DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Mularczyk: „Są w PO skrzydła, które próbują podważać pozycję Kościoła w Polsce”

Mularczyk: „Są w PO skrzydła, które próbują podważać pozycję Kościoła w Polsce”
Arkadiusz Mularczyk, fot. kp-solidarnapolska.pl/

W sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się dziś kolejne spotkanie wąskiego zespołu ekspertów ze stron: kościelnej i rządowej w sprawie finansowania Kościoła katolickiego i związków wyznaniowych. Przedmiotem obrad był projekt umowy rządu i Episkopatu Polski, jaka poprzedzać winna ustawę likwidującą Fundusz Kościelny i wprowadzająca w jego miejsce nowy system finansowego wsparcia Kościoła katolickiego oraz związków wyznaniowych. Obowiązek negocjacji w takim trybie nakłada na obie strony art. 22 Konkordatu między Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.

 

Nasze rozmowy są w toku i nadal będą się toczyć – powiedział po zakończeniu obrad ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, który dodał, że następne spotkanie Zespołów Roboczych Komisji Konkordatowych zostało zaplanowane na 11 maja. W tym czasie pracować będą wspólnie podzespoły ekspertów obu stron: rządowej i kościelnej.

 

Jak podkreślają kościelni eksperci, nowy model finansowania Kościoła powinien bazować na doświadczeniach krajów europejskich, które posiadają podobne zasady prawne w relacjach do Kościoła i związków wyznaniowych. Chodzi tu o zasadę wzajemnej autonomii, nie wykluczającej jednak współpracy na rzecz dobra wspólnego społeczeństwa. Interesujące są pod tym względem rozwiązania przyjęte we Włoszech, na Węgrzech i w Hiszpanii. Na Węgrzech jest to 1 % dobrowolnego odpisu podatkowego, we Włoszech – 0, 8 %, a w Hiszpanii – 0,7 %.

 

Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski komentując propozycje jakie rząd przedstawił stronie kościelnej, czyli 0,3 proc. dobrowolnego odpisu podatkowego mówi: – Ta propozycja budzi takie wątpliwości, ponieważ przepisy konstytucji mówią o tym, że kwestia światopoglądu jest prywatną sprawą każdego człowieka. Ja jednak mam zastrzeżenia przede wszystkim do sposobu pracy nad nowymi zasadami finansowania Kościoła.

 

Tłumacząc swoje zdanie poseł Mularczyk wyjaśnia, że rząd forsuje swoje rozwiązania w tej sprawie, zamiast uzgodnić je wcześniej z Episkopatem Polski. – Relacje państwo-Kościół powinny być zgodnie z Konkordatem rozwiązywane na drodze konsensusu i porozumienia. Tego typu działań ze strony rządu nie widzimy. Od samego początku widać, że rząd tę sprawę chcę upolitycznić. Widać grę polityczną, ukłon Platformy Obywatelskiej w stronę środowisk lewicujących i antyklerykalnych. Sposób traktowania strony kościelnej budzi mój sprzeciw. To, co robi rząd, nie służy budowaniu pozytywnych relacji państwa i Kościoła – zaznacza.

 

Na pytanie: czy Platforma Obywatelska prowadzi walkę z Kościołem, przewodniczący klubu SP odpowiada: – Platforma nie podejmuje otwartej walki z Kościołem. To by się jej nie opłacało. Jednak widać, że są w PO skrzydła, które próbują podważać pozycję Kościoła w Polsce. To jest robione w sposób celowy, by odebrać część lewicującego elektoratu innym partiom. Gdyby było inaczej, takie sprawy jak finansowanie Kościoła byłyby uzgadniane wspólnie przez rząd i Episkopat. Te sprawy nie powinny być przedmiotem gry politycznej. Sposób dochodzenia do rozwiązań dotyczących Kościoła nie pozostaje w zgodzie z Konkordatem.

 

Źródło: Stefczyk.info, KAI

pam


DATA: 2012-04-27 09:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.