DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   TEMAT NUMERU

Sławomir Skiba

Monarchizm? To kwestia smaku…

Monarchizm? To kwestia smaku…
#KRÓLESTWO    #MONARCHIA    #KRÓL    #TRON    #BERŁO    #JABŁKO

Wielu z nas słowa: „król”, „królowa”, „książęta”, „księżniczki”, „królestwo” czy „arystokracja” w pierwszym momencie kojarzą się zazwyczaj z bajkowymi obrazami gronostajowych płaszczy, postaci siedzących całymi dniami na tronach w koronach z jabłkiem i berłem w dłoniach. Tymczasem, choć może mało się nad tym zastanawiamy, świat monarchii i arystokracji, króla i królestwa wciąż nie jest od nas aż tak odległy, jakby się mogło wydawać.

 

Bogu dzięki, codzienne życie w naszym kraju po tak zwanym upadku komunizmu dalece odbiega od estetycznej szarzyzny i „siermięgi” PRL‑u, która sprawiała, iż ludzie miłujący prawdę, dobro i piękno oprócz ideowej i w pełni racjonalnej nienawiści do tamtego antychrześcijańskiego systemu zyskiwali jeszcze jedną – jak się okazało w wierszu Zbigniewa Herberta, nie mniej ważną – estetyczną motywację do pogardy dla komunizmu i realnego socjalizmu. Bo jak pisał wykształcony i wychowany w kanonach cywilizacji łacińskiej poeta w wierszu Potęga smaku, wyjaśniając swój sprzeciw wobec komunistycznego systemu,

to wcale nie wymagało wielkiego charakteru

nasza odmowa niezgoda i upór

mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi

lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku.

Tak smaku.

Oto proste, ale jakże prawdziwe i genialne zarazem w swojej wymowie świadectwo człowieka Zachodu odrzucającego barbarzyństwo i skrajny egalitaryzm komunizmu. Świadectwo człowieka rozmiłowanego w kulturze klasycznej, który wie, że estetyka może być pomocna w życiu i nie należy zaniedbywać nauki o pięknie.

 

Ale dlaczego właśnie sprawa smaku miałaby mieć kluczowe znaczenie dla zachowania postawy wrogiej komunizmowi? Może właśnie dlatego, że piękno w żaden sposób nie mieści się w pseudoestetyce komunizmu, bo wymaga wzniosłości, szlachetności ducha, a wreszcie wchodzi w nierozerwalną triadę z prawdą i dobrem. Te trzy wartości stoją w jawnej opozycji do systemów i ideologii głoszących potrzebę totalnej równości, unifikacji i co za tym idzie pochwały miernoty i mizerabilizmu, czyli bylejakości. Komunizm zaś (będący estetyczną emanacją bylejakości i dziadostwa) oraz wszystkie inne rewolucyjne systemy głoszące potrzebę egalitaryzmu, ze swej natury nienawidzą wszelkich nierówności, a więc również hierarchii, szlachetności, cnoty, splendoru, dystynkcji, gustowności i elegancji. Bo wszystkie te pojęcia oznaczają konieczność pracy nad rozwojem duchowym i materialnym; oznaczają dążenie do arystokratyczności, bo wiążą się z autorytetem i ciągłą pracą nad sobą dla własnego uświęcenia. To ciekawe, a zarazem zgodne z logiką diabelskiego buntu, że wszystkie rewolucje głoszące potrzebę równości – protestancka, francuska, bolszewicka i sorbońska nie chciały pracy i wysiłku nad szlachetnością charakterów, ale ciągnęły całe społeczeństwa do poziomu nędzy moralnej lub materialnej, albo też jednej i drugiej. Bo rewolucja to ciągłe równanie wszystkich i wszystkiego w dół; to pogarda dla wszystkiego, co eleganckie i pełne splendoru.

 

Dlaczego warto być monarchistą?

 

Gdybyśmy byli w pełni świadomi i przywiązani do naszego wyjątkowego dziedzictwa kulturowego, jego piękna, bogactwa i splendoru; gdybyśmy naprawdę kochali chrześcijański porządek i wynikającą z niego hierarchię, to nic nie skłoniłoby nas do pochwały dziadostwa i miernoty zarówno w państwie, jak i w Kościele. Tak, tak – również w Kościele. Bo na jakim wzorze opierały się katolickie królestwa? Na najlepszej monarchii, którą Pan Jezus ustanowił dla swego Mistycznego Ciała – Kościele Świętym. A jak uczy Sługa Boży ksiądz Piotr Skarga, skoro Pan nasz ustanowił monarchię w Kościele, to widać ta forma jest najlepsza.

 

Kim innym jak nie monarchą jest papież? Cały papieski ceremoniał objęcia urzędu, niegdyś jeszcze koronacji: nałożenia tiary, czyli symbolu potrójnej papieskiej władzy, nałożenia pierścienia rybaka – to wszystko ceremoniał monarszy. A cóż powiedzieć o pałacu apostolskim, o papieskich tronach i audiencjach? Wszystko to atrybuty władcy, który piastuje najwyższy urząd na tym świecie – Pontifex Maximus. Nawet moment tak smutny, jak ten, którego doświadczyliśmy, kiedy Benedykt XVI zrezygnował z urzędu, wskazywał na monarchiczny charakter papieskiej władzy. Przecież rezygnacja ta nie inaczej została nazwana, jak abdykacją.

 

Papież jest tym, który sprawuje na ziemi władzę w imieniu Jezusa Chrystusa; jest tym, przed którym klękać winni z szacunkiem i czcią wszyscy królowie i głowy państw. Dlatego boli duszę prawdziwie katolicką każda próba ogołocenia papiestwa z wielowiekowych tradycji świętych papieży, którzy dzierżą władzę koronowania królów, nieomylności w definiowaniu i ogłaszaniu prawd dotyczących wiary i moralności, sprawowania najwyższej władzy sądowniczej, odpuszczania grzechów i udzielania tej władzy kapłanom i biskupom, nakładania i zdejmowania ekskomunik.

 

Jak nie zauważyć wreszcie, że prawdy naszej Świętej Wiary Katolickiej odwołują się do rzeczywistości królowania Boga, Chrystusa Króla, Królestwa Niebieskiego, nabożeństw intronizacji, tronu Bożego, Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi, a także Królowej Polski. Możemy też przywołać wszystkie wspaniałe uroczystości koronowania papieskimi koronami łaskami słynących wizerunków Pana Jezusa i Matki Najświętszej. Rozliczne traktaty duchowe obfitują w odniesienia do składania Panu Bogu hołdów i aktów czci należnych Królowi królów i Panu panów oraz królewskiej godności naszej Królowej Maryi. Ponadto, Wszechmocny Bóg zechciał wskazać na wyjątkowe dostojeństwo i królewskie pochodzenie swego Jednorodzonego Syna również w porządku ludzkim, toteż wybrał dla Niego nie inny jak monarszy ród jego Niepokalanej Matki i przybranego ojca, świętego Józefa. Oboje przecież wywodzili się z domu i rodu króla Dawida.

 

 

Sławomir Skiba


Tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w najnowszym, 39. numerze magazynu "Polonia Christiana". Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Naszą piękną tradycją jest Republika. Przecież Król Polski był w istocie wybieralnym dożywotnim Prezydentem.
ponad 6 lat temu / Gall
 
Wszystko byloby moze i pieknie ale gdyby nie zostali troche magnaci przetrzebieni do do tej pory wiekszosc naszych obywateli z pewnoscia nie umiala by czytac czy pisac . Mysle ze mmozemy milowac piekno i wspaniala kulture naszego Narodu i musimy dazyc za kazda cene do jego wielkosci i rozwoju ale czy Krol to najlepsze rozwiazanie ? czasami mnie to pytanko bardzo nurtuje z pewnoscia mieli bysmy mniej zlodziei do okradania ludzi pracy to bylaby pewna rekompensata ale i u anglikow terz korupcji nie brakuje . Warto jednak o monarchi myslec i jesli by miala wrocic musimy do niej dopasowac czytelny i sprawiedliwy system nadzorczy .
ponad 6 lat temu / Marek .
 
Uważam, że należy bardzo ostrożnie i powściągliwie czerpać inspirację z Pisma Świętego dla uzasadniania akceptacji dla monarchii i monarchizmu. Bóg poprzez proroka Samuela PRZESTRZEGAŁ Izraelitów przed monarchią (1 Sm 8:11-17), ideał Boży jest inny (J, 18:36). To, że Bóg zaakceptował ustanowienie monarchii w Izraelu, jest Jego USTĘPSTWEM wobec natarczywości ludzkich oczekiwań (1 Sm 7:7). Tymczasm przestrogi udzielone narodowi wybranemu przez usta proroka sprawdzały się coraz wyraźniej już w pierwszych czterech pokoleniach królów Izraela (Saul, Dawid, Salomon i Roboam). Warto w związku z tym zajrzeć także tutaj: http://www.karpiel.pch24.pl/bozy-pomazancy-i--droga-rozumu-,19601,i.html. NIE CHCĘ sugerować, że republika jest na pewno lepsza od monarchii. Często bywa gorsza, a przywary ludzkie nie są czymś, na co królowie są impregnowani a prezydenci nie są.
ponad 6 lat temu / belfer
 
 

Grupa lekarzy i naukowców ostrzega przed zgubnymi skutkami masowego zaszczepienia Polaków przeciwko koronaworusowi. Ich zdaniem oferowane preparaty nie są wystarczająco bezpieczne. Lekarze apelują, by nie sięgać tu po żadne środki przymusu oraz chcą rzetelnej informacji na temat skuteczności i powikłań szczepionki.

 
 

Wpis na Facebooku stał się przyczyną wykluczenia kobiety z klubu fitness w województwie wielkopolskim. Wyraziła ona poparcie dla wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej i krytycznie oceniła proaborcyjne manifestacje. Instytut Ordo Iuris podjął interwencję w tej sprawie, kierując do klubu wezwanie przedprocesowe, w którym domaga się przeprosin. W przeciwnym razie, prawnicy wystąpią na drogę sądową.

 

Spotkanie premiera Francji Jeana Castexa z przedstawicielami Konferencji Biskupów Francji (CEF), do jakiego doszło wczoraj wieczorem w Paryżu, kilka godzin po decyzji Rady Stanu, która zakwestionowała wprowadzony przez władze państwowe 30-osobowy limit wiernych w miejscach kultu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, było gestem fair play ze strony szefa rządu. Opinię taką wyraził przewodniczący episkopatu abp Eric de Moulins-Beaufort.

 

Wiele mówi się w Polsce o potrzebie budowy kultury posiadania i używania broni palnej. Fundacja Ad Arma zwraca w tej kwestii uwagę na fakt, że obecnie nie ma w naszym kraju kultury noszenia na co dzień jakiegokolwiek narzędzia służącego do obrony.

 

Jeszcze przed świątecznym weekendem w USA prezydent Donald Trump zdecydował się usunąć kilka osób z wpływowej organizacji ekspertów doradzającej Pentagonowi, Rady ds. Polityki Obronnej. Ponadto podjął działania, by ułatwić zwalnianie pracowników służby cywilnej i zastępowanie ich mianowanymi ekspertami politycznymi.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.