DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2018 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Mołdawski oligarcha i demokrata pod lupą rumuńskich i rosyjskich śledczych

Mołdawski oligarcha i demokrata pod lupą rumuńskich i rosyjskich śledczych
By Vlad Plahotniuc [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Media wschodniej Europy obiegła informacja o nałożeniu przez sąd w Moskwie zaocznego aresztu na lidera Demokratycznej Partii Mołdawii Władimira Płachotniuka. Mołdawscy demokraci nazywają to „atakiem i szantażem” Rosji, próbującej wyhamować prozachodni kurs obrany przez rząd w Kiszyniowie. Problemem Płachotniuka jest jednak fakt, że jego osobą interesują się również służby rumuńskie, prowadzące postępowanie z podejrzeniem udziału w grupie przestępczej i praniem brudnych pieniędzy.

 

Władimir Płachotniuk to jedna z głównych postaci życia politycznego i gospodarczego w Mołdawii. Biznesmen mający udziały w różnych przedsięwzięciach, ważny gracz na mołdawskim rynku medialnym i szara eminencja Demokratycznej Partii Mołdawii stał się obiektem zainteresowania organów ścigania Federacji Rosyjskiej jako osoba podejrzana o popełnienie ciężkich przestępstw. Według rosyjskich mediów, w aktach sprawy Płachotniuka pojawiają się takie zarzuty jak zabójstwo więcej niż dwóch osób ze szczególnym okrucieństwem, w działaniu w grupie przestępczej.

 

Koledzy partyjni Płachotniuka starają się zbagatelizować sensacyjne doniesienia zrzucając odpowiedzialność za atak na Moskwę, która chce zmiany kursu rządu mołdawskiego z prozachodniego na prorosyjski. Sprawujący funkcję premiera Paweł Filip, także członek lewicowej Demokratycznej Partii Mołdawii od początku swojego rządzenia obrał prozachodni kierunek. Z chwilą wyboru na stanowisko prezydenta Igora Dodona, orientującego się na neutralność polityczną Mołdawii i dobrą współpracę z Rosją, konflikt Pawła Filipa i Igora Dodona co pewien czas nabiera dodatkowych barw. Wewnętrzne spory elit mołdawskich rozgrywają państwa zachodnie i Rosja i demokraci sugerują, że wydanie zaocznego nakazu aresztu na ich kolegę partyjnego ma osłabić kurs rządzących socjaldemokratów.

 

Obrona Władimira Płachotniuka byłaby prostsza gdyby udało się ją podciągnąć pod prześladowania polityczne i naciski ze strony Moskwy. Kłopotem dla oligarchy – polityka oraz Demokratycznej Partii Mołdawii jest jednak fakt, że sprawę przeciw Płachotniukowi prowadzą też organy ścigania w Rumunii. Bukaresztowi trudno zarzucić chęć współdziałania ramię w ramię z Moskwą, krytykującą Rumunię za udostępnienie terytorium kraju dla zwiększonej obecności NATO. Rumuńskie służby zajmujące się walką z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem wszczęły postępowanie kryminalne wobec Płachotniukowi po złożeniu zawiadomienia przez Wiaczesława Płatona.

 

Nowe informacje ujawnił w wywiadzie dla mołdawskiej stacji „Jurnal TV” killer Witalij Proca łącząc osobę Płachotniuka z próbą zamachu na rosyjskiego bankiera Hermana Gorbuncova w Londynie w marcu 2012 roku. Dezawuuje mit o politycznym ataku Kremla na mołdawskiego oligarchę poprzez ogłoszenie zaocznie aresztu jeszcze jedna informacja płynąca z Rumunii – kryminalne śledztwo w sprawie z udziałem Płachotniuka wszczęto w Rumunii jeszcze 17 kwietnia tego roku.

 

Dla mołdawskich demokratów nabranie rozgłosu sprawy Płachotniuka jest silnym ciosem i obniża ich wiarygodność w oczach opinii publicznej. Demokratyczna Partii Mołdawii jest członkiem Międzynarodówki Socjalistycznej z siedzibą w Londynie. Nie sprzyja jej także stały zatarg z prezydentem a wybory do parlamentu Mołdawii mają odbyć się już w przyszłym roku. Przy słabych notowaniach socjalistów z Demokratycznej Partii Mołdawii (DPM) i ich koalicjantów u władzy za niespełna rok możemy mieć do czynienia z zmianą opcji rządzącej. Tym razem blisko współpracującej z prezydentem Igorem Dodonem i stopującej zaangażowanie się Mołdawii w NATO. Wybór czasu ataku na oligarchę z DPM przez Moskwę mógł nie być przypadkowy ale faktem też jest, socjaliści mołdawscy sami sobie obierali liderów i mimo śledztwa prowadzonego w Rumunii nie chcą zejść z kursu popierania swoich, choćby mocno obniżających prestiż ugrupowania.

 

Zaoczne ogłoszenie aresztu wobec Władimira Płachotniuka dało okazję części mediów i sieci społecznościowych do przypomnienia tropu ukraińskiego w życiorysie oligarchy – socjalisty. Płachotnik jest bowiem nie tylko kluczowym oligarchą Mołdawii ale przez długi czas był partnerem biznesowym obecnego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Twierdzi się, że kilka lat temu wyszli oni z wspólnego przedsięwzięcia i każdy z nich wybrał swój sposób na działanie w biznesie.

 

Płachotniuk w tym roku sam stał się celem zamachu, który miał być przeprowadzony w kwietniu tego roku ale dzięki współpracy służb mołdawskich i ukraińskich nie doszedł do skutku. Zleceniodawcy mieli za likwidację Władimira Płachotniuka dostać podobno 200 tys. dolarów. Walka o władzę w jednym z najbiedniejszych państw Europy staje się coraz bardziej bezwzględna. Na razie jednak wymiany elit nie zmieniły mechanizmów funkcjonowania państwa ani sposobu myślenia polityków.

 

Jan Bereza


DATA: 2017-12-07 07:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.