21 marca 2019

Władze Gdańska próbowały przeszkodzić w budowie pomnika Witolda Pileckiego

(Rotmistrz Witold Pilecki w trakcie procesu przed komunistycznym sądem. Fot. via Wikimedia Commons )

Po ostrym sporze dyrekcji Muzeum II Wojny Światowej z władzami samorządowymi Gdańska, które próbowały utrudnić budowę pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego,  postument bohatera narodowego stanie w godnym miejscu.  

 

Gdański Ratusz w ubiegły piątek, uznał że dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej ogłosiła konkurs na wykonanie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego nielegalnie, czyli bez zgody odpowiednich wydziałów urzędu miejskiego. Miasto skierowało wniosek do Muzeum, aby to anulowało konkurs.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Natomiast Karol Nawrocki dyrektor Muzeum II Wojny Światowej we wtorek, w piśmie skierowanym do władz miasta stwierdził, że ogłaszając konkurs nie potrzebował żadnej zgody urzędu, gdyż pomnik ma stanąć na terenie Muzeum, czyli terenie należącym do państwa, a nie samorządu. – Wszystkie procedury formalno-prawne, procedury zachowujące wyjątkowość tego pomnika zostały zachowane – mówi Karol Nawrocki. – Konkurs nie będzie anulowany – zapewnia dalej dyrektor. Takie samo zapewnienie złożył Polskim Radio Jarosław Sellin, wiceminister kultury. 

 

Postawione w takiej sytuacji władze Gdańska zwróciły się do swoich radców prawnych o ekspertyzę rzeczywistego stanu rzeczy. Miejscy prawnicy po rozpoznaniu sprawy stwierdzili, że racje ma dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej. Może bowiem, bez zgody urzędu lokować pomnik na swoim gruncie. Ratusz, nie mając innego wyjścia, wycofał się z zarzutów stawianych dyrekcji Muzeum i nie wnosi już żadnych pretensji.

 

Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego ma stanąć przed gmachem Muzeum i być odsłonięty 17 września br. – w rocznice sowieckiej agresji na Polskę. Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w uzasadnieniu decyzji o wzniesieniu pomnika pisze „Pomnik umieszczony przed głównym wejściem do muzeum stanowić będzie symbol wysokiego morale Polaków uczestniczących w jednym z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości”. Do konkursu na wykonanie pomnika bohatera narodowego zgłosiło się już 34 artystów.

 

Rotmistrz Witold Pilecki uważany jest za jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Był oficerem Armii Krajowej, który dobrowolnie trafił do Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. Przygotował tam słynne raporty o Holocauście. Po wojnie, w 1948 roku, wyrokiem komunistycznego sądu, skazany na karę śmierci. Został zrehabilitowany w 1990 roku. W 2013 roku pośmiertnie awansowano rotmistrza Pileckiego na stopień podpułkownika.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 393 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram