12 kwietnia 2013

Skutek obalenia Kadafiego: libijska broń rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie

(STRINGER/ REUTERS )

Eksperci ONZ alarmują, że wskutek obalenia Kadafiego obecne władze Libii nie są w stanie zapanować nad rozprzestrzenianiem się zgromadzonej w tym kraju w ogromnych ilościach broni i amunicji. Uzbrojenie przemycane jest do rebeliantów, którzy wzniecają konflikty w całej Afryce orazw Basenie Morza Śródziemnego, w tym w Strefie Gazy i w Syrii.


Libijska broń rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie „na” nowe  terytoria w Afryce Zachodniej i wschodniej części Morza Śródziemnego, w tym w Syrii i w Strefie Gazy, gdzie dostarczana jest do rebeliantów oraz terrorystów – alarmują eksperci ONZ.

Wesprzyj nas już teraz!

Z raportu przygotowanego dla Rady Bezpieczeństwa, który został przedstawiony we wtorek wynika, że wiele państw złamało embargo na handel bronią z Libią. ONZ prowadzi postępowanie przeciwko kilkunastu krajom, zarzucając im dostarczanie – wbrew zakazowi ONZ – broni lekkiej i ciężkiej do Libii za rządów obalonego i zamordowanego Kadafiego. Obecnie przenośne systemy obrony przeciwlotniczej, materiały wybuchowe, miny, broń strzelecka i amunicja trafiają do licznych bojówek w krajach afrykańskich.

Cywilne władze Libii i podległe im służby nie są w stanie zapanować nad przerzutem broni. Raport stwierdza: „Brak skutecznego systemu bezpieczeństwa jest jednąz podstawowych przeszkód w zapewnieniu wojskowej kontroli granic”. Dodano: „W ciągu ostatnich 12 miesięcy, rozprzestrzenianie broni z Libii nadal odbywa się w niepokojącym tempie. Broń trafia na nowe terytoriado Afryki Zachodniej. Nielegalny transfer broni podsyca istniejące konflikty w Afryce i na Bliskim Wschodzie, a także wzbogaca arsenał wielu podmiotów niepaństwowych, w tym grup terrorystycznych”.

Wg ekspertów, którzy wielokrotnie odwiedzili 15 krajów w Afryce, w Europie i na Bliskim Wschodzie, istnieją dowody na to, że Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie naruszyły embargo nałożone przez ONZ. Dostarczały one wbrew prawu broń i amunicję rebeliantom w Libii, którzy w 2011 obalili Kadafiego. Embargo miały naruszyć także Armenia, Albania, Ukraina, a nawet Kanada, która zaopatrywała opozycję libijską w samoloty bezzałogowe.

Broń z Libii trafiła do różnorodnych „podmiotów niepaństwowych” zaangażowanych w konflikty z lokalnymi władzami, głównie do ekstremistycznych bojówek.

Eksperci zauważyli, że obecne służby libijskie nie są w stanie zapanować nad masowym szmuglowaniem broni, co przyczyniło się m.in. do zaostrzenia konfliktu w Mali, gdzie świeccy rebelianci z plemienia Tuareg chcieli utworzyć w północnej część kraju nowe państwo. Szybko jednak zostali spacyfikowani przez islamskich dżihadystów związanych z Al-Kaidą, którzy na zajętym terenie urządzili bazy szkoleniowe.

Regularnie broń z Libii trafia do Egiptu i Sahelu. Mniej regularny transfer ma miejsce do Czadu i Syrii. Broń – zgodnie z nowym trendem – dociera coraz częściej do wschodniej części Basenu Morza Śródziemnego.

Broń, która trafia do Egiptu szmuglowana jest do Strefy Gazy, gdzie działa Hamas. Przerzutem uzbrojenia zajmują się handlarze w Libii, Syrii i w krajach sąsiadujących z Syrią.

W Rogu Afryki libijska broń została odnaleziona w Somalii, gdzie islamscy rebelianci z organizacji Al-Shabab walczą z rządem.

Źródło: timesofisrael.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram