DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 17  >   CYWILIZACJA

Rozmowa z ks. arcybiskupem Józefem Michalikiem

Musimy dać wspólnie świadectwo


W telewizyjnym programie „Warto rozmawiać” poruszającym problem krzyża przed Pałacem Prezydenckim zaproszony do studia profesor wyraził przekonanie, że za parę lat Polska stanie się krajem, w którym żadne symbole religijne nie będą obecne w przestrzeni publicznej (dodając, iż o to właśnie walczyła trzydzieści lat temu „Solidarność”).

– Takich fałszywych proroków słyszeliśmy już wielu. Na kartach Pisma Świętego w związku ze Zmartwychwstaniem Pana Jezusa czytamy słowa arcykapłanów, którzy do wystraszonych pustym grobem Zbawiciela żołnierzy mówili: Nie martwcie się. Zapłacimy wam. Głoście to kłamstwo, że uczniowie Go wykradli. Gdyby was schwytali i postawili przed sądem, wykupimy was. Zapłacimy wam za trudności i wybawimy was z kłopotów. Myślę więc, że nie trzeba się takimi słowami zbytnio przejmować, bo taki człowiek własną postawą ujawnia swoją trudność wewnętrzną o podłożu religijnym. Każdy myślący człowiek, słysząc podobne słowa, wie, że wypowiadający je ma w tym właśnie religijnym punkcie problem. Naszą troską powinno być pytanie: jak mu pomóc? Trzeba mu pomóc wyzdrowieć.

A jednak, czy nasze dotychczas, zdawało się, katolickie społeczeństwo polskie, nie ulega nazbyt łatwo laicyzacji w praktyce? Widać to chociażby w sposobie życia, spędzania wolnego czasu w niedziele, kiedy parkingi przed supermarketami szczelnie wypełniają się samochodami, w których przyjeżdżają całe rodziny.

– Z pewnością jest to uleganie laickiemu modelowi spędzania niedzieli i należy o tym stale przypominać. Inna rzecz, że ci ludzie są spragnieni niedzielnego odpoczynku. Trzeba wskazywać potrzebę kultury dnia codziennego i konieczność dążenia do pełni człowieczeństwa. Chrześcijaństwo rozwija się tam, gdzie rozwija się człowieczeństwo. Należy więc rozwijać kulturę bycia sobą, kulturę relacji międzyludzkich. Powinniśmy pamiętać, że anima humana est naturaliter christiana.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

- Ukraina razem z NATO przygotowuje wtargnięcie na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską – stwierdził minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Deputowani parlamentu Krymu przestrzegają NATO przed zbliżaniem się do brzegów półwyspu, który Rosja przyłączyła w marcu 2014 roku, odrywając ten teren od Ukrainy.

 
 

Kościół katolicki przeżywa wyjątkowo trudny czas. Nierozwiązane sprawy związane z nadużyciami seksualnymi musiały w końcu doczekać się reakcji Watykanu. W czwartek w Stolicy Apostolskiej ruszył „szczyt” na temat ochrony nieletnich w Kościele. Czy wypracowane stanowisko okaże się właściwą odpowiedzią na kryzys?

 

Po tym, jak w sprawie plagi homoseksualizmu wśród księży wypowiedzieli się kardynałowie Burke i Brandmüller, opublikowano oświadczenie kolejnego dostojnika Kościelnego w tej sprawie.

 

Niemiecka socjolog Gabriele Kuby w opublikowanym niedawno eseju o kryzysie nadużyć seksualnych wśród części kleru podkreśla, że winę za to ponosi homoseksualizm i bunt przeciw Pismu Świętemu i Tradycji. W mocnym wstępie do jej tekstu kardynał Gerhard Müller podkreślił, że niewierni duchowni odpowiedzą przed Sądem Bożym.

 

 

W efekcie uwag złożonych przez Komisję Europejską oraz skarg Urzędu Regulacji Energetyki Sejm przyjął nową wersję ustawy mającej zabezpieczać Polaków przed podwyżkami cen energii.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.