DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Monety z wizerunkiem nienarodzonego dziecka. Jak szanuje się życie w Chorwacji

Monety z wizerunkiem nienarodzonego dziecka. Jak szanuje się życie w Chorwacji
fot. twitter.com/ConnectCatholic

W obu katolickich krajach - zarówno Polsce, jak i w Chorwacji, trwa walka o wprowadzenie prawa zakazującego zabijania nienarodzonych. W obu rządy zdominowane są przez „wyznawców kompromisu”, jednak liczba obrońców życia w społeczeństwach stale rośnie. Symbolem chorwackiego ruchu pro-life stała się moneta ukazująca ludzki płód.           

 

W 2000 r., jako symbol wkroczenia kraju w XXI wiek wydano specjalną monetę ukazującą wizerunek nienarodzonego dziecka. Był to niejako manifest chęci ochrony ludzkiego życia po latach rządów komunistów, dopuszczających aborcję na życzenie.

 

W kraju, w którym 85 proc. społeczeństwa określa się jako katolicy, aborcja jest dopuszczona do 10 tygodnia ciąży. Decyzja nie należy jednak do matki, ale specjalnego kolegium medycznego, które rozstrzyga czy ciąża zagraża życiu matki, czy dziecko jest nieuleczalnie chore itp. W skład komisji musi wejść ginekolog, pracownik socjalny oraz pielęgniarka. Lekarze mają prawo do skorzystania z „klauzuli sumienia” i odmowy wykonania zabiegu

 

Niestety, chorwacki rząd zapowiedział zmianę prawa i zaznaczył, że będzie to „kompromis pomiędzy szacunkiem do decyzji kobiety o własnym ciele a prawem chroniącym każde ludzkie życie”. 

 

Tymczasem liczba obrońców życia w Chorwacji stale rośnie. W 2017 r. 20 tys. osób przemaszerowało ulicami Zagrzebia w Marszu dla Życia. Jednym z uczestników był także minister spraw zagranicznych, Davor Stier. Dodajmy, że w skali kraju posiadającego nieco ponad 4 mln obywateli jest to imponujący wynik.

 

Miejmy nadzieję i módlmy się o to, aby zarówno w Polsce, jak i w Chorwacji przyszedł dzień, kiedy życie ludzkie chronione będzie w każdym przypadku.

 

Źródło: liveaction.com / en.numista.com

PR    


DATA: 2018-07-23 15:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Całkowity zakaz aborcji nie koliduje z ratowaniem życia matki, gdyż aborcja jest CELOWYM zamordowaniem dziecka, a ratowanie matki które wiąże się ze śmiercią dziecka NIE JEST celowym pozbawieniem życia dziecka. Nie wiemy jaki byłby wybór Klary gdyby jej poprzednie dzieci przeżyły. Faktem jest że przy trzeciej ciąży DOBROWOLNIE WYBRAŁA życie dziecka i nie powinno być tak że ktoś w tej kwestii decyduje za nią - no chyba że byłaby nieprzytomna i nie byłaby w stanie podjąć samodzielnej decyzji. Pozostałe "dwa punkty" są niedopuszczalne, bo przy ciąży z gwałtu niezasłużoną karę śmierci za gwałt ponosi osoba całkowicie niewinna, czyli dziecko. Z kolei mordowanie przy podejrzeniu niepełnosprawności tym bardziej jest niemoralne, gdyż poza uśmierceniem całkowicie niewinnego dziecka dochodzą: niepewność diagnozy (część uśmiercanych dzieci to w rzeczywistości dzieci zdrowe) oraz pozostawianie narodzonych podczas aborcji żywych dzieci na okrutną śmierć z głodu i chłodu.
ponad 2 lata temu / do pytanie
 
cyt"Są wątpliwości, bo co robić gdy matka dobrowolnie godzi się poświęcić własne życie by dziecko przeżyło? Tak zrobiła Klara Corbella Petrillo" -hm jej poprzednie dzieci zmarły,jaki byłby jej wybór gdyby tamte przeżyły?
ponad 2 lata temu / do do JEDYNY
 
sorry za tytuł ale na tym portalu nie ma opcji "odpowiedz" ,wasze odpowiedzi dowodzą ze jednak nie może być całkowitego zakazu ,bo jak będą wyjątki to już nie jest całkowity, dlatego to co jest chyba powinno zostać ,bo ta sytuacja mieści się w obecnych trzech punktach
ponad 2 lata temu / do jedyny i do do pytanie
 
Są wątpliwości, bo co robić gdy matka dobrowolnie godzi się poświęcić własne życie by dziecko przeżyło? Tak zrobiła Klara Corbella Petrillo.
ponad 2 lata temu / do JEDYNY
 
@pytanie. Tu nie ma żadnych wątpliwości, ratujemy kobietę. Problem jest w tym, że zabija się nienarodzonych bo tak się chce a powody się znajdą. Proszę przeczytaj wyrzucony do kosza projekt Ordo Juris, tam zawarta jest taka sytuacja.
ponad 2 lata temu / JEDYNY
 
Całkowity zakaz aborcji oznacza brak zgody na mordowanie jakichkolwiek dzieci. W sytuacji zagrożenia życia matki lekarze mają nie mordować, tylko ratować życie i matki, i dziecka. Gdy uratowanie któregoś z nich jest z punktu widzenia współczesnej wiedzy/techniki medycznej niemożliwe, wtedy jedna z tych osób umrze, ale NIE JAKO ZAMORDOWANA. Jeśli w takiej sytuacji jest możliwy wybór kto umrze, a matka jest przytomna, to matka powinna zadecydować czy chce się poświęcić, czy chce poświęcić własne dziecko.
ponad 2 lata temu / do pytanie
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.