DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 8  >   Edytorial

Sławomir Skiba

Moralna schizofrenia


Być może czasami nachodzi nas refleksja nad stanem polskiego katolicyzmu. Szczycimy się bowiem wciąż dość wysokimi, jak na Europę, wskaźnikami praktyk religijnych, w tym dużą frekwencją na niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych oraz liczbą przyjmowanych sakramentów. I rzeczywiście, na odwiedzających nasz kraj katolikach z Zachodu stale robią wrażenie kolejki do konfesjonałów w okresach przedświątecznych i tysiące zniczy rozświetlających cmentarze w dniu Wszystkich Świętych. Jednak dysonans między nie najgorszymi jeszcze wynikami „badań pobożności” i tą miłą skądinąd powierzchownością a poziomem moralnym naszego społeczeństwa i praktyką codziennego życia, z pewnością nie powinien napawać zadowoleniem. Bo czymże innym, jak nie brakiem konsekwencji i byciem „katolikiem od święta” wyjaśnić akceptowanie przez nas tych wszystkich „drobnych” nieuczciwości, które towarzyszą naszemu narodowemu bytowaniu? Nie czas i miejsce, aby wymieniać wszystkie praktyki oszukiwania czy nawet okradania siebie nawzajem, zgody na obchodzenie siódmego i dziesiątego przykazania przy okazji robienia różnych interesów. Z pewnością to czasy PRL-u, pełne fałszu i moralnych kompromisów, sprawiły, że zżyliśmy się z nimi na tyle, by nie dostrzegać, że te „drobne” oszustwa są oczywistym zaprzeczeniem deklarowanego przez nas przywiązania do Dekalogu. Do tego lawinowo wzrastająca liczba rozwodów, związków niesakramentalnych i poziom przyzwolenia na różnego rodzaju praktyki antykoncepcyjne, których efektem w naszym katolickim kraju jest niski (jeden z najgorszych w Europie) przyrost naturalny, też ukazują smutną rzeczywistość niewierności nauczaniu Kościoła. Niemałe pewnie w tym zaniedbanie połączone z zaskakującym brakiem reakcji na tę smutną rzeczywistość ze strony tych, którzy winni grzmieć przy każdej możliwej okazji niczym Izajasz wzywający do pokuty.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kardynał Müller nie ma innych celów, które mogłyby nim kierować, jak tylko obrona czystej nauki wiary – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki motywację i cel ogłoszenia „Manifestu”, wydanego w ostatnich dniach przez byłego prefekta jednego z najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.

 
 

Socjaliści hiszpańscy próbują już od wielu miesięcy usunąć szczątki generała Franco z mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem. Z takimi decyzjami nie zgadza się rodzina, w tym Ludwik Burbon książę d’Anjou, spokrewniony z Franco przez matkę, pełniący też funkcję rzecznika całej rodziny. Jest on także jednym z dwóch pretendentów do tronu Francji.

 

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – oznajmił premier Czech Andrej Babisz. Informację potwierdził izraelski MSZ.

 

Do Trybunału Konstytucyjnego, który miał zbadać konstytucyjność zapisów regulujących tzw. eugeniczną przesłankę aborcyjną, wysłano 1039 „Jasiów”. Właśnie tyle dzieci w 2017 roku zostało zabitych w łonach matek ze względu na podejrzenie choroby.

 

Mimo, że Polska zabiegała o pogłębienie współpracy Chin z krajami Europy Środkowowschodniej w ramach formatu „16+1,” w obecnej sytuacji, gdy nie widać wyraźnych korzyści z zacieśniania relacji, rząd w Warszawie podjął decyzję o wycofaniu się z tej polityki – pisze Łukasz Sarek na stronie jamestown.org.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.