DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 8  >   Edytorial

Sławomir Skiba

Moralna schizofrenia


Być może czasami nachodzi nas refleksja nad stanem polskiego katolicyzmu. Szczycimy się bowiem wciąż dość wysokimi, jak na Europę, wskaźnikami praktyk religijnych, w tym dużą frekwencją na niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych oraz liczbą przyjmowanych sakramentów. I rzeczywiście, na odwiedzających nasz kraj katolikach z Zachodu stale robią wrażenie kolejki do konfesjonałów w okresach przedświątecznych i tysiące zniczy rozświetlających cmentarze w dniu Wszystkich Świętych. Jednak dysonans między nie najgorszymi jeszcze wynikami „badań pobożności” i tą miłą skądinąd powierzchownością a poziomem moralnym naszego społeczeństwa i praktyką codziennego życia, z pewnością nie powinien napawać zadowoleniem. Bo czymże innym, jak nie brakiem konsekwencji i byciem „katolikiem od święta” wyjaśnić akceptowanie przez nas tych wszystkich „drobnych” nieuczciwości, które towarzyszą naszemu narodowemu bytowaniu? Nie czas i miejsce, aby wymieniać wszystkie praktyki oszukiwania czy nawet okradania siebie nawzajem, zgody na obchodzenie siódmego i dziesiątego przykazania przy okazji robienia różnych interesów. Z pewnością to czasy PRL-u, pełne fałszu i moralnych kompromisów, sprawiły, że zżyliśmy się z nimi na tyle, by nie dostrzegać, że te „drobne” oszustwa są oczywistym zaprzeczeniem deklarowanego przez nas przywiązania do Dekalogu. Do tego lawinowo wzrastająca liczba rozwodów, związków niesakramentalnych i poziom przyzwolenia na różnego rodzaju praktyki antykoncepcyjne, których efektem w naszym katolickim kraju jest niski (jeden z najgorszych w Europie) przyrost naturalny, też ukazują smutną rzeczywistość niewierności nauczaniu Kościoła. Niemałe pewnie w tym zaniedbanie połączone z zaskakującym brakiem reakcji na tę smutną rzeczywistość ze strony tych, którzy winni grzmieć przy każdej możliwej okazji niczym Izajasz wzywający do pokuty.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański Departament Stanu ostrzega przed możliwymi kolejnymi zamachami terrorystycznymi na Sri Lance.

 
 

„Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500” – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik policji na Sri Lance Ruwan Gunasekera. Jak dotąd służby zatrzymały 24 osoby podejrzane o udział w zamachu. Żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia.

 

W specjalnym wywiadzie dla PCh24.pl, arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart opowiada o sytuacji chrześcijan w Syrii, naturze Islamu oraz dlaczego tzw. arabska wiosna przyniosła skutki odwrotne do zamierzonych.

 

Bez ochrony życia nie ma ochrony ani pracy, ani polityki, ani bezpieczeństwa, ani wzrostu gospodarki – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były szef MON Antoni Macierewicz.

 

Klęska urzędującego prezydenta Poroszenki wobec sukcesu nowicjusza Zełenskiego to odbicie nastrojów Ukraińców, zmęczonych permanentnymi „reformami bez reform”. Pierwsze dyskusje po ogłoszeniu wyników exit poll nie pozostawiają złudzeń – u naszego wschodniego sąsiada nadal nie będzie spokoju i atmosfery do przyspieszenia zmian ekonomicznych, a zachodnia Ukraina coraz bardziej oddala się od wschodniej części kraju.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.