DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Msze transmitowane w sieci niezbyt popularne w USA. Wyszukiwania modlitwy biją na świecie rekordy

Msze transmitowane w sieci niezbyt popularne w USA. Wyszukiwania modlitwy biją na świecie rekordy
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Myriam Zilles)

„Zastanawiam się – gdy kryzys się skończy i powrócą publiczne Msze, czy ludzie uświadomią sobie, jak bardzo potrzebują sakramentów i jak ich im brakowało i popędzą znów do kościoła, czy też przestaną się przejmować i zaczną lekceważyć, przestając przychodzić na dobre? Modlę się o to pierwsze, boję się tego drugiego” – napisał na Twitterze amerykański biskup Thomas Tobin.


Tymczasem okazuje się, że Msze św. nadawane przez Internet z powodu restrykcji związanych z rozwojem epidemii i zamknięcia od połowy marca kościołów w Stanach Zjednoczonych cieszą się niewielką popularnością. Według raportu opublikowanego przez American Perspectives Society jedynie 36 proc. katolików uczestniczy w nabożeństwach religijnych nadawanych na żywo przez media.


Zebrane dane pokazują, że „Msze papieża Franciszka nadawane codziennie na YouTube mają oglądalność od 10 do 20 tys. odsłon dziennie, ponad 30 tys. w przypadku Mszy niedzielnej i ponad 400 tys. odsłon w Niedzielę Palmową”.


Jest to o tyle paradoksalne, że statystyki z drugiej strony wykazują wzrost praktyk modlitewnych wśród Amerykanów. O ustąpienie epidemii koronawirusa modlą się nawet ci, którzy wcześniej rzadko praktykowali codzienną modlitwę.


Także badania prof. Jeanet Sinding Bentzen z Uniwersytetu Kopenhaskiego wyjawiają, że słowo „modlitwa” oraz powiązane z nią takie słowa jak „Bóg”, to obecnie hasła najczęściej wpisywane w wyszukiwarce Google na całym świecie. Gwałtowny wzrost zainteresowania modlitwą jest bezprecedensowy i skorelowany z rozwojem epidemii koronawirusa. Fala nastąpiła w marcu, wykraczając poza statystyki znane od lat. A te statystyki – zdaniem prof. Bentzen – mogą nie odzwierciedlać rzeczywistej skali, gdyż nie uwzględniają ludzi starszych, którzy rzadziej korzystają z Internetu.

 


Źródło: ChurchMilitant.com / LifeSiteNews.com
jjf

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.Czytaj także:
DATA: 2020-04-11 10:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szatan pokłada wielkie nadzieje w projekcie o kryptonimie Covid. Nieproporcjonalność ograniczeń dostępu do mszy i sakramentów w stosunku do innych aktywności, zaprowadzona na całym świecie w bardzo skoordynowany sposób to nie przypadek. Część wiernych na pewno powróci do kościołów, ale część uzna, że w sumie to realna obecność w kościele nie jest konieczna, co w konsekwencji doprowadzi do rozluźnienia więzów z Kościołem, aż do całkowitego odpadnięcia.
5 miesięcy temu / Ruben
 
@FatherPeter-".. Na nieszczęście..nigdy nie byliśmy wyświęcani do bycia gwiazdami na YouTube"...wolne żarty jeśli rzeczywiście jesteś ksiedzem- tam błyszczą gwiazdy lgbt a my oczekujemy Gwiazd Zbawienia a nie zatracenia
5 miesięcy temu / Darius
 
@ Robert - To zależy od diecezji, ja znam taką jedną gdzie oglądanie mszy jest warunkiem dyspensy i wiele gdzie jest tylko ogólnie zalecane. Ale wszystkich nie sprawdzałem.
5 miesięcy temu / abc
 
Dziwne, bo ludzi oglądających moje streamy mszy świętych mają oglądalność mniej/więcej taką samą jak ilość ludzi przychodzących w dane dni do kościoła w mojej parafii. Trzeba jeszcze pamiętać, że część osób ogląda mszy w telewizji i słucha w radiu. Nie wiem również, czy wzięto pod uwagę wielość platform streamowych. U nas wielu księży streamuje na Facebooku, część na YouTube, a inni korzystają ze streamów na platformach obsługujących ich strony internetowe np. eCatholic. No i trzeba pamiętać o jednym: wielu z księży nie jest w stanie przygotować streamów w sposób na tyle dobry, by dało się je oglądać, słaba jakość wideo, za duża odległość od mikrofonu, itd. Niestety, sytuacja zmusza księży do szukania niekonwencjonalnych dróg do kontaktu ze swoimi parafianami. Na nieszczęście dla wielu, nigdy nie byliśmy wyświęcani do bycia gwiazdami na YouTube.
5 miesięcy temu / Father Peter
 
@abc Oglądanie transmisji mszy jest warunkiem udzielenia dyspensy.
5 miesięcy temu / Robert
 
@abc, coś w tym jest. Oglądanie mszy mnie rozprasza. Już wole w radiu - z dwojga "złego".
5 miesięcy temu / Samanta
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]24.pl. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.