DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Muzeum Polskie w Rapperswilu zostanie zamknięte

Muzeum Polskie w Rapperswilu zostanie zamknięte

Władze miasta w szwajcarskim Rapperswilu postanowiły zamknąć funkcjonujące od 1870 r. Muzem Polskie mieszczące się na tamtejszym zamku. Polską placówkę stworzył hr. Władysław Broël-Plater przy pomocy grupy szwajcarskich przyjaciół skupionych wokół pisarza Gotfryda Kellera. Ludzie Ci nieśli pomoc powstańcom styczniowym. Pomagali im też w tworzeniu polskich ośrodków kultury i historii.


Dzięki darom płynącym z całego świata Muzeum w Rapperswilu wzrosło do rangi Polskiego Muzeum Narodowego. Wśród licznych zbiorów znajduje się tam wystawa polskich mundurów i uzbrojenia od czasów Średniowiecza do XIX w. Demonstrowane były pokoje Kościuszki i Mickiewicza, ekspozycja pamiątek po Radiu Wolna Europa.


- Wydaje się, że sprawa obecności Muzeum Polskiego na zamku w Rapperswilu jest przesądzona. Żałujemy bardzo, że wbrew ciągle powtarzanym przez władze miasta i gminy Rapperswil zapewnieniom o pozostawieniu Muzeum na zamku, włodarze miasta w ciągu kilku miesięcy zmienili zdanie – napisano na stronie internetowej Muzeum.


Wyrażono jednocześnie „zdziwienie i zażenowanie tak stronniczym przedstawieniem w prasie” instytucji, która przez ponad 140 lat propagowała wolność, a więc wartość ważną również dla Szwajcarów. Zaznaczono, że „sprzeciw budzi lekceważące potraktowanie muzeum, które przez lata z naukową dokładnością dokumentowało historię związków Szwajcarii z Polską i krajami Europy Wschodniej a także zgromadziło ważne dla naukowców archiwa”.


Zdaniem dyrekcji placówki oraz tamtejszej Polonii „likwidacja Muzeum jest aktem pokory władz miasta i gminy wobec ambicji lokalnego oligarchy, który posługując się niegodnymi uczciwego obywatela metodami, od lat szykanuje Muzeum Polskie”. Podkreśla się też, że „muzeum jest instytucją kulturalną o znaczeniu międzynarodowym, którą Szwajcarzy i Polacy (w dużej części również rapperswilczycy) zbudowali wspólnie. "Dzięki Muzeum Polskiemu i dzięki polskim emigrantom, miasto Rapperswil jest znane na wszystkich kontynentach świata"  – przypomniano.


 

Franciszek L.Ćwik 


DATA: 2013-10-30 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proszę przyjrzeć się zgromadzonej tam kolekcji, to jest nie tyle muzeum "polskie" co polskiego ruchu rewolucyjnego. Strata z zamkniecia tej placówki jest porównywalna do straty po zamknięciu muzeum Lenina w Poroninie. pzdr.
ponad 3 lata temu / Paweł Bochenek
 
Ten oligarcha to mason czy człowiek narodowości bankierskiej? Może więcej informacji.
ponad 6 lat temu / cynik
 
Popieram bardzo rzeczowe pytania p."janusza". Gdzie były i są władze z Prezydentem; premierem; ministrami - spraw zagranicznych, kultury..., edukacji...., obrony narodowej, finansów na czele oraz panie i panowie posłowie i senatorowie, szczególnie z komisji parlamentarnych mających z tego rodzaju sprawami związek? Co robili przez te kilka lat? Czyżby to była cicha walka z Polonią toczona przez władze Polski. Podobne sytuacje dzieją się w innych państwach. Hańba i skandal oraz wstyd.
ponad 6 lat temu / Popieram p.Janusza
 
???!
ponad 6 lat temu / elek
 
A co na to polskie władze - MSZ, Min. Kultury, ambasada RP w Szwajcarii itd ? Czy ktoś w Sejmie podniósł alarm w tej sprawie ? Może Instytut ks. Piotra Skargi coś zacznie robić ? A kto to taki ten "oligarcha" z Rapperswil, który od lat zwalcza Muzeum, dlaczego nic o tym nie wiedzieliśmy ?
ponad 6 lat temu / janusz
 
Walka z Polską trwa...
ponad 6 lat temu / St
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.