DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Mordowanie nienarodzonych pozostanie legalna w Irlandii Północnej

Mordowanie nienarodzonych pozostanie legalna w Irlandii Północnej
Martin Hudacek, „Dziecko, które nigdy się nie narodziło”

Brytyjska Izba Lordów znaczącą większością głosów zatwierdziła nowe regulacje aborcyjne na terenie Irlandii Północnej. Aborcję będzie można przeprowadzać w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży, a w przypadku gdy istnieć ma zagrożenie dla zdrowia psychicznego lub fizycznego matki – aż do 24 tygodnia.

 

Regulacją wielu kwestii prawnych na terenie Irlandii Północnej – za wyjątkiem spraw zastrzeżonych dla brytyjskiego parlamentu – zajmuje się Zgromadzenie składające się ze 108 deputowanych. To parlament regionalny, powołany na mocy porozumienia z 1998 roku. Na przestrzenie swojej historii parlament Północnej Irlandii był kilkakrotnie zawieszany, po raz ostatni doszło do tego między 9 stycznia 2017 r. a 11 stycznia roku 2020. W tej sytuacji brytyjski parlament przyjął regulacje tymczasowe, na mocy których – o ile nowe władze regionalne nie powstałyby do 21 października 2019 roku – brytyjskie przepisy w sprawie związków osób tej samej płci oraz aborcji wejdą w życie na terenie Irlandii Północnej. Tak też się stało w marcu, bez względu na stanowisko mieszkańców, polityków i sprzeciw parlamentu regionalnego.

 

15 czerwca brytyjska Izba Lordów poparła utrzymanie tych regulacji przy 355 głosach „za” i 77 „przeciwko”. W trakcie głosowania w Izbie Gmin za utrzymaniem zliberalizowanych przepisów opowiedziało się 253 deputowanych, a przeciwko – 177. Wcześniej Zgromadzenie Irlandii Północnej – na wniosek Demokratycznej Partii Unionistów – zadecydowało o odrzuceniu regulacji narzuconych przez Londyn. W świetle brytyjskiego prawa decyzja ta nie ma jednak żadnej mocy, stanowi jedynie sygnał dla brytyjskiej legislatury.

 

Ten obrót spraw z radością przyjęły kręgi liberalne i postępowe. Jak twierdzi Grainne Teggart z oddziału Amnesty Internationa w Irlandii Północnej, kwestia aborcji posiadała szczególnie priorytetowe znaczenie w trakcie pandemii.- Anglia wprowadziła środki umożliwiające przyjmowanie obydwu pigułek aborcyjnych w domu. Odmawianie takiej możliwości kobietom w Irlandii Północnej nie ma najmniejszego sensu: to niesprawiedliwe, niebezpieczne i stwarzające zagrożenie – podkreślała. W ocenie zwolenników nieskrępowanego dostępu do aborcji, Irlandia Północna jednym aktem brytyjskiego parlamentu przeszła od „najbardziej rygorystycznych” do „najbardziej liberalnych” regulacji.

 

- Wola ludu Irlandii Północnej została zignorowana. Zignorowana została także wola Zgromadzenia Irlandii Północnej – komentuje Carla Lockhart z Demokratycznej Partii Unionistów. – To z całą pewnością jeden z najmroczniejszych momentów w historii Irlandii Północnej. Jest jednak nadzieją. Teraz zmiana tych regulacji i dostosowanie ich do opinii publicznej leży w rękach Zgromadzenia i Egzekutywy – podkreśla. Wielu polityków ocenia, że decyzja brytyjskiego parlamentu stanowi policzek wobec Irlandczyków i ich autonomii.

 

Prace nad konkretnymi wytycznymi administracyjnymi ruszyły już marcu, od tego momentu władze zapewniały „doraźne” rozwiązania. Jak jednak podkreślają liberalne media, źródłem największych „problemów” są sami lekarze, którzy nie chcą zapisywać środków służących do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej. Lobby proaborcyjne narzeka także, że pielęgniarki i położne odmawiają opieki i asystowania. Laura McLaughlin, lekarka działająca w ramach grupy Lekarze na rzecz Wyboru twierdzi, że wielu lekarzy prowadzących swoją praktykę w Irlandii Północnej jasno i dobitnie deklaruje, że nie będzie brało udziału w takich praktykach. Obecnie tak lekarze, jak i pielęgniarki mogą odmawiać udziału w praktykach aborcyjnych ze względu na sprzeciw sumienia. Będzie to z pewnością kolejnym celem aborcyjnych kampanii.

 

 

Źródło: BBC, theguardian.com, belfasttelegraph.co.uk

mat


DATA: 2020-06-19 15:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czas na Irelandexit
14 dni temu / Man
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.