DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Münster: prawica odrzuca genderowy język, ale ustanawia niebezpieczny kompromis

Münster: prawica odrzuca genderowy język, ale ustanawia niebezpieczny kompromis

Miasto Münster w Nadrenii Północnej-Westfalii odrzuciło lewacką propozycję wprowadzenia w urzędach języka genderowego. Jak argumentują władze, byłaby to bezzasadna ingerencja w gramatykę. Drobne ustępstwo wobec żądań ideologów jednak będzie.

 

W niemieckim Münster w zachodnim landzie Nadrenia Północna-Westfalia rządzi od 2009 roku chadecki burmistrz, Markus Lewe (CDU). W tym roku musiał zmierzyć się z naciskiem lewackiego lobby w sprawie forsowania języka „sprawiedliwego płciowo”. Ze stosownym postulatem wystąpili socjaliści z SPD, chcąc, by Münster, wzorem Hanoweru i Gießen, zmieniło zasady gramatyki.

 

Władze miasta odrzuciły jednak ten postulat, przekonując, że rzecz byłaby niepotrzebną ingerencją w zasady gramatyczne rządzące niemczyzną. Burmistrz powołał się na opinię Fundacji Język Niemiecki oraz na ocenę przedstawioną przez Uniwersytet w Vechcie. Zdaniem włodarza Münster narzucane odgórnie zmiany doprowadziłyby też do powstania nowych problemów, utrudniając wielu mieszkańcom komunikację z administracją miasta.

 

Wcześniej „sprawiedliwy płciowo” język wprowadzono już w dwóch dużych niemieckich miastach, Hanowerze i Gießen. Lewicowe władze zaleciły tam urzędnikom wykorzystywanie we wszystkich wypowiedziach, tak ustnych, jak i pisemnych, takich form rzeczowników, by nie wskazywały na płeć. Zamiast „nauczyciele” czy „nauczycielki” mówi się zatem „grono nauczycielskie” i tak dalej. Problem w tym, że niekiedy nie da się tego „problemu” tak łatwo obejść i trzeba posłużyć się płciowo nacechowaną formą rzeczownika.

 

Wówczas zasady „sprawiedliwego płciowo” języka zakładają wykorzystanie tak zwanej „gwiazdki genderowej”. Sposób zapisu słowa „nauczyciele*”(tak wygląda to w pisowni)  ma wskazać odbiorcy, że męska forma rzeczownika jest umowna i rzecz opisuje zarówno kobiety, mężczyzn, kobiety uważające się za mężczyzn, mężczyzn uważających się za kobiety czy też osoby o jeszcze innej „tożsamości płciowej”. W mowie „gwiazdkę genderową” sygnalizuje się krótką, nienaturalną przerwą po rzeczowniku.

 

W styczniu tego roku w życie weszła w Bundesrepublice ustawa, która uznaje, że istnieją więcej niż dwie płcie. Niemcy mogą urzędowo określić się jako przedstawiciele płci „divers”, czyli „innej”. Zmiany językowe są wprowadzane formalnie jako odpowiedź na nowe niemieckie prawodawstwo o trzeciej płci. W istocie już znacznie wcześniej radykalne środowiska lewackie, z partią Zielonych na czele, posługiwały się w swoich wewnętrznych pismach „sprawiedliwym płciowo” językiem. Choć rzecz budzi opór zwykłych obywateli i w sondażach deklarują oni zdecydowany sprzeciw, lewicowe władze, zgodnie z praktyką inżynierii społecznej, w ogóle się tym nie przejmują. Prawica, nawet jeżeli odrzuca skrajności, częściowo ulega naciskowi. W Münster burmistrz zapowiedział, że zwróci urzędnikom uwagę na problem bardziej „wrażliwego” języka. Poleci im, by w miarę możliwości używali ogólnych sformułowań, wykluczających odniesieni do płci. „Gwiazdki” więc nie będzie, ale unikanie zwracania się do gremium nauczycielskiego jako „nauczyciele” - już tak.

 

Źródło: kath.de / własne PCh24.pl

Pach


DATA: 2019-09-10 14:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lewica cofa się w rozwoju. Ja tam bez gwiazdki wiem, że "nauczyciele" opisuje wszystkich nauczycieli, niezależnie od płci. Ale im trzeba to oznaczyć gwiazdką.
4 miesiące temu / Vicky
 
Większe bzdury aż ciężko sobie wyobrazić.
4 miesiące temu / marcin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.