DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 

MON kupuje nowe śmigłowce. Będą ochraniały polskie porty

MON kupuje nowe śmigłowce. Będą ochraniały polskie porty
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Do końca roku 2022 polska armia otrzyma cztery śmigłowce AW101 do zwalczania okrętów podwodnych oraz działań poszukiwawczo-ratowniczych.

 

Wartość kontraktu opiewa na 1,65 mld zł brutto. Cena ta zawiera cały pakiet szkoleniowo logistyczny. Umowę polski rząd zawarł z włoską grupą Leonardo, do której należy WSK PZL-Świdnik.

 

Umowa dotyczy nie tylko pakietu logistycznego, w ramach którego Polska otrzyma zapas części zamiennych i eksploatacyjnych, ale także szkolenia załóg i personelu naziemnego.

 

Śmigłowce mają służyć m.in. ochronie polskich portów i osłonie nawodnych jednostek pływających.

 

- Zakup śmigłowców AW101 to bardzo ważna chwila dla Polski, wzmocnią one znacząco nasze siły zbrojne i będą bardzo ważnym elementem naszej architektury bezpieczeństwa - mówił premier Mateusz Morawiecki. – Jesteśmy na dobrej drodze, żeby umacniać zakłady w Świdniku podobnie, jak staramy się umacniać zakłady w Mielcu – powiedział, przypominając kontrakty na śmigłowce Black Hawk dla policji i wojska.

 

Morawiecki przypomniał również o planie modernizacji technicznej polskiej armii do roku 2026 o wartości 185 mld zł, a także o decyzji zwiększającej liczebność wojska.

 

 

Źródło: polsatnews.pl

ged


DATA: 2019-04-27 12:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pełna zgoda. To podła zmiana, a nie dobra zmiana. Po poprzednim rządzie nie spodziewałem się niczego dobrego. Od obecnego wymagałem więcej po tych wszystkich wielkich słowach o patriotyzmie. Polska przy próbie wstawania z kolan upadła na twarz i mam wrażenie, że trafiła tą twarzą w błoto :
ponad 1 rok temu / @stop propagand
 
Caracali było dużo i specjalistyczne wersje były bardzo drogie A np transportowe tanie. Usrednianie ceny to nadużycie. A zdjęcie do artykułu dobre bo właśnie będziemy w ramach offsetu montować tapicerkę we wszystkich 4 śmigłowcach.
ponad 1 rok temu / Paweł
 
Caracale miały być za drogie. Umiem posługiwać się kalkulatorem, bo mam mózg i liczę: 4 śmigłowce za 1,65 mld zł, to 50 sztuk wyszłoby ponad 20 mld zł, a Caracale miały wynegocjowaną już cenę z AUTENTYCZNYM ofsetem równą 13 mld zł za 50 szt. plus przystosowane uzbrojenie , łączność, radary do latania w nocy itd. To znaczy, że ten rząd kupuje o POŁOWĘ DROŻEJ bez ofsetu, zapleczem logistycznym można nazwać ręczny wózek do ciągnięcia śmigłowca po lotnisku. Czy tylko ja pamiętam co mówili obecnie rządzący o poprzednikach, cenach, jak wieszali psy na nich i ile łgarstw?
ponad 1 rok temu / stop propagandz
 
@Kamlot - w tekście wyraźnie jest napisane, że nie chodzi tylko o same śmigłowce, ale i również o części i szkolenia. Można więc chyba mówić o umowie offsetowej.
ponad 1 rok temu / Akwin
 
Przecież Macierewicz obiecywał polsko - ukraińskie śmigłowce!
ponad 1 rok temu / Dx2ta
 
Cztery śmigłowce za 1,65 miliarda zł. Może się nieznam, ale sztuka za ponad 400 mln? A w tym jeszcze ratownicze? Toż to f35 tyle nie kosztuje.
ponad 1 rok temu / Kamlot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.