DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Modyfikacje genetyczne: czołowy problem etyczny i polityczny XXI wieku

Modyfikacje genetyczne: czołowy problem etyczny i polityczny XXI wieku
Zdjęcie ilustracyjne. fot. pixabay.com

Analitycy z prywatnej agencji wywiadowczej Stratfor opisują kontrowersje, jakie na świecie budzi modyfikowanie genów. Chodzi tu głównie o różnice etyczne w podejściu różnych krajów. Zmiana genów pozwala na pewne korzyści, jednak ryzyko jawi się jako trudne do oszacowania.

 

Jednym z przykładów podawanych przez analityków jest modyfikowanie genów komarów w laboratoriach. Pozwala ono na eliminację populacji komarów przenoszących malarię. Niektórzy jednak obawiają się, że zniszczenie całego gatunku to zbyt duży koszt. Inni zwracają uwagę na możliwe negatywne konsekwencje dla ekosystemu.

 

Podejście różni się w zależności od kraju. Jak się wydaje społeczeństwa Ameryki Południowej, gdzie malaria przenoszona przez komary stanowi poważny problem, mogą twierdzić, że należy wyeliminować przenoszący zarazę gatunek. Z kolei obywatele w krajach rozwiniętych mogą wyrażać odmienne zdanie. Ponieważ nowe technologie, takie jak modyfikowanie genów powstają zazwyczaj w krajach rozwiniętych, może tu dojść do konfliktu. Potrzebne, choć trudne do wykonania okaże się zatem uzgodnienie wspólnego stanowiska.

 

Kolejne problemy wiążą się z kwestią stosowania techniki CRISPR (do modyfikowania genów) na embrionach. W sierpniu chińscy naukowcy zastosowali ją jako pierwsi na żywych organizmach. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych kwestia ta objęta jest surowszymi regulacjami. Obrońcy dzieci poczętych zwracają bowiem uwagę na nieetyczny charakter eksperymentowania na embrionach – będących już istotami ludzkimi.

 

Jak zauważa Stratfor, Chiny starają się objąć funkcję lidera w wyścigu biotechnologicznym. Znajdują się pod tym względem na uprzywilejowanej pozycji, gdyż w ich kulturze zasady bioetyczne są mniej konserwatywne.

 

Kontrowersje dotyczą również upraw modyfikowanych genetycznie. Z jednej strony zwiększają one plony, a zmniejszają ilość koniecznych nawozów i herbicydów. Z drugiej jednak, jak twierdzą niektórzy, szkodzą ludzkiemu zdrowiu i bioróżnorodności. W tym przypadku również regulacje różnią się w zależności od rejonu. Na przykład Stany Zjednoczone są pod tym względem bardziej liberalne niż Unia Europejska.

 

Jak zauważają analitycy z firmy Stratfor w kwestiach trudno spodziewać się światowego konsensusu dotyczącego regulacji prawnych w kwestii biotechnologii. Różnice kulturowe, społeczne i ekonomiczne między państwami są bowiem zbyt wielkie.

 

Modyfikowanie genów wiąże się istotnie z wieloma problemami i dobrze, że ten problem został zauważony. Analiza Stratfor pokazuje między innymi priorytety poszczególnych społeczeństw. Na marginesie – zdumiewające jak poważnym problemem dla niektórych populacji może stać się ewentualne wyginięcie gatunku komara, podczas gdy dzieci nienarodzone masowo padają ofiarą aborcyjnej hekatomby. Zdumiewające, że naruszenie „bioróżnorodności” przez modyfikację genetyczną upraw uznaje się zaś za bardziej niebezpieczne od eutanazji czy chorób rozprzestrzenianych drogą płciową.

 

Źródło: worldview.stratfor.com

mjend


DATA: 2018-11-07 06:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Już kiedyś sprowadzenie inwazyjnych gatunków na inne kontynenty źle się odbiło na ekosystemie. A jak się odbiją organizmy GMO? Zdumiewające, że naruszenie ?bioróżnorodności? przez modyfikację genetyczną upraw uznaje się zaś za bardziej niebezpieczne od eutanazji czy chorób rozprzestrzenianych drogą płciową. Bo to nie szkodzi planecie. Ciekawe czy zrozumieją to zarówno prawacy jak i lewacy. Przecież jedni i drudzy się żywią. A co jeśli będzie tylko i wyłącznie GMO co szkodzi człowiekowi? @irtur Od początku jest Pan Bóg. I on chce, aby wszystko była jak teraz i zawszei na wieki wieków amen. A diabeł. A diabeł chce zmieniać. Ulepszać. Toż jemu mało, że krowa się cieli. On chce aby się źrebiła. Będzie koniec świata. Owieczki będą się prosiły, kobyły cieliły. Chłop z chłopem spać będzie, baba z babą. Słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie. Do tego ten postęp doprowadzi.
ponad 1 rok temu / trooper
 
Oby Chiny nie poszły droga krajów socjalistycznych i nie ciągnęly innych. Tam panuje totalitaryzm czyli brak dyskusji.
ponad 1 rok temu / zon
 
Cóż z tego że eliminuje się ilości nawozów sztucznych skoro produkty modyfikowane też mogą być szkodliwe. Napewno badania będą to potwierdzać. W efekcie może to doprowadzić do głodu załamywania gałęzi gospodarek, nie jak chce ONZ do wyeliminowania glodu. Zamienił stryjek siekierke na kijek?.
ponad 1 rok temu / zonk
 
Pan Bóg stworzył to, co jest najlepsze. A modyfikacjami zajmuje się jedynie antychryst
ponad 1 rok temu / irtur
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.