DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

Muzeum Getta Warszawskiego, spora inwestycja… Tak polski rząd poprawia stosunki z Izraelem

Muzeum Getta Warszawskiego, spora inwestycja… Tak polski rząd poprawia stosunki z Izraelem
Mateusz Morawiecki. Fot: Krystian Maj/FORUM

Powołanie Muzeum Getta Warszawskiego, chęć zainwestowania w izraelską giełdę… Czy w taki sposób Polska – działając na różnych płaszczyznach - próbuje normalizować stosunki z Izraelem?

 

Spór, jaki został wywołany na bazie uwag do noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, wprowadzającej kary za zakłamywanie historii II wojny światowej sprawił, że polski rząd na różnych frontach rozpoczął starania, by załagodzić stosunki z Izraelem. Czy kolejne podejmowane inicjatywy są tego efektem?

 

Jedno jest pewne, powołanie Muzeum Getta Warszawskiego stało się faktem. Będzie to instytucja, która upamiętni czyn powstańców getta walczących o godność, walczyli o to, „żeby ich krzyk stał się trochę bardziej słyszany; bo nie był słyszany" -  zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

 

Premier zauważył, że Szmul Zygielbojm, który przygotował raport na temat okupowanej Warszawy, mówił że „to, co się stało - ten mord, bezprecedensowy mord na narodzie żydowskim, informacja, wiedza o tym musi jak najszerzej trafić na cały świat”. Odpowiedzialność za to spada „na Niemców, na naród niemiecki, ale również na tych, którzy nie pomogli, na aliantów - jak wyraził się wtedy bardzo bezpośrednio w tym raporcie” – zaznaczył Morawiecki. Zaś Muzeum ma być miejscem, „w którym będziemy w szczególny sposób myśleć o naszym polsko-żydowskim sąsiedztwie, o polsko-żydowskiej historii”.

 

Polska zadziałała też na forum ekonomicznym. Jak się okazało, w samym środku rozognionego sporu, warszawski parkiet wyraził chęć przejęcia giełdy w Tel Awiwie. Chodzi o zainwestowanie około 500 mln zł i przejęcie 70 proc. udziałów w izraelskiej giełdzie.

 

W ocenie komentatorów oferta polska nie ma większych szans, bo zakupem zainteresowane są większe światowe giełdy, a ponadto w obecnej sytuacji dyplomatycznej na linii Polska – Izrael, wątpliwe jest, by izraelski regulator chciał godzić się na tego rodzaju układ z firmą kontrolowaną przez polski rząd.

 

Źródło: onet.pl, dziennik.pl, money.pl

MA


DATA: 2018-03-08 07:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Drodzy Państwo, tu się buduje infrastrukturę dla przyszłej klasy posiadającej. To dopiero przedbiegi. A spektakl pt: "Obrona dobrego imienia Polski" jest na użytek propagandowy (myśmy walczyli jak lwy itd...)
3 miesiące temu / ancan
 
Ten pomysl z muzeum getta to skandaliczna wiadomosc Nie promuje sie Polski w nalezyty przemyslany sposob tez w kraju ale przedewszystkim za granicą Do promocji Polski potrzeba instytucji duzej, jak cale ministerstwo A nie jakies rachityczne portale ktore nic nie wnoszą Na to nalezy wydac duzo!!!a nie na gettoTo istny skandal Kogo nie zapytam to jest swięcie oburzony!!! Stop niepotrzebnym inwestycjom z nadzych kieszeni!!!!!!
3 miesiące temu / Erol
 
Nie ma Muzeum Prawdziwej Historii Polski. Nie ma i nie będzie skoro zmuszeni jesteśmy wysłuchiwać takich bredni z okazji Marca 68. Nie należy się dziwić. W końcu ani Morawiecki, ani Duda, ani Gliński nie powiedzą prawdy ani o sobie ani o Michnikach, Baumanach, Lityńskich czy Grossach, z którymi w zmowie-układzie robią teraz Polaków w żydowskie jajo. Budują żydowskie muzea samym sobie.
3 miesiące temu / polk
 
Na co nam to muzeum? Nie można tych pieniędzy wydać na naprawdę coś co się przyda? Może by tak pomóc np. najuboższym POLAKOM? Tak tylko pytam....
3 miesiące temu / Ciekawy
 
A ja czytałam, chyba na pulsie biznesu, ze to Izrael nam zaproponował zakup giełdy. nie mamy żadnego interesu topić tam kasy.
3 miesiące temu / finka
 
Nowa Twarz, aktualnej lepsiejszej "dobrej zmiany" , swoja wypowiedzią odsłania dawkowane na raty, poddańcze zobowiązania rządzącego PiS,wobec światowego żydostwa.
3 miesiące temu / niedaleki wyborca
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.