DZIŚ JEST:   23   SIERPNIA   2019 r.

Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
 
 
 
 

Mroczne tajemnice lasu koło Olmont. IPN rozpoczyna poszukiwania ofiar komunistów

Mroczne tajemnice lasu koło Olmont. IPN rozpoczyna poszukiwania ofiar komunistów
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Specjaliści IPN rozpoczęli prace poszukiwawcze na terenie lasu koło Olmont (woj. podlaskie). Z relacji świadków wynika, że las ten był miejscem egzekucji wykonanych na Żołnierzach Niezłomnych. Również tutaj przywożono i zakopywano ciała osób zamordowanych w białostockim więzieniu UB.

 

Obecnie w lesie koło Olmont na podstawie relacji świadków wyznaczane są miejsca, w których wykonane będą wykopy. Las ten bowiem jest bardzo rozległy. Rejon poszukiwań zawężono na razie do kilkudziesięciu hektarów. Należy spodziewać się, że prace poszukiwawcze na terenie lasu olmonckiego (gmina Juchnowiec Kościelny) będą miały wiele etapów, tak więc trwać mogą z przerwami nawet kilka lat. Szanse na znalezienie szczątek Żołnierzy Niezłomnych są duże, gdyż IPN posiada obszerny materiał historyczny.

 

– Z relacji świadków wiemy, że las przylegający do Olmont był miejscem egzekucji oraz ukrywania ciał zamordowanych na terenie więzienia oraz w siedzibie WUBP osób. Naszym obowiązkiem jest odszukanie tych osób – powiedział rozmowie z PCh24 Bogusław Łabędzki, starszy inspektor pionu Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Białymstoku. – Prokuratura w latach ‘90 zajmowała się sprawą pochówków w lesie koło Olmont. Dziś widzimy, jaki potencjał zeznań świadków został wówczas pominięty. Teraz my z tych pominiętych zeznań obficie korzystamy – dodaje Bogusław Łabędzki.

 

Las koło Olmont, zwany też lasem solnickim, znany jest z przeprowadzonej tu pierwszej w Polsce (udokumentowanej i zatwierdzonej przez urzędy państwowe) ekshumacji Niezłomnych. W roku 1996 dokonał jej Społeczny Komitet Ekshumacji i Pochówku Zamordowanych Żołnierzy Polski Podziemnej. Dokładnej lokalizacji jamy grobowej członkowie komitetu dokonali dzięki relacji świadka, śp. Kazimierza Sobeckiego, który przekazał ją przed śmiercią proboszczowi swojej parafii. Podczas ekshumacji jamy grobowej oprócz kompletnych szkieletów ośmiu Żołnierzy Niezłomnych znaleziono również m.in. guziki wojskowe z orłem w koronie.

 

Każdy z ekshumowanych ośmiu szkieletów został opisany przez lekarza sądowego oddzielnym protokołem. Z opinii zawartych w protokołach dowiadujemy się m.in., że wszyscy zamordowani byli mężczyznami w wieku  25-35 lat. Zginęli w roku 1946 od strzału w tył głowy. Najpewniej egzekucji dokonano nad jamą grobową. Ofiary w chwili śmierci były w pozycji klęczącej, z rękoma związanymi z tyłu. Ośmiu Niezłomnych spoczywa obecnie w oddzielnych mogiłach w wydzielonej kwaterze z Pomnikiem Orła na Cmentarzu Wojennym w Białymstoku. IPN udało się już zidentyfikować trzech z nich.

 

Odnalezienie w roku 1996 jamy grobowej ze szczątkami ośmiu Niezłomnych było jedną z głównych przesłanek przeprowadzenia poszukiwań rozpoczętych przez IPN w lesie koło Olmont. – Jesteśmy wdzięczni osobom, które poszukując swoich najbliższych przygotowały ekshumacje w 1996. Tutaj korzystamy z ich wiedzy i doświadczenia. Pozwalają nam weryfikować nasze dzisiejsze ustalenia – mówi dla PCh24.pl Bogusław Łabędzki.

 

Według informacji posiadanych przez w IPN, w lesie olmonckim i w lasach do niego przyległych (m.in. las zwierzyniecki) w latach 1944-1947 komuniści mogli zamordować i pochować wielu polskich patriotów, głównie żołnierzy podziemia. Egzekucji dokonywano na miejscu lub w m.in. w pobliskim więzieniu UB znajdującym się przy dzisiejszej ulicy Kopernika w Białymstoku, w którym po wojnie wykonano około 250 wyroków śmierci na polskich patriotach.

 

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2019-04-26 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.