DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2019 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Monachium. Ulica Wiejska. Warszawa

Monachium. Ulica Wiejska. Warszawa
Zdjęcie ilustracyjne. Marsch für das Leben/Marsz dla Życia, Berlin 2012. By Turris Davidica (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Odrzucenie przez większość parlamentarną obywatelskiego projektu zmierzającego do zagwarantowania w polskim prawodawstwie pełnej ochrony życia nienarodzonych osób prowadzi do kilku istotnych wniosków:

 

1. W jubileuszowym roku 1050-lecia chrztu Polski, parę tygodni po „święcie młodego Kościoła”, jakim były Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, okazało się, że swoją moc (wystarczającą do nastraszenia większości posłów) pokazał orszak króla Heroda, który w czarnych strojach przemierzył 3 października ulice polskich miast. Orszak miał przerwę od czasu swoich ostatnich występów w sierpniu 2010 roku na Krakowskim Przedmieściu, ale powrócił w wielkim stylu. Zimny prysznic dla tych, którzy chcieli interpretować rosnącą popularność orszaków Trzech Króli jako jednoznaczny sygnał trwałości chrześcijańskiego oblicza Polski. Orszak króla Heroda przypomina, że nic nie jest dane raz na zawsze i „aby ten, który stoi, baczył, by nie upadł”.

 

2. Okazało się po co prawica (centroprawica, prawica nowoczesna, europejska, pragmatyczna, etc.) ma władzę. Po to, by wygrać kolejne wybory parlamentarne. A wszystko co może stać temu na drodze – jak słyszymy dzięki dobrze wywarzechowanym i zarembistym argumentom – jest działaniem dywersyjnym, a nawet pozostającym na usługach rosyjskiego wywiadu (T. Sakiewicz dixit). Przy czym nikt z „realistów” (ileż to „realizmu” się w Polsce ostatnimi czasy namnożyło!) nie wspomina, że w 2007 roku utrącony z tych samych przyczyn projekt poprawki do konstytucji gwarantującej pełną ochronę życia, nie zapobiegł utraty władzy przez realnie myślącą i pragmatyczną prawicę, która wie jakie rzeczy są naprawdę ważne.

 

3. Rozległo się donośne milczenie Kościoła. Apostoł mówi zaś: „nastawaj w porę i nie w porę”. A co mówił Następca Księcia Apostołów na wawelskim dziedzińcu?

 

Manifestacja na rzecz ochrony życia osób najsłabszych ma również swój wymiar ekumeniczny, o którym warto wspomnieć w kontekście zbliżającego się wielkimi krokami jubileuszu reformacji protestanckiej i wizyty papieża Franciszka w Lund, gdzie czeka nas – jeśli wierzyć zapowiedziom – braterska celebracja okrągłej rocznicy rozbicia jedności Kościoła. Jak zawsze pod tym względem nowe trendy widać u naszych najbliższych, zachodnich sąsiadów.

 

17 września 2016 roku po raz dwunasty odbył się na ulicach Berlina „Marsz dla życia” (Marsch für das Leben). Przybyło około 7 tysięcy uczestników z całych Niemiec. Jak zauważyła nie bez niepokoju lewicowa prasa: „rzucała się w oczy obecność młodzieży” („Die Tageszeitung”). Listy poparcia wystosowali ważni hierarchowie Kościoła (m. in. kardynał R. Marx z Monachium – przewodniczący konferencji episkopatu Niemiec), niektórzy z nich – jak arcybiskup Berlina H. Koch – osobiście wzięli udział w marszu i przemawiali przed jego rozpoczęciem.

 

Chociaż wśród organizatorów berlińskiego marszu upominającego się o prawo do życia dla ok. 100 tysięcy Niemców zabijanych co roku w wyniku aborcji, byli obecni ewangelicy (na czele z Hartmutem Steebem, sekretarzem generalnym „Deutsche Evangelische Allianz”), to struktury Kościoła ewangelickiego w Niemczech wyraźnie zdystansowały się od berlińskiego „Marszu dla życia”. Szczególnie widoczne było to w przypadku stosunku władz Kościoła ewangelickiego w Berlinie, które ustami swojego rzecznika Christopha Heila przypomniały, że już od 2014 roku odradzają członkom Kościoła ewangelickiego w Berlinie i w Brandenburgii uczestnictwa w marszach dla życia, ponieważ – jak podkreślił rzecznik – prezentują one „merytoryczne różnice” w stosunku do nauczania Kościoła ewangelickiego na obszarze Berlina i Brandenburgii (decentralizacja Kościoła w praktyce!), a poza tym charakteryzują się one „agresywnym sposobem” prezentowania swoich postulatów.

 

Dzień przed berlińskim marszem, 16 września 2016 roku konferencja episkopatu Niemiec i władze Kościoła ewangelickiego w Niemczech zaprezentowały kolejny wspólny dokument („Wspólne słowo”) w sprawie nadchodzącego jubileuszy reformacji. Realną wagę tych utrzymanych w ekumenicznej nowomowie deklaracji pokazuje jednak sprawa stosunku ewangelików (przynajmniej tych berlińsko-brandenburskich) do obrony życia. W oparciu o co można się porozumieć skoro nie ma zgody, co do obowiązywania Dekalogu (w tym przypadku piątego przykazania)?

 

Na koniec krótki cytat z przemówienia, które w zeszłym roku podczas berlińskiego „Marszu dla życia” wygłosił biskup pomocniczy Salzburga Andreas Laun: „Potrzeba chwili to: nie milczeć i przy każdej okazji dawać świadectwo swojego przywiązania do świętości i nienaruszalności niewinnego ludzkiego życia. […] Państwo ma obowiązek chronić to życie, także za pomocą prawa. Rzeczywista ochrona oznacza także wykorzystanie prawa karnego! Nie wystarcza powtarzać żałosne deklaracje w rodzaju: Tak, aborcja jest czymś złym, ale nie powinna być karana! Któż chciałby zastosować taką formułkę do sytuacji, gdy skradziono jego auto? Tak, zła rzecz. Ale proszę nie karać złodzieja! Kto reaguje w ten sposób na kradzież swojego samochodu?”.

 

I przestroga: „Oby nikt w przyszłości nie powiedział: A wy katolicy, mieliście jasne nauczanie, ale nie chcieliście dokładnie wiedzieć, milczeliście i nie walczyliście! Uczyniliście tak, chociaż wiedzieliście, co każdego dnia dokonuje się przy waszych progach i nie było ani Gestapo, ani Stasi, które by wam zagrażały! Oburzaliście się tylko w odniesieniu do nieprawości waszych przodków i sprawialiście wrażenie, że wy „wtedy” dalibyście odpór. A ponieważ tak mówiliście, uważaliście się za sprawiedliwych i niewinnych!”.

 


Grzegorz Kucharczyk
  


DATA: 2016-10-14 07:30
AUTOR: GRZEGORZ KUCHARCZYK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Deizm, satanizm, whatever. Taki z Korwina katechon jak z [czytelnik zechce uzupelnic].
ponad 2 lata temu / cristero
 
"Rozległo się donośne milczenie Kościoła" - to nieprawda. Jeśli przez Kościół autor rozumie nas wszystkich, to wielu z nas podpisało się pod inicjatywą, to chyba jest jakiś głos. Jeśli zaś chodzi o hierarchów, to też nie milczeli, tylko stanęli po stronie Heroda (komunikat KEP).
ponad 2 lata temu / cristero
 
W tej chwili dla PiS (podjudzanemu przez USA) najważniejsze jest wywołanie III wojny światowej z Rosją, co ich tam obchodzą nienarodzeni, skoro większość Polaków tej wojny nie przeżyje. Za Napoleona też myślano, że sojusznik francuski (teraz: amerykański) wybawi naród polski, tylko trzeba przy okazji przyjąć masońsko-francuskie prawodawstwo i wykrwawić trochę narodu na bezsensownej wojnie. Jak nie agentura unijno-niemiecja (PO, Nowoczesna), to agentura amerykańska (PiS). Nienawiść (do Rosjan) zaślepia i zamyka na miłość (do nienarodzonych). A Morawiecki zaczął już przebąkiwać o eutanazji. Normalnie: cywilizacja śmierci. Wtedy: łże-liberałowie, teraz łże-konserwatyści. To już PSL jest bardziej szczere - oni nie ukrywają, że nie mają programu (i od niechcenia zagłosowali częściowo za życiem, a co im tam). Ostatnia nadzieja w korwinistach, których wyznający deizm guru może okazać się katechonem.
ponad 2 lata temu / aaa
 
Świetny tekst choć porusza smutny temat.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
"i nie było ani Gestapo, ani Stasi, które by wam zagrażały", a gdzie mosad?
ponad 2 lata temu / shoxy
 
Doskonale dzięki tej "akcji" widzimy kto jakie fundamenty posiada. Nie mamy prawa potępiać ludzi, ale ich czyny i owszem. Jestem przekonany,że nie tylko w PIS jest sporo ludzi sumienia, którzy być może zostali zmanipulowani. Nie jest to jednak przeszkodą w tym aby błąd swój spróbować naprawić. Nie tylko posłowie w odpowiedniej liczebności, ale też i senatorowie mogą jako izba wyższa i bardziej doświadczwni parlamentarzyści podjąć akcję obrony życia. W takiej kwesti żadna partyjna lojalność nie obowiązuje. Ratujcie swoje sumienia. Zarządzcie referendum krajowe. Nie wspomnę o Prezydencie Andrzeju Dudzie, który zaniemówił.
ponad 2 lata temu / Andrzej
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.