieciństwie czy młodości byli traktowani powstańcy styczniowi. Są prawdziwymi bohaterami – zakończył Ołdakowski.

 

Paweł Ozdoba


DATA: 2014-08-09 08:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzieki staraniom i zabiegom Prezydenta prof.Lecha Kaczynskiego . Dziekujemy Panie Prezydencie !
ponad 5 lat temu / Krystyna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.