9 marca 2020

Moskwa zablokowała decyzję OPEC. Gwałtowne spadki na giełdach w Zatoce Perskiej

(Fot. Pixabay)

Rynki giełdowe bogatych w surowce energetyczne państw Zatoki Perskiej doświadczają gwałtownych zawirowań po obniżce cen i braku porozumienia dotyczącego ograniczenia wydobycia.

 

Kuwait’s Premier Index spadł o 9,5 procent a handel został tymczasowo zawieszony, podczas gdy indeks akcji wszystkich producentów stracił 8,7 procent.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dubajski rynek finansowy spadł o 9 procent do najgorszego poziomu od siedmiu lat. Władze zawiesiły obrót większością wiodących akcji po spowolnieniu.

 

Giełda Papierów Wartościowych w Abu Zabi straciła 7,7 procent wartości, pikując do najniższego poziomu od czterech lat, podczas gdy indeks giełdy w Katarze spadł o 8,2 procent. Maleńkie parkiety w Omanie i Bahrajnie „dołowały” odpowiednio o 3,3 i 3 procent.

 

Siedem giełd państw Zatoki Perskiej zostało zmiażdżonych w niedzielę, pierwszego dnia handlowego tygodnia, tracąc dziesiątki miliardów dolarów ze swoich wartości, a wiodąca giełda w regionie – Arabii Saudyjskiej – spadła o 8,3 procent.

 

Cena ropy brent w poniedziałek wyniosła 33 dolarów za baryłkę. Kryzys naftowy wzmógł panikę, że utrzymująca się wojna cenowa może potrwać długo. Inwestorzy zakupują złoto i jeny.

 

Bloomberg News poinformował, że Arabia Saudyjska rozpoczęła w niedzielę wojnę naftową, dokonując największej w ciągu ostatnich 20 lat obniżki cen ropy, po tym jak OPEC i jego sojusznicy nie zawarli porozumienia w celu zmniejszenia produkcji. Oczekiwano, że spotkanie głównych producentów przyniesie większe cięcia w celu przeciwdziałania wpływowi koronawirusa, ale sprzeciwiła się temu Moskwa.

 

W odpowiedzi Rijad obniżył cenę ropy eksportowanej do Azji od 4 do 6 dolarów za baryłkę i 7 dolarów do Stanów Zjednoczonych.

 

Analitycy sugerują, że jeśli obecna sytuacja będzie się utrzymywać, cena ropy spadnie do 20 USD. Wynika to z nadpodaży ropy.

 

Dramatyczne straty nastąpiły po spadku o 10 procent ceny amerykańskiej ropy w piątek, co było jej największą stratą od ponad pięciu lat.

 

Zapotrzebowanie na energię zmniejsza się w związku z ograniczeniem podróży na całym świecie Niepokojące jest to, że nowy koronawirus gwałtownie spowalnia gospodarki, co oznacza jeszcze mniejszy popyt.

 

W 2014 r. OPEC wstrzymał cięcia produkcji, aby utrzymać udział w rynku w obliczu odradzającego się przemysłu naftowego w USA. Doprowadziło to do spadku ceny ropy z ponad 100 dolarów za baryłkę do poziomu poniżej 40 USD do 2015 r.

 

 

Źródła: am-monitor.com, bignewsnetwork.com

AS

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram