9 lutego 2013

Jak odpowiedzialnym urzędem jest biskupstwo rzymskie, można zaobserwować szczególnie w czasach rozmaitych kryzysów politycznych czy polityczno-religijnych. Namiestnik Chrystusa, któremu został powierzony rząd dusz w całym Kościele, nie może wówczas poprzestać na sprawowaniu czynności stricte duchownych i doglądaniu watykańskiej administracji, ale musi stanąć w szranki z najpotężniejszymi władcami tego świata w najbardziej niesprzyjających okolicznościach. W takich właśnie czasach przyszło panować w Kościele Grzegorzowi II, który musiał stawić czoła pierwszemu ikonoklazmowi wszczętemu przez cesarza Leona III.

Święty pochodził z zamożnej rodziny arystokratycznej zamieszkałej w Rzymie. Od dziecka stykał się z wewnętrznymi sprawami Kościoła, wychował się bowiem w pałacu na Lateranie, a jako młodzieniec został kolejno skarbnikiem i bibliotekarzem papieskim. Po otrzymaniu godności Wikariusza Chrystusa przyjął imię Grzegorza (zwanego później Wielkim), co stanowiło czytelne odniesienie do polityki względem cesarstwa, jaką prowadził jego świętej pamięci poprzednik.

Panujący od roku 717 roku, założyciel nowej dynastii, Leon III Izauryjczyk wzmocnił wprawdzie władzę cesarską, ale jednocześnie podjął krok szalony i szkodliwy w skutkach – ogłosił zakaz kultu świętych obrazów, rozpowszechniony szczególnie na Wschodzie. W konsekwencji rządowi siepacze niszczyli cenne (czy bezcenne) zbiory sztuki zgromadzone w świątyniach, a ludowi próbowano odebrać ważny element kultu składający się na przeżywanie przezeń Świętych Obcowania. Przeciwstawił się temu papież Grzegorz, narażając się tym samym na gniew dumnego basileusa. Podjął on próbę detronizacji Grzegorza, a nawet usiłował pozbawić go życia.

Wesprzyj nas już teraz!

Walka z obrazami nadwątliła autorytet cesarski w oczach poddanych, co umiał roztropnie wykorzystać Ojciec Święty, szukając politycznego oparcia we władcach merowińskich. Równocześnie rozszerzał on religijne wpływy na ziemie mało dotychczas ewangelizowane, mianowicie tereny germańskie i Anglię. On to konsekrował św. Bonifacego-Winfryda, apostoła Niemiec i skierował go na misję. Święty Grzegorz II zasłużył się także przy odbudowie Wiecznego Miasta, które ucierpiało wskutek najazdu Longobardów. Po szesnastu latach pontyfikatu został pochowany w bazylice św. Piotra.

 

Kościół wspomina św. Grzegorza II papieża 11 lutego.

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 803 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram