DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Msza trydencka po raz pierwszy w rzeszowskiej katedrze

Msza trydencka po raz pierwszy w rzeszowskiej katedrze
Fot. Estera Kulawska

W wypełnionym kościele i z towarzyszeniem katedralnego chóru chłopięco–męskiego Pueri Cantores Resovienses sprawowana była pierwsza w historii rzeszowskiej katedry Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Okazją do jej odprawienia był pierwszy piątek miesiąca i szczególny kult Najświętszego Serca Jezusowego w świątyni pod tym właśnie wezwaniem.

 

Uroczysta liturgia sprawowana była przez ks. Juliana Wybrańca, wikariusza parafii w ramach DuszpasterstwaTradycji Łacińskiej. Katedra Rzeszowska powstawała w latach 1977 – 1991 i do tej pory liturgia w klasycznym rycie rzymskim nie była w niej sprawowana. 


Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej jest najstarszym duszpasterstwem w Polsce skupionym wokół liturgicznego dziedzictwa Kościoła. Zostało powołane w styczniu 2007 roku przez biskupa Kazimierza Górnego. Obecnie w jego ramach sprawowane są Msze św. w kościele św. Krzyża w Rzeszowie w każdą niedzielę i święto, a także w trzecią niedzielę miesiąca w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu.


Duszpasterstwo wspiera kapłanów chcących zapoznać się ze starym rytem mszy, formuje ministrantów, posiada własną scholę gregoriańską i organizuje pielgrzymki.


Zobacz zdjęcia!


 

 


sd, mat
DATA: 2015-12-09 08:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Seniorka Zna Pani Kodeks Rubryk Brewiarza i Mszału Rzymskiego Papieża Jana XXIII Z 1960.Polecam przeczytać Vademecum Formy nadzwyczajnej Rytu Rzymskiego pozycja dostępna w Księgarni Sanctus.Kapłan celebrujący Mszę św w klasycznym rycie rzymskim korzysta z rubryk musi według nich sprawować święte obrzędy.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Dodam jeszcze, że brak św. mikrofonu liturgicznego i nagłośnienia, ja to nazywam szczekaczkami, to jest ogromna zaleta. Mikrofon zabija, powtarzam, zabija, całe misterium Mszy, odbiera całą intymność tego co się dzieje, zagłusza Tajemnicę która się dokonuje. Odprawiania Mszy w klasycznym rycie rzymskim do mikrofonu jest bardzo smutne, a niestety widziałem takie przypadki...
ponad 4 lata temu / robespierre
 
@Seniorka, św. Jan Paweł II, list apost. Orientale lumen, 16: "Potrzebuje go [milczenia] modlitwa, aby nigdy nie zapomniała, że oglądanie Boga oznacza zejście z góry z obliczem tak promieniującym, iż trzeba je przykryć zasłoną, i aby nasze zgromadzenia umiały uczynić miejsce dla obecności Boga, unikając wychwalania samych siebie". Poza tym polecam Pani zapoznać się z opracowaniem federacji FIUV, http://www.unacum.pl/p/positio.html, rozdział 9, gdzie przedstawia się stanowisko papieży, świętych i doktorów Kościoła na temat znaczenia i potrzeby ciszy liturgicznej. Osobiście mojej duchowości też bardziej odpowiada podniosła Msza śpiewana, ale cieszę się że skarbiec tradycyjnej liturgii ma do zaoferowania wiernym i intymną cichą Mszę, i majestatyczną Mszę śpiewaną. Co kto lubi!
ponad 4 lata temu / robespierre
 
+
ponad 4 lata temu / Asia
 
do Seniorka: zero muzyki i zero śpiewów - to nawet lepiej, że tak jest na Mszy trydenckiej, bo gdy jest za dużo śpiewów i za głośna muzyka -jak to bywa na novus ordo - to nie można skupić się na Mszy, bo cały czas jest za głośno.
ponad 4 lata temu / a
 
Do Seniorka - 3 razy Ite missa est to dziwne ale już brak nagłośnienia nie jest karygodne i to "mruczenie" celebransa również ponieważ to jest tzw. cicha Msza więc kapłan cicho "klepie" formuły liturgii. Tylko nie, które części Mszy są głoszone wraz z celebransem. Niestety nie dane mi było jeszcze uczestniczyć w tej pięknej formie Mszy Wszechczasów.
ponad 4 lata temu / russex
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.