DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Filip M. Muszyński

Msza trydencka dla początkujących


Oglądając zabytkowe kościoły nieodmiennie doświadczamy nieprzyjemnego zgrzytu. Oto przed pięknym, dużym, a przede wszystkim zharmonizowanym z całym wystrojem świątyni ołtarzem stoi posoborowy stół ołtarzowy, zazwyczaj wizualnie niezbyt ciekawy, a na dodatek częściowo zasłaniający stary ołtarz.

Trudno wówczas nie zadać sobie pytania: dlaczego zatem Mszę Świętą odprawia się przy nowym ołtarzu, i po co w ogóle go zbudowano, skoro dawny jest dużo piękniejszy i w pełni nadaje się do celebracji Eucharystii?

Nie minęło pół wieku od promulgowania przez papieża Pawła VI nowego Mszału Rzymskiego, a już rozpleniło się wiele mitów na temat dawnej liturgii. Była rzekomo długa, niezrozumiała i niedostosowana do potrzeb wiernych; ksiądz stał tyłem do ludu i szeptał coś po łacinie, a biedni zgromadzeni nie wiedząc, co mają robić, odmawiali Różaniec.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański kardynał Blaise Cupich odniósł się do stanowiska dwóch biskupów z Illinois, którzy zapowiedzieli odmowę udzielania Sakramentu Komunii politykom zaangażowanym we wprowadzanie proaborcyjnego prawa. Jego zdaniem, takie zachowania to droga donikąd.

 
 

Pewien młody aktor – celebryta, aktywny na polu upowszechniania pamięci o „żołnierzach niezłomnych” i nie wstydzący się przyznawania się do wiary katolickiej, wsparł ostatnio sodomski marsz w Warszawie publikując na portalach społecznościowych swoją podobiznę z tęczowym znakiem spółdzielni rolniczych (copyright prezes PSL W. Kosiniak – Kamysz) i opatrzoną stosownym napisem „Love is love” (Miłość to miłość).

 

Nie ma możliwości wprowadzenia w polskich szkołach obowiązkowej edukacji seksualnej. Nie ma mowy o obowiązkowej seksualizacji dzieci – podkreślił w poniedziałek w „Sygnałach dnia” na antenie radiowej Jedynki Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

 

Dr Gerard J.M. van den Aardweg, psycholog specjalizujący się w leczeniu zaburzeń seksualnych odniósł się do niedawnego dokumentu, w którym Watykan określił swój stosunek do ideologii gender. Zdaniem holenderskiego psychologa, brak jednoznacznego potępienia progresywnych tendencji w imię dialogu jest podejściem niewłaściwym, a sam dokument ma charakter ideologiczny.

 

Abp Carlo Maria Vigano w rozmowie z portalem LifeSite News odpowiedział na zarzuty jakie pojawiły się w następstwie wywiadu udzielonemu amerykańskiemu Washington Post. Po raz kolejny podkreślił, że nie jest wrogiem papieża, oraz wytłumaczył dlaczego nie dał znać o swoich rewelacjach wcześniej.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.