DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

MON rozpoczęło formowanie brygad obrony terytorialnej. Jaka będzie piąta formacja polskiej armii?

MON rozpoczęło formowanie brygad obrony terytorialnej. Jaka będzie piąta formacja polskiej armii?
Fot. Jakub Szymczuk/Foto Gosc/FORUM

Od nowego roku formalnie ruszyły prace związane z uformowaniem pierwszych brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Docelowo w formacji tej ma służyć ok. 50 tys. żołnierzy, którzy mają wzmocnić potencjał obronny kraju. Jak w praktyce sprawować się będzie piąta siła polskiej armii? Odpowiedzi poznamy już wkrótce.

 

Wraz z nowym rokiem obowiązywać zaczęła ustawa o Wojskach Obrony Terytorialnej. To pozwala Ministerstwu Obrony Narodowej na przystąpienie do działań mających na celu utworzenie pierwszych brygad WOT. Tak zaczyna się tworzenie piątej formacji w strukturach polskiej armii – obok wojsk lądowych, specjalnych, Marynarki Wojennej i lotnictwa.

 

„Pierwsze brygady WOT powstaną w województwach ściany wschodniej: w okręgu lubelskim, podkarpackim i podlaskim. Resort obrony zapowiada, że pierwsze bataliony zostaną utworzone w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach. Docelowo, w 2019 roku ma istnieć 17 brygad – po jednej w każdym województwie. Dwie brygady będą na Mazowszu. Obrona terytorialna docelowo ma liczyć 53 tys. żołnierzy” – informuje radiomaryja.pl.

 

Jako pierwsi do WOT trafią członkowie organizacji paramilitarnych i absolwenci klas wojskowych w szkołach ponadgimnazjalnych. Ale nie wszyscy. Żołnierze muszą bowiem spełnić takie same wymagania dotyczące stanu zdrowia jak żołnierze wojsk liniowych. Wyjątkiem będą tu np. osoby posiadające rzadkie specjalności informatyczne. Służba w WOT ma trwać od roku do 6 lat i będzie tym i może otwierać drogę do służby w zawodowej armii.

 


Źródło: radiomaryja.pl

MA


DATA: 2017-01-03 07:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.