DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 5  >   Temat numeru: W obliczu kryzysu

Michał Wojciechowski

Moralne źródła krachu


Gdy mówimy „obecny kryzys gospodarczy”, mamy zwykle na myśli niedawny (a właściwie trwający) kryzys bankowy i giełdowy. Nie zapominając o tych objawach, należy powiedzieć, że jest to tylko ułamek kryzysu cywilizacji zachodniej, którego przejawami są głównie: mały wzrost gospodarczy, bezrobocie i biurokracja, jak też załamanie demograficzne.

Istotną moralno-ekonomiczną przyczyną tego kryzysu jest rezygnacja z tego, na czym opiera się każda normalna i uczciwa gospodarka, to znaczy z ochrony własności: majątku i dochodów obywateli. Mówiąc wprost – rezygnacja z wypełniania przykazania „nie kradnij!”. Znacznie częściej mówi się o braku wolności gospodarczej. Wolność ta stanowi jednak aspekt własności, gdyż własność to nic innego, jak prawo do swobodnego dysponowania rzeczami.
 
Obecne zagrożenia gospodarki świata zachodniego wynikły z zaprzeczenia tym zasadom. Własność i wolność gospodarowania są podważane trojako. Po pierwsze, budżety krajów europejskich przekraczają już połowę dochodu narodowego, tyle więc przeciętnie oddajemy państwu. A skoro świadczenia otrzymywane w zamian są warte mniej, znaczy to, że obywatele i gospodarka są okradani przez biurokrację, a to musi mieć zły wpływ na wyniki ekonomiczne.

Następnie, własność jest dotkliwie ograniczana przez przepisy, na przykład budowlane, zmniejszające wartość i użyteczność naszego majątku. To samo dotyczy mnóstwa zbędnych regulacji dotyczących przedsiębiorstw, ich kontrolowania przez czterdzieści różnych instytucji, itd. Idą za tym duże koszty, spowolnienie pracy oraz ogromne bezrobocie. W Polsce składają się na nie także przedwczesne emerytury oraz emigracja, w rezultacie których zawodowo pracuje zaledwie około połowy obywateli w wieku produkcyjnym. Moralna przyczyna tego stanu ­rzeczy to raz jeszcze chciwość i niesprawiedliwość władzy.
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział odblokowanie w najbliższym czasie granicy z Litwą. – Ponieważ Litwa ma otwarte granice z Łotwą i Estonią, to można powiedzieć, że z trzema przyjaciółmi bałtyckimi będą otwarte w ciągu najbliższych dni – doprecyzował.

 

 
 

Propagowanie i finansowanie z pieniędzy podatników oraz wszelkich organizacji lobby homoseksualnego poprzez m.in. instytucje unijne czy władze miast oraz koncerny wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i budowania tzw. odporności gospodarek. Światowe Forum Ekonomiczne przekonuje, że tylko te miasta, które afirmują subkulturę LGBT+ mają szansę na szybkie wyjście z szoku po pandemii COVID-19. Przedstawiciele agend oenzetowskich mówią także, iż bez upowszechnienia aborcji i sterylizacji niemożliwe jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju.

 

„Nie mogę zamknąć domu Bożego” – odpowiedział 35-letni terrorystom z Państwa Islamskiego ksiądz Ragheed Ganni. Krótko potem został zamordowany, jego proces beatyfikacyjny zakończył swój etap diecezjalny w sierpniu zeszłego roku. Niedawno ukazała się książka opisująca jego historię.

 

Prezydent Brazylii zapowiedział, że jego państwo może opuścić struktury Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jej jednostronną polityczną aktywność.

 

Decyzja o liczbie żołnierzy leży po stronie Stanów Zjednoczonych, prezydenta Trumpa, ale my liczymy na to, że ten kontyngent w Polsce będzie cały czas rósł – powiedział szef rządu o sprawie transferu żołnierzy USA do krajów wschodniej flanki NATO.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.