DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2018 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Msza Święta w rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi

Msza Święta w rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi
fot. Łukasz Korzeniowski

W rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi w kościele św. Apostołów Piotr i Pawła w Krakowie została odprawiona uroczysta Msza Święta. Eucharystii przewodniczył J.E. ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Do licznie zgromadzonych wiernych homilię skierował ks. Adolfo Nicolás SJ, generał Jezuitów.


- 400 lat temu zmarł i został pochowany ksiądz Piotr Skarga. Świątobliwy kapłan, nieprzeciętny Jezuita, gorący patriota, mistrz słowa polskiego, wielki Syn Kościoła. Jego postać wpisała się w dzieje Kościoła, Polski i kultury. Ks. Piotr Skarga żył Słowem Bożym. To w jego świetle patrzył i widział głębiej. Ono formowało mu serce. Nie był obojętny księdzu Skardze los człowieka, narodu i całego Kościoła. Ksiądz Skarga żył ideałem większej chwały Bożej. Bóg był zawsze w centrum jego życia, budował na Jezusie Chrystusie, który jest skałą – powiedział na początku liturgii ks. kardynał Stanisław Dziwisz.


W homilii generał zakonu Jezuitów Adolfo Nicolás podkreślił, że postępowaniem księdza Skargi kierowało Słowo Boże. Zatem według jezuity, prawda i mądrość zawarta w Słowie powinna być i dla nas wskazówką jak postępować i żyć.  - Chrześcijaństwo ukazuje szczególną relację jaka łączy człowieka z Bogiem. Nie jesteś już niewolnikiem… jesteś dzieckiem Bożym. Jesteśmy z rodziny Boga. To jest wielka odpowiedzialność – powiedział ksiądz Adolfo Nicolas.


Głoszący kazanie szczególnie mocno uwypuklał i zwracał uwagę na charytatywną działalność ks. Skargi. Wynikała ona wprost ze Słowa Bożego, którym żył zmarły 400 lat temu jezuita.


 - Ks. Piotr Skarga wiedział, że wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi i braćmi. Dlatego dokonywał wspaniałych dzieł miłosierdzia. Niósł nadzieje wielu ludziom. I tak winniśmy postępować, w świecie w którym brakuje nadziei i miłości - powiedział ksiądz Nicolás.


Przesłanie księdza Skargi jest wciąż aktualne, na co zwracał uwagę generał Jezuitów. - Współczesny świat stracił serce i prawdziwe życie. Trzeba je na nowo przywrócić. Życie ks. Piotra Skargi było zanurzone w Chrystusie. Jezus, mówiący do Apostołów – wy dajcie im jeść – był jego nauczycielem  - usłyszeliśmy w kazaniu.


Na zakończenie Mszy Świętej Prowincjał Zakonu Jezuitów zapewnił o podejmowaniu przez niego i zgromadzenie działań zmierzających do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Skargi. Prosił o szczególnie intensywną modlitwę w tej intencji.  Kardynał Dziwisz przypomniał słowa błogosławionego Jana Pawła II. Papież Polak ogłaszając rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego innej wielkiej postaci w historii Polski – św. Jadwigi – ubolewał, że zmarła musiała czekać na wyniesienie na ołtarze aż 600 lat. Ksiądz Skarga czekał na rozpoczęcie procesu 400 lat.

 

 

Z inicjatywy proboszcza parafii Wszystkich Świętych, której służy kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, w każdą ostatnią niedzielę, począwszy od października w kościele gdzie pochowany jest ks. Skarga wierni będą gromadzić się na modlitwie właśnie w tej intencji.


W uroczystej liturgii sprawowanej z okazji roku ks. Piotra Skargi wzięły udział władze Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi - prezes Sławomir Olejniczak i wiceprezes Sławomir Skiba. Obecni byli przedstawiciele Arcybractwa Miłosierdzia założonego przez ks. Skargę. We Mszy Świętej uczestniczyły także, oprócz parafian, gości i pielgrzymów spoza Krakowa, grupy Apostolstwa Modlitwy z całego kraju.


Liczną grupę uczestniczących stanowili księża i bracia należący do Towarzystwa Jezusowego i siostry zakonne. Wśród przybyłych było także wielu kapłanów archidiecezji krakowskiej. Swoją obecność zaznaczyły też liczne szkoły reprezentowane przez poczty sztandarowe.


luk
Zdjęcia: Łukasz Korzeniowski

 


DATA: 2012-09-28 15:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prezes Stowarzyszenia na zdjęciu patrzy w niebiosa, jakby chciał rzec: Panie, ześlij tę łaskę, by wyniesiony został na ołtarze!
ponad 6 lat temu / czytelnik pch24
 
Spokojnie. Nom nie Nom ważne by było godnie i bez gitarek i puszczania kolorowych baloników. Forma liturgii należy do kościoła. sam jestem miłośnikiem mszy trydenckiej, ale nie oszukujmy się, kościół starożytny odprawiał mszę przodem do wiernych i po łacinie, czyli w języku wtedy powszechnie rozumianym. W średniowieczu zmieniono podejście, co tez miało swoje głębokie uzasadnienie. SVII wrócił do starych praktyk i należy ta decyzje magisterium uszanować i z pokora się jej poddać. Trzeba dbać tylko o to by celebransi odprawiali według rubryk (czyli np krzyż na środku ołtarza, świece itd) , z pokorą i "niekreatywnie", wtedy wszystko będzie gites. Pax et bonum frates.
ponad 6 lat temu / babol
 
Się porobiło, liturgia w wersji NOM za x. Skargę! Nie przystoi...
ponad 6 lat temu / John Galt
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.