DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Msza św. trydencka z udziałem bp. Milewskiego. Padły ważne słowa na temat liturgii

Msza św. trydencka z udziałem bp. Milewskiego. Padły ważne słowa na temat liturgii
Bp Mirosław Milewski, fot. Rafał Siderski/FORUM

Liturgia nie jest naszą własnością, nie my jesteśmy jej kreatorami. Mamy być jej wiernymi uczestnikami – powiedział bp Mirosław Milewski w płockiej katedrze. Hierarcha uczestniczył we Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, potocznie określanej mianem „Mszy św. trydenckiej”.

 

Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego przewodniczył ks. dr Wojciech Kućko z Płocka. Msza była sprawowana „coram episcopo” tj. zgodnie z ceremonialnymi zasadami obecności biskupa. Liturgię sprawowano na rozpoczęcie 42. Sympozjum Koła Naukowego Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku pt. „Światła Pontyfikału – święte płockie średniowiecze”. Pontyfikał Płocki I, to prawdopodobnie najstarsza księga liturgiczna w Polsce, zrabowana przez Niemców w 1940 roku i odzyskana w 2015 roku.

 

„Liturgia nie jest naszą własnością, nie my jesteśmy jej kreatorami. Mamy być wiernymi uczestnikami i wykonawcami wielkiego śpiewu nieba, który rozbrzmiewa przed Bogiem Wszechmogącym i Wiecznym. Płocka bazylika katedralna, jak wszystkie katedry świata, jest świadectwem takiej synergii, współdziałania łaski Bożej z aktywnością ludzi, jego wiernych sług” – zaakcentował bp Milewski. 

 

Odwołując się do przypowieści z Ewangelii o pannach mądrych i głupich powiedział, że udział w liturgii ziemskiej jest „czasem napełniania lampy na spotkanie z Panem”. Liturgia będzie piękna, serca wypełnią się olejem Bożym, jeśli „zniknie z nich grzech, zazdrość, niezdrowa rywalizacja a zamieszka wybaczenie, pokój i szacunek dla drugiego, niezależnie od wieku i sprawowanej funkcji”. Podczas Mszy św. śpiewy wykonywała Schola Gregoriana Silesiensis, pod dyrekcją Roberta Pożarskiego.

 

Bp Mirosław Milewski nawiązując do tematu Sympozjum mówił również, że w czasie II wojny światowej niemieccy naziści podjęli tzw. „porządkowanie bibliotek w Południowych Prusach”, a Płock uznali za „miejsce odkrycia starych dokumentów kultury niemieckiej”. Wielka grabież dotknęła bezcennych zbiorów biblioteki seminaryjnej, kapituły katedralnej i archiwum diecezjalnego. Niemcy palili i kradli to, co przez wieki przechowywano jako dziedzictwo wiary i ducha. 

 

Hierarcha zaznaczył, że Pontyfikał Płocki I, skradziony z biblioteki seminaryjnej w pierwszych miesiącach wojny, wystawiony na licytacji w 1973 r., przechowywany w Bawarskiej Bibliotece Państwowej w Monachium, dzięki staraniom władz polskich i kolejnych biskupów płockich wrócił w 2015 r. do diecezji.

 

Podkreślił, że Pontyfikał Płocki prowadzi do początku dziejów chrześcijaństwa na Mazowszu, które stało się faktem między innymi dzięki działalności pobożnych mnichów benedyktyńskich. Liturgia sprawowana w katedrze według księgi Pontyfikału Płockiego, była wyrazem troski, aby wszystko, co ważne dla sprawy Bożej, przebiegało w sposób godziwy, piękny i podniosły.

 

Pontyfikał Płocki I, to prawdopodobnie najstarsza księga liturgiczna, jaka zachowała się na terytorium Polski. Zawiera teksty liturgiczne, przeznaczone wyłącznie dla biskupa. Pontyfikał pochodzi z XII wieku, był księgą liturgiczną na potrzeby miejscowej katedry. Cenny średniowieczny manuskrypt został zrabowany przez Niemców w 1940 roku. Strona polska przez wiele lat starała się o odzyskanie dzieła, które znajdowało się w Bawarskiej Bibliotece Publicznej w Monachium. Jej przekazanie Polakom odbyło się to 15 kwietnia 2015 roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie. Pontyfikał Płocki przekazał bp. Piotrowi Liberze minister edukacji i wyznań, kultury i sztuki Bawarii Ludwig Spaenle. Jego powrót do Płocka uzupełnia lukę w najstarszych diecezjalnych księgach rękopiśmiennych z XII w.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2019-11-24 16:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
23
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

przecież rozumienie terminu nadzwyczajna w tym przypadku jest proste... extraordinaria, czyli "poza porządkiem". obecnie mamy w Kościele katolickim obrządku rzymskiego "nowy porządek" - novus ordo. Msza trydencka jest poza tym porządkiem - extra ordinem - extraordinaria. Tlumaczenie "nadzwyczajna" faktycznie sugerowałoby jakby to było wzięte z kosmosu, ale tak jak powiedziałem, to jest po prostu liturgia która jest "extra ordinem" powszechnie używanym dziś. Usus antiquor
7 miesięcy temu / sacerdos
 
"Nieumiarkowana multiplikacja terminologiczna. Czy uczciwa? W nurcie normalności katolickiej słów kilka. Można , choć z wielkim trudem , zrozumieć motywacje zastosowania w motu proprio Summorum Pontificum terminologii typu "nadzwyczajna forma". Natomiast szafowanie na lewo i na prawo, przy każdej możliwej okazji, określeniem "nadzwyczajny", "nadzwyczajna" w odniesieniu do katolickiej Mszy Świętej, przez którą Kościół Katolicki przez wieki oddawał doskonały kult Panu Bogu, może objawiać smutną prawdę, że naprawdę nie wiemy, o czym mówimy. Jest jakiś stopień uczciwości w stosunku do dwudziestu wieków istnienia Kościoła Katolickiego i katolickiego kultu. Jest jakiś stopień uszanowania wiary całych pokoleń rzymskich katolików." Za verbumcatholicum
7 miesięcy temu / Leaf427
 
Należy jednak okazać wdzięczność Chrystusowi Panu i Jego Mastce za te słowa i gesty JE Milewskiego. I trzeba, aby zaczął odprawiać Najświętszą Ofiarę Mszy Św. w tradycyjnej formie rytu rzymskiego.
7 miesięcy temu / Jurek
 
Kościół rzymski łaciński ma tylko jedną formę liturgii - Mszę Świętą w tradycyjnym rycie rzymskim, kanonizowaną przez świętego papieża Piusa V w roku 1570.
7 miesięcy temu / Sal
 
Abp Salvatore Cordileone i skomponowana współcześnie "Msza Ameryk": https://youtu.be/GFoj3viHXnk
7 miesięcy temu / M.
 
Msza była niestety pełna nadużyć i odprawiona w wielu aspektach niezgodnie z księgami obowiązującymi w NFRR. Promując liturgię w klasycznym rycie należałoby chyba zadbać o to, by była celebrowana nabożnie i zgodnie z przepisami, czyli tak jak sobie życzy tego Kościół.
7 miesięcy temu / Maswerk
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.