DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

MSW kręci. Będzie legalizacja "homomałżeństw" tylnymi drzwiami?

MSW kręci. Będzie legalizacja "homomałżeństw" tylnymi drzwiami?
Gili Yaari/NurPhoto/ZUMAPRESS.com

Dzisiaj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zaprzecza, że „zaświadczenia o stanie cywilnym”, które wprowadzić chce rząd, umożliwią zawieranie małżeństw jednopłciowych za granicą. Jednak jeszcze rok temu sami urzędnicy MSW dowodzili, że nowe zaświadczenia są projektowane właśnie po to, aby umożliwić obywatelom Polski zawieranie małżeństw jednopłciowych w państwach, w których zostały one zinstytucjonalizowane. 


W piątek 10 października Sejm będzie głosował nad projektem ustawy.


Jak informował Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, podstawową funkcją wprowadzanych „zaświadczeń o stanie cywilnym” jest umożliwienie wchodzenia w związki jednopłciowe lub poligamiczne, które godzą w konstytucyjnie poświadczoną tożsamość małżeństwa jako związku jednej kobiety i jednego mężczyzny.


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ostatnich tygodniach konsekwentnie zaprzecza, że nowe zaświadczenia otworzą furtkę do zawierania przez obywateli Polski małżeństw poligamicznych i jednopłciowych za granicą. W uzasadnieniu projektu nowej Ustawy o stanie cywilnym można przeczytać, że zaświadczenia o stanie cywilnym będą służyły „na użytek wielu spraw, m.in. podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych”, chociaż projektodawca w żaden sposób nie uprawdopodabnia, do jakich konkretnie celów tego rodzaju zaświadczenia mogłyby być przydatne. We wrześniu podczas obrad sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych przedstawiciel MSW, sekretarz stanu Piotr Stacheńczyk dowodził, że wprowadzenie nowych zaświadczeń nie ułatwi obywatelom Polski zawierania małżeństw jednopłciowych i małżeństw poligamicznych. Na początku października w wypowiedzi dla „Dziennika Gazety Prawnej” rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak także dowodziła, że wprowadzenie zaświadczeń o stanie cywilnym nie poszerzy możliwości zawierania przez Polaków za granicą małżeństw jednopłciowych oraz podawała niezgodne z prawdą informacje, że w krajach takich jak Francja, Szkocja czy Hiszpania do zawarcia małżeństwa wystarczy przedstawienie dowodu osobistego lub dokumentu podróży (sic!), a w związku z tym nie są w tych państwach wymagane żadne dodatkowe zaświadczenia wydawane przez państwo pochodzenia przyszłego współmałżonka.


Tymczasem jeszcze przed rokiem urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zapewniali, że wprowadzenie nowych zaświadczeń ułatwi obywatelom Polski zawieranie małżeństw jednopłciowych poza granicami kraju. Stanowisko to było przez MSW powtarzane wielokrotnie.W piśmie z 27 sierpnia 2013 r. adresowanym do Wiceprezes Zarządu Kampanii Przeciw Homofobii ówczesna dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSW Małgorzata Piotrak pisała, że ministerstwo zawiesiło prace nad wykreśleniem z zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą rubryki zawierającej nazwisko przyszłego współmałżonka wnioskodawcy (co miało umożliwić wydawanie tego rodzaju zaświadczeń osobom planującym zawarcie małżeństw jednopłciowych), ponieważ resort planuje wprowadzenie do obrotu prawnego zaświadczeń o stanie cywilnym.


Już rok wcześniej, 4 lipca 2012 r., Roman Dmowski, podsekretarz stanu w MSW, w odpowiedzi na interpelację posła Roberta Biedronia przekonywał, że usunięcie z zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa rubryki zawierającej nazwisko przyszłego współmałżonka wnioskodawcy jest niecelowe, ponieważ resort rozpoczął pracę nad wprowadzeniem zaświadczenia o stanie cywilnym. Stanowisko to podtrzymał on w odpowiedzi na kolejną interpelację posła Biedronia, przedstawionej 6 sierpnia 2012 r. W obu wypowiedziach podkreślał, że wprowadzenie zaświadczeń o stanie cywilnych rozwiąże problemy wynikające z sytuacji, w której polscy urzędnicy stanu cywilnego nie wydają osobom planującym zawarcie za granicą jednopłciowych związków partnerskich niezbędnych do tego celu zaświadczeń. Ordo Iuris


DATA: 2014-10-10 08:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

90% katolików ? ... chyba takich co kiedyś parę razy byli w kościele ... lepiej przytaczać liczbę tych którzy regularnie przychodzą na Msze i przyjmują Sakramenty ... czyli ok 40% i 16% ... zbyt wielu osobom w Polsce wszystko "wisi" i myślą że jakoś to będzie. Myślą, że nic nie zmienią. Trzeba jeszcze ze 2 pokoleń żeby tu coś się zaczęło dziać. Niestety pewnie nie mamy tyle czasu :P
ponad 5 lat temu / mr_kane
 
Do oburzonego:mądrze mówisz bracie. wypiłbym z Taką osobą trochę bimbru. Oby świadomość tej żydowskiej perfidii została przyjęta przez resztę Polaków. Tylko Niepokalana i modlitwa różańcowa może otworzyć ludziom oczy i serca. Z Panem Bogiem....
ponad 5 lat temu / halicz
 
po co im te małżeństwa? wiecej kosztuja podatnika pożniejsze rozwody - wszak takie małżeństwa trwają max 6 miesięcy
ponad 5 lat temu / olaf
 
Żydolewactwo wchodzi nam drzwiami i oknami do naszych domów, do naszego życia rodzinnego i społecznego. Mimo, że w Polsce jest podobno 90 % katolików nie jesteśmy w stanie zatrzymać ten demoralizujący, deprawujący, dyskryminujący nas walec żydolewactwa. Mimo, że pojawił się nikły płomyczek nadziei na scenie politycznej w postaci Ruchu Narodowego, który zmieniłby jako jedyny ten stan, decydenci katoliccy przemilczają ten fakt i stawiają na oszukańczy, zjudaizowany PIS. Pętla na szyjach się zaciska na nasze życzenie.
ponad 5 lat temu / oburzony
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.