DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   TEMAT NUMERU

Sławomir Skiba

Monarchizm? To kwestia smaku…

Monarchizm? To kwestia smaku…
#KRÓLESTWO    #MONARCHIA    #KRÓL    #TRON    #BERŁO    #JABŁKO

Wielu z nas słowa: „król”, „królowa”, „książęta”, „księżniczki”, „królestwo” czy „arystokracja” w pierwszym momencie kojarzą się zazwyczaj z bajkowymi obrazami gronostajowych płaszczy, postaci siedzących całymi dniami na tronach w koronach z jabłkiem i berłem w dłoniach. Tymczasem, choć może mało się nad tym zastanawiamy, świat monarchii i arystokracji, króla i królestwa wciąż nie jest od nas aż tak odległy, jakby się mogło wydawać.

 

Bogu dzięki, codzienne życie w naszym kraju po tak zwanym upadku komunizmu dalece odbiega od estetycznej szarzyzny i „siermięgi” PRL‑u, która sprawiała, iż ludzie miłujący prawdę, dobro i piękno oprócz ideowej i w pełni racjonalnej nienawiści do tamtego antychrześcijańskiego systemu zyskiwali jeszcze jedną – jak się okazało w wierszu Zbigniewa Herberta, nie mniej ważną – estetyczną motywację do pogardy dla komunizmu i realnego socjalizmu. Bo jak pisał wykształcony i wychowany w kanonach cywilizacji łacińskiej poeta w wierszu Potęga smaku, wyjaśniając swój sprzeciw wobec komunistycznego systemu,

to wcale nie wymagało wielkiego charakteru

nasza odmowa niezgoda i upór

mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi

lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku.

Tak smaku.

Oto proste, ale jakże prawdziwe i genialne zarazem w swojej wymowie świadectwo człowieka Zachodu odrzucającego barbarzyństwo i skrajny egalitaryzm komunizmu. Świadectwo człowieka rozmiłowanego w kulturze klasycznej, który wie, że estetyka może być pomocna w życiu i nie należy zaniedbywać nauki o pięknie.

 

Ale dlaczego właśnie sprawa smaku miałaby mieć kluczowe znaczenie dla zachowania postawy wrogiej komunizmowi? Może właśnie dlatego, że piękno w żaden sposób nie mieści się w pseudoestetyce komunizmu, bo wymaga wzniosłości, szlachetności ducha, a wreszcie wchodzi w nierozerwalną triadę z prawdą i dobrem. Te trzy wartości stoją w jawnej opozycji do systemów i ideologii głoszących potrzebę totalnej równości, unifikacji i co za tym idzie pochwały miernoty i mizerabilizmu, czyli bylejakości. Komunizm zaś (będący estetyczną emanacją bylejakości i dziadostwa) oraz wszystkie inne rewolucyjne systemy głoszące potrzebę egalitaryzmu, ze swej natury nienawidzą wszelkich nierówności, a więc również hierarchii, szlachetności, cnoty, splendoru, dystynkcji, gustowności i elegancji. Bo wszystkie te pojęcia oznaczają konieczność pracy nad rozwojem duchowym i materialnym; oznaczają dążenie do arystokratyczności, bo wiążą się z autorytetem i ciągłą pracą nad sobą dla własnego uświęcenia. To ciekawe, a zarazem zgodne z logiką diabelskiego buntu, że wszystkie rewolucje głoszące potrzebę równości – protestancka, francuska, bolszewicka i sorbońska nie chciały pracy i wysiłku nad szlachetnością charakterów, ale ciągnęły całe społeczeństwa do poziomu nędzy moralnej lub materialnej, albo też jednej i drugiej. Bo rewolucja to ciągłe równanie wszystkich i wszystkiego w dół; to pogarda dla wszystkiego, co eleganckie i pełne splendoru.

 

Dlaczego warto być monarchistą?

 

Gdybyśmy byli w pełni świadomi i przywiązani do naszego wyjątkowego dziedzictwa kulturowego, jego piękna, bogactwa i splendoru; gdybyśmy naprawdę kochali chrześcijański porządek i wynikającą z niego hierarchię, to nic nie skłoniłoby nas do pochwały dziadostwa i miernoty zarówno w państwie, jak i w Kościele. Tak, tak – również w Kościele. Bo na jakim wzorze opierały się katolickie królestwa? Na najlepszej monarchii, którą Pan Jezus ustanowił dla swego Mistycznego Ciała – Kościele Świętym. A jak uczy Sługa Boży ksiądz Piotr Skarga, skoro Pan nasz ustanowił monarchię w Kościele, to widać ta forma jest najlepsza.

 

Kim innym jak nie monarchą jest papież? Cały papieski ceremoniał objęcia urzędu, niegdyś jeszcze koronacji: nałożenia tiary, czyli symbolu potrójnej papieskiej władzy, nałożenia pierścienia rybaka – to wszystko ceremoniał monarszy. A cóż powiedzieć o pałacu apostolskim, o papieskich tronach i audiencjach? Wszystko to atrybuty władcy, który piastuje najwyższy urząd na tym świecie – Pontifex Maximus. Nawet moment tak smutny, jak ten, którego doświadczyliśmy, kiedy Benedykt XVI zrezygnował z urzędu, wskazywał na monarchiczny charakter papieskiej władzy. Przecież rezygnacja ta nie inaczej została nazwana, jak abdykacją.

 

Papież jest tym, który sprawuje na ziemi władzę w imieniu Jezusa Chrystusa; jest tym, przed którym klękać winni z szacunkiem i czcią wszyscy królowie i głowy państw. Dlatego boli duszę prawdziwie katolicką każda próba ogołocenia papiestwa z wielowiekowych tradycji świętych papieży, którzy dzierżą władzę koronowania królów, nieomylności w definiowaniu i ogłaszaniu prawd dotyczących wiary i moralności, sprawowania najwyższej władzy sądowniczej, odpuszczania grzechów i udzielania tej władzy kapłanom i biskupom, nakładania i zdejmowania ekskomunik.

 

Jak nie zauważyć wreszcie, że prawdy naszej Świętej Wiary Katolickiej odwołują się do rzeczywistości królowania Boga, Chrystusa Króla, Królestwa Niebieskiego, nabożeństw intronizacji, tronu Bożego, Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi, a także Królowej Polski. Możemy też przywołać wszystkie wspaniałe uroczystości koronowania papieskimi koronami łaskami słynących wizerunków Pana Jezusa i Matki Najświętszej. Rozliczne traktaty duchowe obfitują w odniesienia do składania Panu Bogu hołdów i aktów czci należnych Królowi królów i Panu panów oraz królewskiej godności naszej Królowej Maryi. Ponadto, Wszechmocny Bóg zechciał wskazać na wyjątkowe dostojeństwo i królewskie pochodzenie swego Jednorodzonego Syna również w porządku ludzkim, toteż wybrał dla Niego nie inny jak monarszy ród jego Niepokalanej Matki i przybranego ojca, świętego Józefa. Oboje przecież wywodzili się z domu i rodu króla Dawida.

 

 

Sławomir Skiba


Tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w najnowszym, 39. numerze magazynu "Polonia Christiana". Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Naszą piękną tradycją jest Republika. Przecież Król Polski był w istocie wybieralnym dożywotnim Prezydentem.
ponad 4 lata temu / Gall
 
Wszystko byloby moze i pieknie ale gdyby nie zostali troche magnaci przetrzebieni do do tej pory wiekszosc naszych obywateli z pewnoscia nie umiala by czytac czy pisac . Mysle ze mmozemy milowac piekno i wspaniala kulture naszego Narodu i musimy dazyc za kazda cene do jego wielkosci i rozwoju ale czy Krol to najlepsze rozwiazanie ? czasami mnie to pytanko bardzo nurtuje z pewnoscia mieli bysmy mniej zlodziei do okradania ludzi pracy to bylaby pewna rekompensata ale i u anglikow terz korupcji nie brakuje . Warto jednak o monarchi myslec i jesli by miala wrocic musimy do niej dopasowac czytelny i sprawiedliwy system nadzorczy .
ponad 4 lata temu / Marek .
 
Uważam, że należy bardzo ostrożnie i powściągliwie czerpać inspirację z Pisma Świętego dla uzasadniania akceptacji dla monarchii i monarchizmu. Bóg poprzez proroka Samuela PRZESTRZEGAŁ Izraelitów przed monarchią (1 Sm 8:11-17), ideał Boży jest inny (J, 18:36). To, że Bóg zaakceptował ustanowienie monarchii w Izraelu, jest Jego USTĘPSTWEM wobec natarczywości ludzkich oczekiwań (1 Sm 7:7). Tymczasm przestrogi udzielone narodowi wybranemu przez usta proroka sprawdzały się coraz wyraźniej już w pierwszych czterech pokoleniach królów Izraela (Saul, Dawid, Salomon i Roboam). Warto w związku z tym zajrzeć także tutaj: http://www.karpiel.pch24.pl/bozy-pomazancy-i--droga-rozumu-,19601,i.html. NIE CHCĘ sugerować, że republika jest na pewno lepsza od monarchii. Często bywa gorsza, a przywary ludzkie nie są czymś, na co królowie są impregnowani a prezydenci nie są.
ponad 4 lata temu / belfer
 
 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 
 

Delegacja z Izraela, która 13 maja przyleciała do Polski, chciała spotkać się z przedstawicielami Ambasady USA w Warszawie. Tematem rozmów miały być m.in. żydowskie roszczenia majątkowe. Marcin Makowski na łamach wp.pl podaje, że Amerykanie odmówili spotkania nie chcąc zaostrzania konfliktu pomiędzy Polską a Izraelem.

 

Niemiecka kanclerz Angela Merkel ma być jednym z kandydatów do objęcia fotela szefa Rady Europejskiej, informuje „Die Welt”. Zdaniem redakcji, polityk miałaby otrzymać poparcie m.in. ze strony państw Grupy Wyszehradzkiej i zastąpić na stanowisku Donalda Tuska.

 

W Lyonie doszło do poważnej eksplozji ładunku wybuchowego, który ranił co najmniej 6 osób. Zdarzenie miało miejsce w centrum miasta przy ul. Victora Hugo. Świadkowie relacjonują, że na skutek wybuchu, cała okolica została pokryta białym pyłem.

 

Członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie wyrazili swój zdecydowany sprzeciw wobec profanacji wizerunku Matki Bożej. Działacze KIK podkreślają, że domalowanie na obrazie tęczowych barw, symbolu homoseksualnego ruchu LGBT, jest „oburzające i niedopuszczalne”.  


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.