DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Izraelski myśliciel: w przyszłości będziemy nosić biometryczne ubrania przesyłające dane rządowi

Izraelski myśliciel: w przyszłości będziemy nosić biometryczne ubrania przesyłające dane rządowi
By CityTree [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Yuval Noah Harari zwraca uwagę na kryzys związany z pandemią koronawirusa. Jego zdaniem stoimy w obliczu dwóch wyborów. Pierwszy to wybór między totalitarnym nadzorem a wzmocnieniem pozycji obywateli, drugi zaś – między solidarnością na globalną skalę a narodową izolacją.

 

Według historyka stoimy w obliczu „zapewne największego kryzysu w naszym pokoleniu. Decyzje podejmowane przez ludzi i rządy w najbliższych kilku tygodniach ukształtują świat na nadchodzące lata. Ukształtują nie tylko nasze systemy opieki zdrowotnej, lecz również naszą ekonomię, politykę i kulturę”. Zdaniem Harariego po zakończeniu obecnych zawirowań znajdziemy się w zupełnie innym świecie. Myśliciel zauważa, że włodarze współczesnych państw podejmują w ciągu kilku godzin decyzje, które ongiś podejmowano by latami (jak choćby przestawienie uczelni na tryb online). Historyk i pisarz uważa też, że nadzór jest dziś możliwy na o wiele szerszą skalę. Pokazuje to przykład czy to kamer w chińskich  smartfonach, które służą do monitorowania przemieszczania się ludzi, czy też aplikacji pozwalających ostrzegać ludzi o bliskości osób zainfekowanych.

 

Izraelski autor proponuje wyobrażenie sobie rządu przyszłości nakazującego noszenie biometrycznego ubrania mierzącego temperaturę. Dane od razu przesyłane byłyby do rządu, który wiedziałby, z kim obywatel się spotykał. Pozwoliłoby to na natychmiastową reakcję władz i zdławienie epidemii. Ceną byłoby jednak drastyczne naruszenie prywatności.

 

Jak zauważa Harari, nie jesteśmy jednak zmuszeni do wybierania między zdrowiem a prywatnością. Możemy dysponować i jednym, i drugim – dzięki wykorzystaniu technologii przez dobrowolne działania obywateli. Przykład współczesny stanowi sukces Singapuru w walce z koronawirusem. Przykład historyczny to choćby mycie rąk mydłem.

 

„Pomyśl choćby o myciu rąk mydłem. To jedno z największych osiągnięć ludzkiej higieny w dziejach. Ten prosty nawyk ocala miliony istnień każdego roku. Choć przyjmujemy to jako oczywistość, to dopiero w XIX stuleciu naukowcy dostrzegli znaczenie mycia rąk mydłem. Wcześniej nawet lekarze i pielęgniarki przechodzili od jednej operacji chirurgicznej do drugiej bez mycia rąk. Dziś miliardy osób myją ręce nie z powodu obaw przed mydlaną policją, lecz ponieważ rozumieją fakty” – pisze Izraelczyk.

 

Współczesna technologia umożliwia samodzielny pomiar swego stanu zdrowia i zapewnienie bezpieczeństwa dzięki społecznej współpracy. Wymaga to zaufania nadwątlonego przez populistycznych polityków. Jednak, o ile w normalnych warunkach odbudowa zaufania nie jest możliwa, o tyle dzisiejsze warunki są odległe od normy.

 

W tym przypadku można zastanowić się, czy izraelski uczony nie popada w nadmierny optymizm. Wszak nie wszystkie narody zdolne są do oddolnej organizacji na taką skalę i w tak krótkim czasie. To kwestia kultury politycznej i obywatelskiej, a nie tylko powrotu zaufania. Niemniej słuszne wydaje się ostrzeżenie przed bałwochwalczą wiarą w państwo policyjne. Czerpanie przykładu z Chin, które jako pierwsze pokonały pandemię, może okazać się skuteczne, jednak długofalowe skutki trudno oszacować.

 

Izolacja kontra globalna solidarność

Kolejnym wyborem, przed jakim stoi ludzkość, jest wybór między nacjonalistyczną izolacją i solidarnością o charakterze globalnym. Jak zauważa badacz, ludzie – w przeciwieństwie do wirusów – mogą dzielić się informacjami ratującymi życie. Do tego dochodzi też możliwość współpracy przez wysyłanie sprzętu. Izraelczyk skrytykował także Stany Zjednoczone za abdykację z roli globalnego przywódcy. Amerykanie zakazujący podróży z UE i stojący w obliczu oskarżeń o próbę przekupstwa w celu uzyskania monopolu na szczepionkę przeciw COVID-19 nie nadają się zresztą do tej roli. Pogłębia to problem braku globalnej jedności, niezbędnej choćby do ustalenia globalnego porozumienia dotyczącego podróży.

 

Jak pisze historyk „ludzkość musi dokonać wyboru. Czy będziemy jechać w dół ścieżką braku jedności czy przyjmiemy ścieżkę globalnej solidarności? Jeśli to pierwsze, to nie tylko przedłużymy kryzys, lecz również doprowadzimy do jeszcze gorszych katastrof w przyszłości. Jeśli jednak wybierzemy globalną solidarność, to osiągniemy zwycięstwo nie tylko nad koronawirusem, lecz nad wszystkimi przyszłymi epidemiami i kryzysami, jakie mogą zaatakować ludzkość w XXI stuleciu”.

 

Na marginesie tekstu Harrariego warto zauważyć, że kryzys wywołany pandemią COVID-19 pokazał nie tylko egoizm narodowy USA, lecz również bezradność ciał globalistycznych, takich jak Unia Europejska. Ujawnił też, że państwa narodowe troszczą się bardziej o własne dobro niż o ludzkość. Choć można nad tym ubolewać, to remedium na kryzys stanowi współpraca międzynarodowa, ale pomiędzy suwerennymi państwami narodowymi.

 

Yuval Noah Harari, naukowiec, który swoją wizją jutra zaczarował cały postępowy świat ,staje się powoli jednym z „dilerów idei” młodego pokolenia. Historyk wojskowości kilka lat temu stał się rozpoznawanym na całym świecie „ekspertem od wszystkiego”; łącząc w swoich publikacjach elementy futurologii, kognitywistyki, nauk przyrodniczych oraz wielu innych dziedzin, przepowiada przyszłość gatunku ludzkiego. Jak wielu przed nim – wieszcząc koniec religii, zastępuje dotychczasowe systemy własnym wyobrażeniem. Przekonuje do idei udoskonalonego technologią i bioinżynierią człowieka-boga (jak brzmi tytuł jednej z jego książek: Homo deus), oraz powstania całkowicie nowej religii  - dataizmu, czyli swego rodzaju kultu algorytmów połączonych w jednej zbiorowej „jaźni”, gdzie człowiek jest jedynie jednym z wielu mikroczipów.

 

Co więcej, żydowski naukowiec przekonuje o nieistnieniu ludzkiej duszy oraz przedstawia wolną wolę jako nic nieznaczącą iluzję. Jego zdaniem, do takich wniosków doszła już dzisiaj nauka. Życie osobiste Harariego stanowi niejako manifest jego poglądów. Żyjący w sformalizowanym związku homoseksualista i weganin, uważa przemysłowy chów zwierząt za najpilniejszą kwestię etyczną naszych czasów. Jak sam przyznaje, medytacja Vipassana, którą zaczął stosować od 2000 r. zmieniła jego życie. Wraz z partnerem mieszka w moszawie (gdzie podobnie jak kibucach, żyje się na zasadach kolektywnych) Messillat Cijjon niedaleko Jerozolimy.

 

Jest autorem książek: Homo deus krótka historia jutra, 21 lekcji na XXI wiek, Sapiens od zwierząt do bogów. Jest promowany przez największe liberalne wydawnictwa także w Polsce. Udzielał wywiadu m.in. dla „Polityki”, „Newsweeka” czy „Wyborczej”. Pismo z ul. Czerskiej w Warszawie nazwało go „jednym z największych myślicieli XXI wieku”.

 

 

Źródło: Financial Times / komentarz pch24.pl

mjend/PR

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-03-24 13:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na youtube jest fajna dyskusja w pewnym filmiku, jak zapanować nad personelem w bunkrze, aby dalej ci posłusznie służyli. Chodzi o to, aby się nie zbuntowali.
3 miesiące temu / globalista
 
No tak tacy jak on od x lat mówią swoje i bynajmniej różne kłopoty które następują nie powodują żeby tracili na popularności. Niedobrze to bo różne sukcesy jakie odnoszą na kryzysach powodują że się rozzuchwalaja i każdy kolejne kłopoty są w związku z tym większe i gorsze. Przypomnę że poprzedni kryzys był jakby pod kontrolą biznesu i wielkich korporacji które niszczą wszystkich mniejszych. Teraz też aktywuja się jak zwykle ci sami co to,,nakazują '' obchodzenie świat zimowych itp. Dają sygnał żeby święta zaczynać 3 miesiące wcześniej też. A w kolejce stoją depopulatorzy. Może mają jakąś Arkę w której nie straszne im żadne potopy czy to imigracyjne czy jakieś inne?.
3 miesiące temu / trusk
 
Bill Gates też dał 20 milionów, Błaszczykowski też 400 tysięcy. Czytałem o przypadku że pielęgniarka zarażała ludzi bo nie chciała się przyznać, że jest chora. Celebryci tacy jak Arnold Schwanrzeneger mają miliony na koncie, więc mogą się zaszyć w swojej willi na kilka lat. Zapewne mają piwniczki wyposażone w ogromne ilości wody i konserw...
3 miesiące temu / arnie
 
Lewandowski dał i super ale teraz wielu ludzi zastanawia się komu powinno się płacić ,czy kopiącym piłkę chłopcom ,aktorom i celebrytom czy lekarzom pielęgniarkom i producentom żywności i leków,Lewandowski przynajmniej ma świadomość że powinien dać
3 miesiące temu / ewa do stevenp
 
Wszystko to o czym mówi Noval, ostrzegał już o tym Edward Snowden. Mamy smartfony, tablety, laptopy z bateriami, myślimy że wyłączymy urządzenie, a wbudowany mikrofon nadal nasłuchuje. To samo jest z punktami BTS i podsystemami zaszytymi w UEFI czy IME w procesorach intela. AMD ma tego mniej, ale ten podsystem ciągle działa i żaden antywirus nas przed nim nie obroni. Zostaje nam tylko kupić laptop z procesorem ARM hardware open source typu RISC-V i wgrać jakiś darmowy system Linux. Google tak samo zapisuje nasze wyszukiwania, więc lepiej wybrać duckduckgo lub startpage. Chrome zastąpić Firefox i wyłączyć telemetrię w about:config. Czyli najlepiej kupić zwykłe PC bez mikrofonu i kamerkiwidzą wtedy tylko pulpit twojego systemu i odłączać z gniazdka, tylko wtedy masz pewność. W laptopie możesz wyjąć baterię, ale w Macbookach i tych nowych ultra cienkich netbookach i ultrabokach już tego nie zrobisz.
3 miesiące temu / Ryzen7
 
Harari to jest ten z dobrych lewaków, pamiętacie na youtube jego debatę z Natalie Portman? Jak oni wszystkim współczują, aż się łezka w oku kręci, tylko nikomu nie pomagają. A taki Lewandowski dał cztery bańki, Lewandowski też na walkę z koronawirusem.
3 miesiące temu / stevenpinker
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.