DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

MSZ reaguje na działania tureckich wojsk w Syrii. „Polska jest zaniepokojona”

MSZ reaguje na działania tureckich wojsk w Syrii. „Polska jest zaniepokojona”
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz Fot: Krystian Maj/FORUM

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami tureckich wojsk na terytorium Syrii. Decyzje prezydenta Turcji spotkały się z reakcją władz w Warszawie. „Polska jest zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych” – czytamy w komunikacie.

 

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zdecydował o przeprowadzeniu operacji wojskowej na terenie północnej Syrii. Jego decyzja ma związek z wycofaniem się Stanów Zjednoczonych ze wspierania Kurdów, którzy od lat pozostają w konflikcie z Turcją. Aktywność wojsk Erdogana przeciwko Kurdom wywołała reakcję polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W komunikacie stwierdzono, że działania podjęte przez władze w Ankarze mogą negatywnie wpłynąć na stabilność w regionie.

 

„Polska jest zaniepokojona rozpoczęciem operacji tureckich sił zbrojnych w północno-wschodniej Syrii. Obawiamy się, że może ona wpłynąć negatywnie na stabilność regionu, próby wypracowania rozwiązania pokojowego prowadzone pod egidą ONZ, jak również przyczynić się do dalszego pogorszenia sytuacji humanitarnej” – napisano w komunikacie.  

 

MSZ dodaje z nadzieją, że działania militarne prowadzone przez Turcję zakończą się szybko i będą prowadzone w poszanowaniu międzynarodowego prawa humanitarnego. „Mając świadomość uzasadnionych interesów Turcji w sferze bezpieczeństwa mamy nadzieję, że trwająca operacja zakończy się jak najszybciej, a działania prowadzone będą przy poszanowaniu międzynarodowego prawa humanitarnego. Liczymy, że nie zagrożą one również postępowi osiągniętemu przez Globalną Koalicję do Walki z DAESH. Polska niezmiennie stoi na stanowisku, że trwałe rozwiązanie konfliktu w Syrii może zostać osiągnięte wyłącznie w drodze procesu politycznego, zgodnie z rezolucją RB ONZ nr 2254 i Komunikatem Genewskim z 2012 r.” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Przypomnijmy, że drogę ofensywie tureckiej utorował Donald Trump, gdy ogłosił na początku tego tygodnia, że wycofuje siły USA z północnej części Syrii. Niektórzy z najbardziej zaciekłych republikańskich sojuszników Trumpa nie kryli swoich emocji i wskazali, że ten ruch, to zdrada lojalnego sojusznika, jakim byli dotychczas Kurdowie.

 

Donald Trump początkowo nalegał, by Stany Zjednoczone wydały „ogromne kwoty” na pomoc Kurdom w celu zakupu amunicji i broni. – Po tym wszystkim powiedziano nam, że polubiliśmy Kurdów – komentował przywódca USA.  – Kiedy mówi się, że walczą o nas, to nie jest tak. Oni walczą o swoją ziemię – dodał prezydent.

 

Biały Dom ogłosił wycofanie sił amerykańskich w niedzielę wieczorem, po burzliwej rozmowie Trumpa z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem.

 

Wojsko USA współpracowało z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi, dowodzonymi przez Kurdów, w operacjach przeciwko ISIS. Turcja uważa syryjskich Kurdów za grupę terrorystyczną. SDF uznała decyzję Trumpa za „wbicie noża w plecy”.

 

W środę prezydent Trump ponownie zagroził Ankarze, że jeśli wojsko tureckie posunie się za daleko w Syrii, wówczas „zniszczy ich gospodarkę”. – Mam nadzieję, że będzie działał racjonalnie – komentował prezydent odnosząc się do lidera tureckiego. Prezydent USA nalegał również, by inne kraje zaakceptowały jego decyzję, ponieważ prowadzi kampanię na rzecz wycofania USA z „niekończących się wojen”. W międzyczasie amerykańscy senatorowie z obu partii uzgodnili daleko idące sankcje, które zamierzają nałożyć na sojusznika NATO, jeśli tureckie siły nie wycofają się z sąsiedniej Syrii.

Źródło: msz.gov.pl, thehill.com, PCh24.pl

WMa


DATA: 2019-10-10 20:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Ament :D przecież prezydent us jasno powiedział ,,przecież oni walczą tylko o swoją ziemię, a podczas inwazji w Normandii nam nie pomagali,, :D
7 miesięcy temu / szpulas11
 
Mnie niepokoi zostawienie kurdow samym sobie przez "wiernych" amerykańskich "sojuszników"
7 miesięcy temu / Ament
 
Pacholek amerykanski.
7 miesięcy temu / robespier
 
III RP jest zaniepokojona. Polska czeka na odzyskanie niepodległości.
7 miesięcy temu / As
 
Jak zwykle musimy wychodzić przed szereg. Kurdów szkoda, ale o ile potężniejsza jest Turcja? Dlaczego USA ustępuje Turcji?
7 miesięcy temu / alo
 
Ktoś nas pytał o zdanie? Druga potęga militarna w NATO wciągnęłaby nas nosem. Takie samo zaniepokojenie wyraziły w 1939 Anglia i Francja gdy Niemcy napadli na Polskę i bez wypowiedzenia wojny równały miasta z ziemią i mordowali polskich cywilów. "Niestabilność"? Raczej krzywda ludu kurdyjskiego.
7 miesięcy temu / czloax
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.